A oto niespodzianka – nowa książka znakomitego pisarza i wybitnego prozaika. Ukaże się na przełomie X i XI w serii Dzieł.
Na książkę składają się – tytułowe – pisane w formie dziennika, bardzo osobiste wspomnienie z przełomu 1981/1982 roku. Zapis ze stanu wojennego, prześladowań, przeżyć osobistych, pisarskich wątpliwości i walki z brakiem weny. Dziennika, w którym przewijają się przyjaciele Autora z tamtych lat. Dziennik opatrzony przedmową i epilogiem. opisującym w skrócie dalsze losy bohaterów.
Druga część to Mutacja nadmiarowa, w skład której wchodzą felietony, eseje i różne artykuły, które autor podzielił na części:
1) O tempora, o mores
2) Rzuty osobiste
3) Świecie nasz
4) Słusznie i naukowo
5) życie półliterackie
Te teksty traktują o fantastyce, zjawiskach literackich, o ludziach, wreszcie o nauce i cywilizacji. Łącznie powstał kolejny, po Matce paranoi” potężny zbiór Oramusowej publicystyki, a ukazuje się w serii Dzieł ze względu na literacki charakter tytułowego dziennika.

Dodaj komentarz