Miesiąc: grudzień 2013
-
Wszystkim Czytelnikom bloga, Przyjaciołom z Małej Nidzicy i wszystkim miłośnikom dobrych książek składam życzenia Wesołych, Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
-
Narodowe Centrum Kultury wyasygnowało pewne środki, skromne, ale będą większe, na papierową wersję Encyklopedii polskiej fantastyki. Zespołowi redakcyjnemu przewodzi profesor Antoni Smuszkiewicz. Prace ruszyły. O ich postępach będę informował. Na początek jednak tu i na stronie głównej wirtualnej EF zamieszczam apel zespołu do polskich autorów o uzupełnianie danych bibliograficznych. List otwarty
-
Miło mi poinformować, że ruszyła ponownie strona festiwalu fantastyki w Nidzicy. Skromniejsza, ale prostsza i przejrzystsza. Prosta, bo musiałem sam ja robić i w sumie miałem na to trzy dni. http://festiwal.solarisnet.pl Znajdziecie na niej sporo zdjęć i pierwsze informacje programowe. Nabór rezerwacji rusza, jak zwykle, 1 lutego. Tym razem festiwal będzie upływał pod znakiem polskiej…
-
Co nas czeka w fantastyce w zbliżającym się roku? Podejrzałem listy zapowiedzi największych wydawców amerykańskich i wynotowałem kilka interesujących tytułów. A że w przekładach jesteśmy prawie na bieżąco, to może część z nich ukaże się i w Polsce nawet w 2014. Chociaż wydawców od fantastyki coraz mniej. Zapowiedzi amerykańskich jest około 400 (obejmują książki do…
-
Kończymy prace nad Wyposażeniem osobistym Marka Oramusa. Dzisiaj skład książki idzie do zatwierdzenia przez autora, robimy indeks nazwisk i rzucamy na maszyny. Jak dobrze pójdzie, premiera we wtorek, środę. Jak już tu pisałem, to książka w polskiej krytyce fantastycznej wyjątkowa. Obrazowy, lekki styl Oramusa sprawia, że tę pozycję czyta się jak literaturę niemalże. Wydanie drugie…
-
Przed wielu laty, w pierwszych wydaniach SFinksa, rozpisywaliśmy takie stałe rubryki na opowiadania i powieści wszech czasów. Czytelnicy głosowali permanentnie, lista żyła swoim życiem. Wyniki wcale nie były oczywiste, a przecież mieliśmy na początku lat 90. wciąż jeszcze ograniczony dostęp i do klasyki, i do fantastyki w ogóle. Pomyślałem, że warto by wrócić do plebiscytu,…
-
I stało się. Dzisiaj mamy 12000 haseł na Encyklopedii Fantastyki. W Polsce nie lubi się ludzi, którzy czymś się chwalą, ale chyba mam czym. Jestem dumny z ekipy encyklopedystów. Nie przypuszczałem, że uda pracować się w tym tempie. Oczywiście do końca jeszcze daleko, ale od strony literackiej i bibliograficznej EF jest już tak zaawansowana, że…
-
Przełom listopada i grudnia i przedświąteczne tygodnie to w księgarni dziwny czas. Wzmożona praca to rzecz normalna, ale chyba nigdy dotąd nie pracowaliśmy tak intensywnie. Głównie przez mnogość tych książek cyfrowych. Drukarnia pracuje na pełnych obrotach, maszyny się przegrzewają – a zamówienia zewnętrzne mają priorytet. W każdej przerwie dorabiane są SFinksy, dodruki potrzebnych książek czy…
-
Rozpoczynamy druk trylogii księżycowej Jerzego Żuławskiego, pisarza, poety, wreszcie żołnierza Legionów, zmarłego przedwcześnie na dur brzuszny w 1915 roku. Z całej twórczości Żuławskiego ostała się w pamięci przyszłych pokoleń właśnie trylogia księżycowa, dzieło w polskiej literaturze absolutnie prekursorskie. To fantastyka socjologiczna, pod rekwizytami naukowymi i otoczką antyutopii Żuławski spierał się z najwybitniejszymi (i współczesnymi autorowi)…
-
5 grudnia, a więc za kilka dni ukaże się 9 tom almanachu Kroki w nieznane. Już dziewiąty, doprawdy nie wiem, kiedy ten czas zleciał. Almanach ma różne oblicza, a odbija się w nim kondycja światowej fantastyki. Coraz trudniej znaleźć tekst oryginalny, poruszający. Trzeba przerzucić kilkadziesiąt tomów antologii obcojęzycznych, czasopism, wydań internetowych, szukać tego co piszą…