Miesiąc: lipiec 2011
-
Po Rebisie czas na zaprezentowanie zapowiedzi drugiej poznańskiej oficyny, Zysk i S-ki. A również wyglądają bardzo atrakcyjnie. Przede wszystkim książka, na którą czekam z utęsknieniem, choć pewnie zdrowo mnie zdołuje – czyli publicystykę Lecha Jęczmyka, obserwatora cywilizacji zachodniej, którą skwitował jednym zdaniem: z walki toczonej przez kapitalizm z komunizmem zwycięsko wyszedł feudalizm. Do tego, po…
-
Minęły już dawno czasy, gdy ukazywała się w Amberze seria opowieści o Conanie, jednej z najbardziej popularnych ikon pop kultury i postaci high fantasy. Howard znalazł wielu naśladowców, seria szła w dziesiątki, jeśli nie setki tomów. W tym zalewie howardowszczyzny rozpłynęła się zupełnie twórczość samego Howarda. Potem przyszły filmy z Arnoldem w roli głównej, wreszcie…
-
Lech Jęczmyk to nie tylko redaktor, tłumacz i wydawca, ale przede wszystkim publicysta i bardzo uważny obserwator cywilizacji zachodniej. Poprzedni wybór jego felietonów, Nowe Średniowiecze jest już książką nieosiągalną. W sierpniu ukaże się za to druga książka, zatytułowana Dlaczego toniemy, jeszcze nowsze Średniowiecze. Znam już część tekstów, w SFinksie opublikowaliśmy jeden z nich, o fantastyce…
-
Krzysiek Kwiczoł Kwinta, z którym przyjaźnię się od ponad… zawahanie… chyba 27 lat, jest człekiem wszechstronnym. Nie dość, że miłośnik fantastyki, to jeszcze śpiewak, kompozytor, fotografik i grafik. Nagrywał muzykę do pieśni z Władcy Pierścieni czy Diuny. Na tegorocznym festiwalu wykonał mi na urodziny pewną piosnkę (nie piosenkę, a piosnkę właśnie), którą ostatnio nagrał w…
-
Bardzo ciekawie wyglądają w fantastycznej branży najbliższe zapowiedzi Domu Wydawniczego Rebis. Oprócz poniższych pięciu pozycji i książek skierowanych do młodszego czytelnika, Rebis zapowiada nową edycję opowieści o Conanie, Roberta E. Howarda. Ale o tym następnym razem. Na początek czwarty wolumen o Czarnej Kompanii, tym razem zawierający tomy 9 i 10. Nie jest to już fantasy…
-
Niniejsze słowa piszę już po powrocie z wyprawy, ale trzeba zdać relację z powrotu. Wracaliśmy dwa dni, z noclegiem w górach Harzu, w przepięknej miejscowości uzdrowiskowej Bad Grund. Po drodze do Niemiec zaliczyliśmy godzinne zwiedzanie jednej z najpiękniejszych katedr gotyckich w Europie, katedry w Chartres. Widziałem wiele katedr, w tym słynne York Minster czy Kolonię,…
-
W najnowszym, dziewiątym numerze Literadaru relacja Festiwalu Fantastyki w Nidzicy. W ogóle jest dużo o fantastyce, zapraszam do lektury.
-
Powoli to, co dobre, kończy się. Dzisiaj ostatni dzień pobytu w Bretonii, od jutra zaczynamy powrót do kraju. Do czytających blog – zdjęcia zamieszczane na stronie są tylko wstępem do tego, co wkrótce pojawi się w relacji na stronie travel.solarisnet.pl czy na wystawie na przyszłorocznym festiwalu. Po prostu, jeszcze nie mam dostępu do wszystkich zdjęć.…
-
Po wczorajszym spisie udaliśmy się jeszcze do centrum Rennes, obejrzeć pozostałości starówki (kiedyś to piękne, drewniane miasto, spalił pijany cieśla – z zabudowy ocalały pojedyncze budynki). Na zdjęciu jedna z uliczek. Oprócz tego katedra, parlament bretoński, deptak. Dzisiaj postawiliśmy na megality. Ruszyliśmy na południe Bretonii, w stronę Carnac. Po drodze zboczyliśmy do urokliwego Josselin, gdzie…
-
Mam właśnie chwilę przerwy w wycieczce, przed wyprawą do Rennes, więc od razu relacja z tego, co południa. Wstaliśmy wcześnie, aby jak najszybciej dotrzeć do symbolu francuskiej tożsamości, benedyktyńskiego klasztory St.Michel, na wyspie na pograniczy bretońsko-normandzkim. Klasztor bronił się długo przed Anglikami w czasie wojny stuletniej, odpierając wiele szturmów, tak jak kiedyś Jasna Góra. Klasztor…