Miesiąc: kwiecień 2015
-
Seria krytyczna wzbogaci się w najbliższych dniach o dwa tytuły, siódmy i ósmy w serii. Szkice o fantastyce, Wojciecha Kajtocha to kilka zebranych esejów, recenzji i strugackianów krakowskiego autora. Strugackiana będą zapowiedzią tego, co nas czeka, gdy jesienią opublikujemy w serii Braci Strugackich, wydanie mocno rozszerzone wobec pierwszego, o materiały o Strugackich, jakie powstały w…
-
Kilka dni temu pisałem, że nie mam jeszcze tomów 3 i 4 Wojen Haoltańskich, Czesława Białczyńskiego, ale właśnie spłynęły i zacząłem już pracę nad trójką. Zrobię wszystko, by ukazała się na festiwal w Nidzicy. Tak naprawdę, seria będzie liczyła tomów pięć – ostatni powinien spłynąć do jesieni – pisarz pracuje obecnie nad prasłowiańską powieścią fantasy.…
-
Zmartwię was, ale z autografów gości zagranicznych na Pyrkonie nic nie wyszło. Spotkałem Haldemana wieczorem, przy piwie, poprosiłem o przybycie na stoisko – obiecał przyjść, ale na hali wystawowej ciężko było cokolwiek znaleźć. W dodatku – to nie wina gospodarzy, bo zgłosiliśmy się późno – ale w informatorze i na planszach nie było to stoisko…
-
Ważna informacja. Na Pyrkonie (Poznań, 24-26 kwietnia) będzie można nabyć nasze książki, głównie cyfrowe. Będziemy obecni na małym stoisku (numer 33), małym gdy weźmie się pod uwagę nasze zwykłe punkty konwentowe – ale znajdziecie na nim wszystkie książki z serii: Archiwum polskiej fantastyki, Galaktyka Gutenberga, Krytycy o fantastyce, i nasze najlepsze książki spoza serii. Tam…
-
Nie ukrywam, że Nidzica i festiwal fantastyki na zamku, to zawsze był dla mnie wspaniały moment na przedstawienie nowych książek. Na miejscu są autorzy, znakomita i oczytana publiczność (coraz liczniejsza!), świetny klimat i urokliwe miejsce. Stąd pierwsze półrocze każdego roku to więcej premier i nowych książek. I pracy. Nie inaczej będzie na 22. festiwalu. Przygotowuję…
-
Są książki, które rozpoznajemy z pierwszego zdania: W pewnej dziurze w ziemi mieszkał sobie hobbit. Albo: Ogary poszły w las. Albo: Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i na ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia. Zdanie trzecie, sienkiewiczowskie, jest przykładem zdania znakomicie rozpoczynającego książkę. Umiejscawia, zapowiada. Zdanie pierwsze,…
-
Otrzymałem dzisiaj krótką powieść Macieja Żerdzińskiego, zatytułowaną Hiperform. Wejdzie w skład potężnego (ca 600 stron książki) zbioru Imperium hiacyntów. Autor, na co dzień niezwykle zajęty pracą zawodową, zapowiada, że to będzie jego ostatnia książka. Ja bardzo bym chciał, żeby tak nie było, bo Żerdziński to jeden z najbardziej interesujących polskich twórców SF. Ale rozumiem jego…
-
W przyszłą środę ukaże się nakładem Solaris powieść Jana Maszczyszyna – Światy Solarne, należąca do podgatunku zwanego steampunkiem. Steampunk był promowany na Zachodzie jako nurt, który zastąpi „literaturę” wampirzo-wilkołaczą – takie to nastały czasy, że agenci i wydawcy tworzą czytelnicze nisze, trendy, by potem na tym zarabiać. Ostatecznie, steampunk dość szybko przestał być promowaną modą,…
-
UWAGA. To nie będzie opowiadanie fantastyczne. To SF – samo fiction: Pół roku temu przeszedłem operację kręgosłupa. Po takich zabiegach zwykle coś tam się ugniata i układa na nowo, strzela piętro wyżej i niżej, więc i tak się stało. Postanowiłem w tym tygodniu załatwić wizyty lekarskie. Kombinowałem mniej więcej tak: rano do przychodni ortopedycznej, zapiszę…
-
Osiemnasta para ukaże się w kwietniu, w drugiej połowie miesiąca. Będą to: H. Beam Piper Cmentarz marzeń Iwan Jefremow Mgławica Andromedy. W pierwszej książce znajdą się wszystkie opowiadania science fiction do cyklu Terro-Human, z którego pochodzi Trylogia Kudłaczy, Czterodniowa planeta i Kosmiczny wiking. W ten sposób zbliżamy się do końca prezentacji polskiemu czytelnikowi tego zapomnianego…