Miesiąc: luty 2015

  • Don Chichot

    Jedną z najsłynniejszych powieści świata, arcydzieło hiszpańskie Cervantesa, Don Kichota czytałem jeszcze w wydaniu dwutomowym, gdzieś pod koniec podstawówki. W domu była cała światowa klasyka, a że nie należała ona do szkolnych lektur, to czytałem ją chętniej. Podobała mi się ta powieść. Nie żeby porwała mnie wówczas, za mało wiedziałem o życiu, naturze człowieka, historii.…

    Czytaj dalej…

  • Kolejne ebooki

    Dzisiaj w księgarni Solarisnet.pl pojawiły się dwa kolejne ebooki – Michajłowa Stróż brata mego i Poteckiego „Rubin” przerywa milczenie. Zapraszam.

    Czytaj dalej…

  • Powoli kończymy wznowienia najbardziej znanych powieści Bohdana Peteckiego, nieco już zapomnianego klasyka polskiej science fiction. Największe sukcesy odnosił w latach 70. Był autorem może schematycznym, ale czytelnicy lubili jego opisy obcych światów, twardzieli w pojazdach z miotaczami antymaterii, sceny walki, kontakt z pozaziemskimi cywilizacjami. Miał Petecki dobre pióro, którego umiał z dyscypliną używać. Właśnie wydaliśmy…

    Czytaj dalej…

  • Seria Artefakty

    Seria Artefakty była zapowiadana od dawna. Dyskutuje się nad jej tytułami na forach. Ja czekałem jednak spokojnie, aż seria nabierze kształtu, przymierzy szaty i będzie zapowiedziana na określony dzień. Choć w przypadku wydawnictwa Mag ostatnio premiery są przesuwane. Irytuje to i księgarzy i czytelników. Książki pojawiają się z ceną, ludzie zamawiają, płacą, a potem czary-mary…

    Czytaj dalej…

  • Mit o cyfryzacji

    Ci, co serfują codziennie po sieci, mają profile na wszystkich portalach społecznościowych i są do nich permanentnie podłączeni (stacjonarnie bądź mobilnie), wiedzę czerpią z internetu i uważają, że jak czegoś w w nim nie ma, to po prostu to nie istnieje – wydają się być (w swoim mniemaniu) jedynymi żyjącymi ludźmi na tej planecie. W…

    Czytaj dalej…

  • Kolejne ebooki dla miłośników pikselowych książek – trylogia Ludzie jak bogowie Siergieja Sniegowa, absolutny klasyk radzieckiej science fiction. Galaktyczny zwiad; W Perseuszu i Pętla wstecznego czasu. Pierwszy tom ukazał się dawno temu pod tytułem Dalekie szlaki.

    Czytaj dalej…

  • W serii Archiwum polskiej fantastyki miały się pojawić 1-2 książki Andrzeja Zimniaka. Ostatecznie szykujemy razem z autorem rzecz bardziej rozbudowaną. Sześć woluminów, w których znajdą się powieści i opowiadania warszawskiego pisarza, popularyzatora nauki i publicysty. Zebrane i poprawione, w wersjach ostatecznych, opatrzone odautorskim wstępem i komentarzem dotyczącym inspiracji, warsztatu. Uznałem, że taka propozycja może być…

    Czytaj dalej…

  • Książek o fantastyce nigdy nie za wiele. Ostatnio w tym temacie trochę lepiej, głównie za sprawą opłacalności druków niskonakładowych (i nie tylko za sprawą naszej serii :)) Szkoda tylko, że przy niewielkim zainteresowaniu (nawet wliczając środowiska akademickie oceniam sprzedawalność tych książek na 100-200 egz) mamy nikłe, jeśli nie żadne, szanse na przekłady dobrych książek krytycznoliterackich…

    Czytaj dalej…

  • Powtarzam za Pawłem Laudańskiem, bo on śledzi dokładnie wschodnie rubieże – nasza antologia Opowieści ze świata wiedźmina, po rosyjsku wydana jako Wied’maczi liegiendy zdaniem tamtejszego periodyku została uznana najlepszą antologią wydaną w Rosji w 2014 roku. Pokonała „Mirrorshades” Sterlinga, „Pieśni umierającej ziemi”, jeden ze zbiorów „The Best of Year…” Dozois.

    Czytaj dalej…

Search for an article