Miesiąc: październik 2013
-
Po kilkudniowej, przymusowej przerwie, wracam do pracy. A jest mnóstwo do zrobienia. U nas premiery książkowe, listopadowe i grudniowe, w sumie 10 tytułów! (3 w Galaktyce Gutenberga – w tym jeden bonusowy, tylko dla subskrybentów, 3 a APF, powieści Hałas, Akaba i Molendy, Kroki w nieznane 2013). Wszystkie pozycje na różnych, ale zaawansowanych etapach produkcji.…
-
Wielkimi krokami zbliżają się Kroki w nieznane – takimi właśnie kawałkami zajmują się redaktorzy, dbając by lektura książki nie była jazdą bez trzymanki po kocich łbach i na stoku o nachyleniu 45 stopni. Mam za sobą lekturę 75% tekstów do tegorocznego tomu almanachu i jestem naprawdę zadowolony z wyborów Mirka Obarskiego. Pozostałe teksty zabieram ze…
-
Wydawca Andrzeja Sapkowskiego, Supernowa, milczała jak grób, żadnych przecieków, żadnych anonsów. Dopiero dzisiaj podała, że nowa powieść o wiedźminie ukaże się w listopadzie, prawdopodobnie 6. Tytuł – Sezon burz. Nie będę się silił na komentarz, zacytuję tylko informację wydawcy. Osobiście bardzo się cieszę, chociaż, mnie podobały się także książki spoza cyklu wiedźmińskiego. Szanowni Państwo, miło…
-
Po krakowskim konwencie w lipcu, gdzie na spotkaniu o fandomie rozprawiano o latach 90. jak o zamierzchłej przeszłości, postanowiłem na Polconie w Warszawie zebrać trochę zdjęć i poopowiadać o początkach fandomu, co miało miejsce ciut wcześniej. Zjawiło się sporo ludzi, którzy pamiętali te czasy, było trochę młodszych fandomiarzy. Prelekcja, jak wszystkie moje prelekcje, to była…
-
Chodzi o Eugeniusza Dębskiego, autora piszącego lekką fantastykę, często z kryminalną fabułą. W powieści Aksamitny anschluss. Alternatywa bierze się za bary z dość karkołomną, ale nie niemożliwą wizją V rozbioru Polski, już pod auspicjami i za zgodą Unii Europejskiej i opinii publicznej,m która ma dosyć krzykliwych i kłótliwych Polaków. Ocenie czytelników zostawiam, czy podobny scenariusz…
-
Trwają już prace nad nowym numerem SFinksa, czterdziestym ósmym. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będzie gotowy do wysyłki w połowie listopada, akurat na najbardziej gorący sezon zakupowy. Bo o ile książka przestaje już być pożądanym prezentem dla najbliższych (niestety), to wciąż pozostaje najbardziej pożądanym prezentem dla nas samych (na szczęście). Dlatego #48 będzie przewodnikiem po tym,…
-
Właśnie ukazała się książka Lecha Jęczmyka, Światło i dźwięk. Moje życie na różnych planetach. To wspomnienia, które są doskonałym uzupełnieniem publicystyki autora. Czyta się jak te felietony właśnie, a że LJ jest doskonałym obserwatorem otaczającego nas świata, to jego spostrzeżenia są niezwykłe. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznając mu nagrodę, w laudacji napisało „za to, że widzi…
-
Na wylocie, bo powinno być w ciągu tygodnia, jest czwarte wydanie Sennych zwycięzców Marka Oramusa. Poprawione, przejrzane, przygotowane jako wersja ostateczna, kanoniczna. Takie wersje otrzymacie we wszystkich tytułach autora, jakie ukażą się w APF. Powieść kultowa, to trzeba sobie jasno powiedzieć. Była w połowie lat 80. świetnie przyjęta przez polskich czytelników. Za oknem stan wojenny,…
-
70 lat czekali polscy czytelnicy na space operę E.E. Smitha, ojca tego gatunku kosmicznego westernu. Jutro premiera Trójplanetarnych, otwierających cykl Lensman. Dzisiaj wydaje się, że kosmiczna science fiction wraca do łask. Znika hard SF problemowa, a coraz częściej wydaje się kosmiczne przygody rodem ze Star Treka, Battlestar Galactiki i podobnych seriali. Możliwe, że to za…
-
Wiktor Żwikiewicz ostro pracuje nad swoimi opowiadaniami. Układ dwóch tomów wkrótce będzie gotowy. Dojdą opowiadania nieznane, pojawią się teksty publikowane tylko w prasie, np. w „Problemach”. My pracujemy nad okładkami. Poniżej projekty. Tytuły oczywiście będą inne. Poszliśmy w klimaty postapokaliptyczne, światy Żwikiewicza często są potrzaskane, smutne, pesymistyczne. Szkoda, że nie możemy liczyć na okładki samego…