Klasyka radzieckiej fantastyki

Jako się rzekło, skończyliśmy w wydawnictwie pracę nad antologią radzieckiej fantastyki, pierwszą z dwóch zaplanowanych. Druga byłaby też gotowa, gdyby nie kacap, który napadł na naszych sąsiadów, a część autorów z zachwytem patrzy na to, co robi ruskie sołdactwo. To znaczy nie robią nic nowego, to zwykli grabieżcy, rabusie i gwałciciele – ale jeśli komuś się to podoba, to nie podam mu ręki ani ja, ani Paweł Laudański, który jest sytuacją zniesmaczony i zrozpaczony. Będzie antologia ukraińska, ale praca nad nią potrwa – dopiero dostajemy teksty od braci z Kijowa.

Antologia radziecka wyszła arcyciekawie. Napisałem do niej dzieje radzieckiej fantastyki 1917-1992, z rozszerzeniem na czasy caratu. Ten esej wyszedł mi na dwa arkusze wydawnicze, około 50 stron z przypisami. Cała antologia ma stron 834 stron. Oczywiście w twardej szytej oprawie, na dobrym papierze, w formacie naszych antologii. Jest tych antologii już 5 – Przedmurze, Wizje alternatywne, Mars, Po katastrofie i Klasyka. W tym roku dojdą jeszcze 3 – wspomniana ukraińska i dwa tomy Złotego Wieku, a w przyszłym jest plan na 5 kolejnych. Pomysłów mam sporo, a taka seria może dumnie stanąć obok Kroków w nieznane i Rakietowych szlaków.

Klasyka radzieckiej fantastyki_Camera 2Pisząc wstęp, starałem się umiejscowić autorów i ich utwory na tle historycznych wydarzeń. Rzeczywistość w jakiej żyjemy ma wielki wpływ na nasze poglądy, zachowania, postawy. Sięgałem po życiorysy tych pisarzy, których publikuję i byłem pełen podziwu, że pomimo represji, wojny, biedy, kłopotów z władzą – pisali i publikowali opowieści o dalekim kosmosie.

Wielu z omawianych autorów było represjonowanych przez władzę sowiecką – Płatonow (syn w gułagu jako bat, by się ukorzył), Irin (samobójstwo), Majakowski (niewyjaśnione samobójstwo), Sniegow (gułag, zakaz pracy w nauce, a był uważany za geniusza), Gansowski (rozstrzelana matka, ojciec Polak zmarł w więzieniu), Altow (zakaz publikacji), Bułhakow – prześladowania i zakaz publikacji, Strugaccy (wstrzymywany druk publikacji), to samo Bułyczow, ataki na Wojskunskiego i Łukodianowa i posądzenia o syjonizm, Grin – syn sybiraków, zakaz opuszczania miejsca zsyłki, itd. Mógłbym napisać osobny artykuł o prześladowaniach rosyjskich pisarzy fantastów.

Pokazuje to, że na wschodzie (a nie na zachodzie) bez zmian. Oni są tak przyzwyczajeni do bata i nachajki, że uginają karki. Czy jest to carat, Stalin, Breżniew czy Putin, wszystko jedno. Niejeden pisarz rosyjski by się obruszył i obraził na mnie, ale taka jest prawda. Proszę spojrzeć na życie Sołżenicyna – bohater wojenny, aresztowany za krytykę sposobu prowadzenia wojny (która nie zmieniła się do dzisiaj), po gułagu, strasznych cierpieniach zrehabilitowany, po następnej dekadzie znowu prześladowany przez KGB za wojenną przeszłość, krytykę obozu władzy i żydowskie pochodzenie. Emigracja na Zachód, nagroda Nobla, wygodne życie w  Szwajcarii i USA, a on wraca do zacofanej Rosji i popiera rosyjski imperializm i Putina. Czy ktoś jest w stanie to zrozumieć?

ANT_klasyka-radziecka-1Jest więc w druku ta potężna antologia, z obszerną moją przedmową, która staje się kolejnym rozdziałem planowanej przeze mnie książki o fantastyce. Myślę, że książka wam się spodoba i będzie ozdobą waszych bibliotek. 23 utwory następujących autorów (wykaz utworów już na stronie księgarni). Przedsprzedaż właśnie ruszyła: https://esef.com.pl/pl/p/Klasyka-radzieckiej-fantastyki/7410.

Aleksander Grin
Aleksander Bielajew
Michaił Bułhakow
Wiktor Saparin
Siergiej Sniegow
Iwan Jefremow
Ariadna Gromowa
Arkadij i Borys Strugaccy
Władimir Sawczenko
Aleksander Szalimow
Walentyna Żurawlowa
Władimir Michajłow
Kir Bułyczow
Dymitr Bilenkin
Olga Łarionowa
Sewer Gansowski
Ilja Warszawski
Michaił Puchow
Anatolij Dnieprow
Roman Jarow
Aleksander Kołpakow
Wiktor Kołupajew
Isaj Łukodianow, Jewgienij Wojskunskij

Jedna odpowiedź do „Klasyka radzieckiej fantastyki”

  1. Awatar Tomek
    Tomek

    Czekam z niecierpliwością na antologię ukraińską. Wraz z oddzielaniem się etnosu ukraińskiego od żywiołu ruskiego, różnice pomiędzy kulturą ukraińską, a rosyjską będą się zaznaczały coraz jaskrawiej i jestem ciekaw, czy ( i jak) będzie to odczuwalne w przygotowywanej antologii. Sięgnąłem po polecony przez Ciebie „Magnetyzm” Jacenki i był to strzał w dziesiątkę. Nawet współgrała mi ta książka z ukraińskim filmem postapo „Atlantyda”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *