Miesiąc: lipiec 2013

  • Lalande 21185

    Około 15 sierpnia, a więc o tydzień wcześniej, niż zamierzaliśmy, ukaże się Lalande 21 185 Janusza A. Zajdla, debiutancka powieść autora Paradyzji. Oficjalna premiera i event na warszawskim Polconie pod koniec sierpnia. Powieść zaczyna się jak zwykła przygodówka – eksploracja dwóch planet układu o nazwie katalogowej Lalande 21185. Eksploracja i artefakty obcej cywilizacji, dużo wyżej…

    Czytaj dalej…

  • W wieku 69 lat zmarł Mick Farren. Muzyk, członek słynnego zespołu Underground i powieściopisarz, w Polsce znany z powieści Szalona apokalipsa. Więcej o jego twórczości na encyklopediafantastyki.pl

    Czytaj dalej…

  • Zakończyłem etap redakcji Trylogii Kosmicznej Krzysztofa Borunia i Andrzeja Trepki. To jak dotąd najgrubsze tomiszcza w serii Archiwum polskiej fantastyki. Pierwszy tom jest już na rynku, tom 2 i 3 są na etapie składu, ukażą się w przeciągu 10 dni. Ponowna lektura wszystkich książek z APF skłania do refleksji nad kondycją współczesnej polskiej fantastyki naukowej,…

    Czytaj dalej…

  • To ciekawa propozycja dla miłośników socjologicznej polskiej fantastyki. Czesław Białczyński to autor zapomniany, a przecież wciąż aktywny, choć od lat specjalizuje się w historii Prasłowian. W latach 70. napisał trzy powieści, które ukazały się już na początku lat 80., a zapowiadały one nadejście polskiej specjalności w science fiction – czyli politycznej bądź socjologicznej fantastyki. Jak…

    Czytaj dalej…

  • Zacząłem przeglądać zapowiedzi SF innych wydawców, by wybrać sobie jakąś wakacyjną lekturę inną, niż moje wydruki, które walają się wokół mnie jak miliardy białych płatków. I jest kłopot. Z planów wyłania się pięciu kandydatów (o innej fantastyce innym razem) science fiction, ale tylko Beara Prom kosmiczny 03 wydaje się trzymać poziom, ale tę powieść już…

    Czytaj dalej…

  • Jeśli czytam dzisiaj współczesną science fiction i nie rzucam jej po paru stronach do kosza, to z pewnością są to książki Petera Wattsa. Inteligentne, wciągające, intrygujące naukowo. Czuje się to także w każdym z felietonów, jakie zamieszcza w Nowej Fantastyce.  Watts to jeden z ostatnich pisarzy, dzięki którym chce mi się jeszcze wierzyć w to,…

    Czytaj dalej…

  • Cisza w eterze

    Na kilka dni będę wyłączony z sieci, także z telefonii. Na wszystkie pytania, e-maile odpowiem po powrocie. Teraz możecie jednak już zamawiać trzy nowe książki z Archiwum polskiej fantastyki (są na ostatnim etapie przygotowań), a także składać zamówienia już pod otrzymanie nowego SFinksa – zaczynamy go rozsyłać od poniedziałku. Ja swoje prace nad ww. pozycjami…

    Czytaj dalej…

  • SFinks 47

    W przyszłym tygodniu zaczniemy do paczek z zamówioną fantastyką dodawać najnowszego SFinksa. Trochę się przeciągnęło wydanie, bo i zmiany poważne. Numer grubaśny, 24 strony kolorowe i 16 czarno-białych z literaturą. W tej ostatniej zmiany, nie zmieści się zapowiadane opowiadanie Varleya – jest za długie, wejdzie do którejś z antologii. Zamiast Varleya klasyczne, przygodowe opowiadanie SF…

    Czytaj dalej…

  • Zgodnie z obietnicą, w wakacje, czas konwentów, skupiamy się nad polską fantastyką i serią Archiwum polskiej fantastyki.  Tuż przed lipcowym Krakonem ukażą się aż trzy pozycje: Miliardy białych płatków Czesława Białczyńskiego – zapomniana socjologiczna SF o planecie, na której mieszkańcy na czas zimy zapadają w letarg; Duch Czasu 2, Mirosława P. Jabłońskiego – kontynuacja głośnej…

    Czytaj dalej…

  • PKD

    Siedzę już drugi dzień nad przedmową do „Świata Jonesa” Philipa K. Dicka. Pisarz ulubiony, książka dobrze znana, ale napisanie przedmowy na 18 tysięcy znaków piekielnie trudne. Dlaczego? Powodów jest kilka. Dick to pisarz bardzo archetypiczny i jungowski, jego życie i twórczość przeplatają się ze sobą tak ściśle, że można by pisać o tym podręczniki dla…

    Czytaj dalej…

Search for an article