Miesiąc: sierpień 2014
-
Takiej pozycji w naszym repertuarze dotąd nie było. Związki z fantastyką jednak oczywiste. Potwornik, czyli przewodnik po świecie potworów, bestii i demonów, autorstwa Izabeli Ozgi to nie jest typowy bestiariusz. To książka, która zadowoli zoologów fantastycznych – czyli badaczy istot wymyślonych, filologów, bo każda bestia jest zakotwiczona w źródłach literackich, miłośników fantasy – bo mogą…
-
Zapowiada się ciekawie, pozwoliłem sobie skopiować mejl od wydawnictwa Supernowa: Zmarły przedwcześnie Janusz A. Zajdel pozostawił po sobie trochę nieopublikowanych opowiadań (z których część znalazła się w wydanym przez superNOWĄ tomie RELACJA Z PIERWSZEJ RĘKI) i kilka konspektów nienapisanych powieści, w tym trzy krótkie fragmenty DRUGIEGO SPOJRZENIA NA PLANETĘ KSI. Janusz A. Zajdel zamierzał kontynuować…
-
Oto druga antologia króciaków, którą zredagował Szortal. Portal znany z zabaw literackich tym razem sięgnął po inną formułę niż w przypadku tomu Szortal Fiction. Tam pisano opowiadania na zadany temat. Tu ograniczeniem była objętość – maksymalnie sto słów. I tak w woluminie znalazło się 460 opowiadań (sic). Dla mnie inicjatywa internetowego magazynu, który chce mieć…
-
Martwi mnie, gdy od wydawania fantastyki odchodzą niegdysiejsi potentaci w tym temacie. Amber jest już cieniem potęgi, jaką był w SF i fantasy (przez kilka lat po 100 tytułów rocznie) – nie oczekuję tu niczego z ulubionego gatunku, a przecież dyrektorem jest znawca rzeczy, człowiek z fandomu. Prószyński wznawia lub wydaje nowe rzeczy Carda, Pratchetta,…
-
Na kończącym się właśnie Lonconie rozdano nagrody Hugo. Nowe i Stare, czyli Retro. O ile te starsze śledzę z uwagą, bo znam większość nominacji z lektur, to nowe rejestruję już tylko katem oka. Już dawno przestały mnie kręcić. Wiele dobrej fantastyki wciąż powstaje, ale mam wrażenie, że funkcjonuje ona w obiegu bardzo oddalonym od Hugo…
-
Polcon to jeden z najstarszych konwentów w Polsce, ważny, bo nagroda Zajdla, bo spotkania fanów literackich. Konwent ruchomy, bo organizacja jest przechodnia i co roku organizuje inny ośrodek. Pierwszy odbył się w 1985 w Błażejewku k/Poznania, choć są tacy, co uznają za Polcony cztery konwenty jakie odbyły się w 70. – ja do nich nie…
-
Od dzisiaj wyszły w formacie mobi następujące książki z naszej oferty: Petecki: W połowie drogi, Strefy zerowe, Kogga z czarnego słońca, Messier 13, Tylko cisza Jabłoński: Elektryczne banany, Duch Czasu 1 i 2, Sierpem i młotem, Boruń: Ósmy krąg piekieł Fiałkowski: Zerowe rozwiązanie, Nieśmiertelny z Wegi. W ten sposób wszystkie nasze dotychczasowe ebooki są już…
-
Właśnie mija dwadzieścia lat od wymyślenia i założenia SFinksa. Do waszych rąk trafi teraz 51 numer. Zaczniemy go drukować od poniedziałku. I od wtorku dnia będzie dodawany do przesyłek z działu fantastyka w Solarisnet.pl Oczywiście za darmo. W numerze znajdziecie omówienie nowości (80 sztuk), relację z ostatniego festiwalu, felietony Pawła Laudańskiego, Krzysztofa Sokołowskiego, Andrzeja Zimniaka,…
-
Rozmawiam z naszymi polskim autorami, których książki wydaliśmy i właśnie dowiedziałem się zaskakującej rzeczy. Otóż na spotkaniach autorskich są im zadawane pytania typu – ile nam zapłacili za wydanie ich książek. Doprawdy, nie wiem skąd podobne myśli lęgną się w głowach czytelników, składam to na karb wysokich temperatur. Praktycznie nie robimy self publishingu. Trafiło się…
-
Po śmierci Krzycha Papierkowskiego, gdy zabrakło jego pasji, organizatorskiej sprawności i doświadczenia, wydawało się, że wydawnicza zapaść GKFu potrwa dłużej. Ale nie, wreszcie jest nowa Anatomia Fantastyki, tom pod redakcja Sebastiana Jakuba Konefała. Solidnie wyglądający, najgrubszy z serii, zadedykowany pamięci Krzysztofa Papierkowskiego. Zawiera 12 esejów o fantazjowaniu w kinie, telewizji, komiksach i literaturze popularnej. Wśród…