Tom nowel Marii Galiny, „Przesilenie”

Do druku trafił, zapowiadany od zeszłego roku, tom czterech nowel Marii Galiny Przesilenie.

Tom powinien trafić do czytelników około 23-25 kwietnia, przedsprzedaż uruchomię w tym tygodniu. Oprawa twarda, szyta, seria Ciekawa fantastyka.

GALINA Przesilenie x 3-1Maria Galina jest Rosjanką, ale o jasno określonych sympatiach politycznych, które nie wiążą jej już z ojczyzną. Obecnie mieszka i pracuje na Ukrainie, chociaż w Moskwie zostawiła mieszkanie. Ale jak sama pisze, jej dom jest tam, gdzie ona sama. Z wykształcenia biolog, pracowała m.in. w instytucie w Bergen. Potem zajęła się literaturą, pracowała dla wielu gazet literackich. Tłumaczyła prozę i poezję z angielskiego. Prywatnie partnerka poety, Arkadija Sztypla. Napisała wiele opowiadań i powieści. Patrzący z ciemności, którego opublikowałem jeszcze w Solaris, został bardzo ciepło przyjęty przez polskich czytelników. Potem, była Wilcza gwiazda i Ekspedycja. Laureatka licznych nagród rosyjskich (kolejne już przed nią pewnie zamknięte) i ukraińskich.

Jej proza oscyluje na granicach tego co nazywamy fantastyką. To proza subtelna, poetycka, której blisko do dokonań Le Guin czy Carolla.  Jest to proza erudycyjna, zapadająca w pamięć. Opisuje w tych czterech nowelach różne światy, czasem jest to obca planeta z kolonią ziemską (Bard), czasem kraina Nigdzie Nigdzie, ale z wyraźnymi wątkami odesskimi i zapożyczeniami od Agathy Christie (W poszukiwaniu Anastazji), czasem weird fiction z wyraźną inspiracją Lovecrafta i Haggarda (Dagor) lub cudowne, poetyckie fantasy (Przesilenie słoneczne)

Książkę przełożył Witold Jabłoński.

Bardzo mocno polecam.

2 odpowiedzi na „Tom nowel Marii Galiny, „Przesilenie””

 1. Awatar Paweł.M.
  Paweł.M.

  Hmmm… Miałem tę Galinę i Maszczyszyna wziąc później, razem z Kresem (bo rozumiem, że „Żeglarze i jeźdźcy” w czerwcu?), ale chyba nie wytrzymam i kupię w kwietniu.

  Galina to jedna z moich ulubionych pisarek od czasu, kiedy przeczytałem jej opowiadanie w solarisowej antologii wiedźmińskiej – moim zdaniem, jej opowiadanie było najlepsze, wcale nie gorsze od dzieł Sapkowskiego. A do tego nie naśladujące Sapka – bardzo kobiece. Aż by się chciało, żeby Sapek pozwolił jej napisać powieść ze świata Wiedźmina…

 2. Awatar Wojtek Sedeńko

  Kresa będzie na koniec maja, tak jak edycja FB, ale ponieważ chcemy ją podpisać, to ci co zechcą z autografem – w czerwcu dostaną.
  Zgadzam się, że opow Galiny było w tamtym zbiorze najlepsze. Jej styl jest bardzo charakterystyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *