Miesiąc: kwiecień 2022

  • Jako się rzekło, skończyliśmy w wydawnictwie pracę nad antologią radzieckiej fantastyki, pierwszą z dwóch zaplanowanych. Druga byłaby też gotowa, gdyby nie kacap, który napadł na naszych sąsiadów, a część autorów z zachwytem patrzy na to, co robi ruskie sołdactwo. To znaczy nie robią nic nowego, to zwykli grabieżcy, rabusie i gwałciciele – ale jeśli komuś…

    Czytaj dalej…

  • Do numeru SFinksa, który właśnie poszedł do druku, przygotowaliśmy tekst o muzyce Klausa Schulze, inspirowanego lekturą „Dune”. Cieszyliśmy się z Leszkiem Błaszkiewiczem na zapowiadaną nową płytę kompozytora. Mnie zebrało się na wspominki z genialnego koncertu w Polsce, zilustrowanego potem podwójnym koncertowym winylem – ta muzyka była tak energetyczna, dająca kopa! A tu masz, gruchnęła informacja,…

    Czytaj dalej…

  • Tak, to będzie ważna książka dla polskich ludjenów, miłośników prozy Strugackich, wreszcie fanów dobrej fantastyki. Późną jesienią ukaże się nakładem Stalker Books grubaśny (wstępne obliczenia wskazują na 750-800 stron, w oprawie szytej, twardej) tom  opowiadań Arkadija i Borysa Strugackich – Maszyna życzeń. W Polsce nie mieliśmy dotąd takiego wyboru ich krótkiej formy – poza rozrzuconymi…

    Czytaj dalej…

  • Zbliża się, tak oczekiwana, premiera nowej książki Feliksa W. Kresa – Żeglarze i jeźdźcy. Nowej nie do końca, bo to zbiór opowiadań z Szereru, składający się z częściowo znanych już tekstów, ale mocno podliftowanych przez autora, który znany jest z tego, że dopisuje zdania jeszcze na stronach idących już do druku 🙂 Większa jednak część…

    Czytaj dalej…

  • Numer 68, wiosna 2022, nadchodzi. Trwa skład, do drukarni koło majówki (wtedy ruszy również przedsprzedaż) i około 15 maja premiera i wysyłka. Numer szykuje się arcyciekawie. Pierwsza część bardzo obszernego eseju Kira Bułyczowa o rosyjskiej fantastyce – odsłania ciekawe rzeczy, niejako od środka, ale i pokazuje, że nasza i rosyjska szkoła krytyczna nieco się różnią podejściem,…

    Czytaj dalej…

  • To już za dwa miesiące – święto czytelników fantastyki. Czytelników przede wszystkim, bo przecież będzie program filmowy, muzyczny, planszówkowy, a nawet sportowy, ale festiwal od pierwszej imprezy w 1994 roku kieruję do czytaczy. Spotykamy się 16-19 czerwca w Waplewie, ośrodek Rewita. 16,18,19 czerwca to dni wolne od pracy. Dla mnie to powrót do Waplewa, bo…

    Czytaj dalej…

  • Z opóźnieniem, spowodowanym brakiem surowca, wreszcie mamy wytłoczony drugi album Antologii polskiej muzyki elektronicznej. Podobne problemy z surowcem mają wszystkie tłocznie w Europie, co sprawdziłem pisząc do największych i kilku pomniejszych wytwórni na naszym kontynencie. A tymczasem zapotrzebowanie na winyle wzrasta, coraz więcej melomanów wraca do niepowtarzalnego, głębokiego brzmienia czarnych krążków. Są one zresztą dużo lepiej…

    Czytaj dalej…

  • Do druku trafił, zapowiadany od zeszłego roku, tom czterech nowel Marii Galiny Przesilenie. Tom powinien trafić do czytelników około 23-25 kwietnia, przedsprzedaż uruchomię w tym tygodniu. Oprawa twarda, szyta, seria Ciekawa fantastyka. Maria Galina jest Rosjanką, ale o jasno określonych sympatiach politycznych, które nie wiążą jej już z ojczyzną. Obecnie mieszka i pracuje na Ukrainie,…

    Czytaj dalej…

  • Autorzy piszący po ukraińsku bardzo wolno przebijali się na polski rynek. Powodów było kilka, ale chyba najważniejszy był ten, że dla szerszego kręgu odbiorców, większych nakładów, warto było pisać po rosyjsku i być wydawanym od razu w Rosji. Tak robili Oldi, Diaczenkowie i wielu innych. Byli „przekładani” na ukraiński, a nakłady po ukraińsku nie mogły…

    Czytaj dalej…

  • Wydawnictwo Mag po wypuszczeniu na rynek dwóch tomów nowej serii, w której miały się znaleźć pozycje z kręgu fantasy, urban fantasy, pogranicza, weird i horroru, nazwanej dość szybko przez czytelników czerwono-czarną, zrezygnował z jej publikacji, niezadowolony z szaty graficznej. De facto była ona atrakcyjna, ale na pewno nie handlowa. Dziś, gdy handel przeniósł się głównie…

    Czytaj dalej…

Search for an article