Miesiąc: wrzesień 2013
-
Zapowiadałem już, że w Archiwum polskiej fantastyki planuję wydać kolejne książki Peteckiego. Chcieli tego również czytelnicy, niektórzy odkrywają autora na nowo. A wdowa po pisarzu jest szczęśliwa, że kolejne tytuły mogą się ukazać. W tym zestawie nowości postanowiłem też sięgnąć po Bal na pięciu księżycach, książkę z nurtu młodzieżowego, ale naprawdę znakomitą, pojawiającą się wśród…
-
Mam już projekty naszej nowej serii cyfrowej. Obok APF i GG, Krytycy o fantastyce (KOF) jest serią, w której książki będą drukowane pod konkretne zamówienie. Można je będzie nabyć tylko w naszym sklepie internetowym lub na konwentach. Trudno powiedzieć, czy w tym roku zdążymy wydać pierwszy tom z serii, ale na pewno 2-3 pozycje w…
-
Kontynuacja książki Macieja Parowskiego o fantastyce, zawierająca jego wybrane teksty o komiksie i filmie fantastycznym. Parowski jest krytykiem wybornym, więc czyta się Małpy znakomicie. Można się nie zgadzać z niektórymi wywodami, ale lektura tej książki to intelektualna uczta. W dodatku dużo zdjęć z archiwum autora, ciekawe wspominki. Tom drugi jest bardzo obszerny, ponad 800 stron…
-
Na Polconie był istny wysyp nowości. Po dwóch kiepskich miesiącach, w końcu sierpnia nastąpiła kumulacja. Nie sądzę, by z powodu Polconu – wydawcy nigdy nie nastawiali się na konwenty czy fandom w szczególności. Jak był jakiś większy w okolicy premiery, to dobrze, ale specjalnego parcia na -cony nigdy nie było. Koniec sierpnia zwykle bywa dobry…
-
Na przełomie października i listopada ukaże się trzeci tom trylogii Teatr Węży, Agnieszki Hałas. Oficjalna premiera W mocy wichru będzie miała miejsce na Falkonie w Lublinie, rodzinnym mieście pisarki. Poza tym będzie można ja kupić tylko w Solarisnet.pl Przygody Krzyczącego w Ciemności mają rosnące grono czytelników, którzy czekają na zakończenie opowieści. Nie będziemy im…
-
Przez weekend chodziłem po lesie, zbierałem grzybki, bynajmniej nie halucynogenne, upajałem się dziką naturą, a po powrocie do chaty w lesie, zanurzałem się w świat Holocaustu F, Cezarego Zbierzchowskiego. Autora pamiętałem z paru przyzwoitych opowiadań SF ze zbiorku Requiem dla lalek, potem nastąpiła cisza. Myślałem, kolejny autor polski, który próbując pisać twarde science fiction wyłoży…
-
Na pytania, a takie często się zdarzają na konwentach, który przekład tekstów Lovecrafta czytać, zawsze odpowiadam, że najlepsza jest nowa edycja w tomie Zgroza w Dunwich, w przekładzie Macieja Płazy. Właśnie się dowiedziałem, że tłumacz ten otrzymał za tę właśnie pracę nagrodę „Literatury na świecie” za rok 2012.
-
Wiedza o początkach fandomu polskiego, pierwszych konwentach, fanzinach, powoli wyparowuje, zamykana w kufrach i archiwach fanów, którzy już dawno z fandomu odeszli. Na Krakonie tegorocznym byłem na prelekcji o fandomie, takiej mocno kombatanckiej, gdzie wspominano – z łezką w oku i jako coś bardzo odległego w czasie – konwenty z lat 90. Nie ukrywam, że…
-
Doszedłem chyba do wieku, że wszelakiej maści nagrody, rankingi, premie traktuję lekko. Nie mają już wpływu na moje czytelnicze preferencje żadne tam Hugo, Nebule, Locusy czy inne World Fantasy. Już dawno się przekonałem, że to, co lubię czytać idzie pod prąd czytelniczym modom, rzadko bywa dostrzegane poza malutkim gettem. Ważniejsze niż nagrody są moje własne…
-
Wznawiamy we wrześniu kolejną powieść Marcina Wolskiego. Bogowie jak ludzie (od Ludzie jak bogowie, H. G. Wellsa) to powieść dla tych, co uważają, że ludzie pochodzą od istot przybyłych z gwiazd. Dobre czytadło, podróż przez czas i przestrzeń, ciągłe zwroty akcji. Jak to ktoś nazwał – wolszczyzna – w najlepszym wydaniu. Premiera za tydzień. W…