Rakietowe szlaki, tomy 8 i 9

W podcaście puściłem już anons, teraz jest rozsyłana ulotka z planowanymi i wybranymi antologiami, więc nie ma co trzymać newsa w zanadrzu.

Chciałem wznowić całą serię, bo jest poszukiwana, ale się nie udało. Stanęło na przeszkodzie kilka trudności – nie wszystkie licencje jestem w stanie odtworzyć, gdzieniegdzie padły wyższe kwoty – co czyni, przy mniejszym nakładzie, rzecz nieopłacalną. Oczywiście, będę próbował dalej, ale szanse nie są wielkie.

Za to mogę zrobić tomy kolejne. W szacie i wielkości poprzedniej serii, tyle że z logiem Stalkera. Mam nadzieję, że nie przeszkadza. Pierwsze opowiadania poszły do przekładu, mam szeroką kadrę; co wejdzie do tomów, a co pozostanie w rezerwie – zobaczymy z czasem. Nie zdążę raczej w tym roku, ale tom 8 na przyszłoroczny festiwal w czerwcu i tom 9 na gwiazdkę – są terminami realnymi.

Nie będzie opowiadań nowych, a klasyczne, z lat 50. Taki powrót do tego, co cenił Lech Jęczmyk, i dzięki niemu pokochałem ja. W większości teksty prapremierowe, może nawet w stu procentach same nieznane opowiadania – jak napisałem, selekcja trwa. Autorzy znani u nas i lubiani, ale też w Polsce dotąd nie wydawani.

Jeden z czytelników napisał na FB, że to hańba wydawać autorów złotego wieku jako klasyków, bo to drugi i trzeci sort autorów sf i żadna klasyka. Klasyką jest Asimov, Bradbury i Clarke. Cóż, nie odpowiedziałem na ten komentarz, bo o czym tu przekonywać? Klasyką amerykańskiej fantastyki jest wszystko z lat 30., 40., 50., a poza świętą trójcą było tam mnóstwo ciekawych autorów i znakomite opowiadania, które nie miały po prostu szczęścia być wydane w PRLu. To nawet zabawne, że dla niektórych klasyką amerykańską jest to, co wydano w PRLu.

Chcę nadrobić te zaległości. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że tych opowiadań nie chce już czytać młode pokolenie fantastów, ale przecież wydaję SF dla takich jak ja – lubiących klasykę, stare dobre czasy. A młodzi kiedyś do tego dojrzeją.

Będę oczywiście o postępach w pracach informował.

12 odpowiedzi na „Rakietowe szlaki, tomy 8 i 9”

  1. Awatar Olej
    Olej

    super! mam nadzieje ze rowniez ebooki sie pojawia 🙂

  2. Awatar asx76
    asx76

    Najważniejsze że będzie/jest kontynuacja zacnej serii! 🙂 Logo Stalkera absolutnie nie przeszkadza.

  3. Awatar Tomek
    Tomek

    Czy, tak jak w przypadku poprzednich tomów RK wydanych przez Solaris, jest szansa na jakiś autorów spoza USA/Anglia?

  4. Awatar Pablo
    Pablo

    Świetna inicjatywa z tymi dwoma nowymi tomami – już nie mogę się doczekać 🙂

    A propos ś.p. Jęczmyka to marzy mi się też reedycja klasycznych 6 tomów „Kroków w nieznane” wydanych przez Iskry bo te stare chyba wszystkim się po tylu latach rozlatują.
    I a propos „Kroków w nieznane” to brakuje w Polsce właśnie takiej regularnie wychodzącej serii zbierającej w antologiach najlepsze opowiadania z ostatnich lat – zapewne z powodu kosztów praw autorskich za takie nowości ale może kiedyś znowu się doczekamy również takiego przedsięwzięcia.

  5. Awatar Jan
    Jan

    Warto by przypomniec opowiadanie R. Bradburego ” Na granicy snu ” i opowiadanie D.I. Massona ” Krotki odpoczynek wedrowca”.Nie wiem jak tam z licencjami ale mam nadzieje:)

  6. Awatar Krathor
    Krathor

    Jestem miłośnikiem SF który uznaje wyższość opowiadań SF nad powieściami. I dlatego antologie wszelkiego rodzaju są moimi ulubionymi pozycjami. 🙂 A poważnie to uważam, że niestety z odejściem periodyków, szczególnie drukowanych, oraz hołubienia serii wydawniczych, opowiadania są pieśnią przeszłości. Zdarzają się oczywiście bardzo dobre, ale autorzy nie piszą ich bo na tym się żyć nie da. A szkoda bo to fundament SF.
    Czekam z niecierpliwością i jak tylko będzie przedsprzedaż wysyłam pieniądze. Powodzenia.

  7. Awatar Wojtek Sedeńko

    Z Rosjanami teraz trudno. Przestałem szukać.

  8. Awatar Marcin
    Marcin

    Panie Wojtku, a nie rozważał Pan opcji żeby zamiast kontynuacji Rakietowych Szlaków zainaugurować zupełnie nową serię, tak jak z serią z opowiadaniami pulpowymi ? Piszę z myślą o takich czytelnikach – do których się sam zaliczam – którzy nie mają tomów RSZ. A tu nagle od razu tom 8 i 9. Może byłoby to lepsze niż wchodzenie do starej rzeki…

  9. Awatar Wojtek Sedeńko

    Nowej serii nie chciałbym uruchamiać. Pulpowe antologie to ca 12-20 tomów, praca na lata. Kurczę, nie pomyślałem, że ktoś może nie mieć Rakietowych szlaków 1-7!

  10. Awatar Wojciech
    Wojciech

    niesamowicie dobra wiadomość. Prawdziwa SF a nie jakieś youngi. Mam nadzieje że na poziomie poprzednich tomów.

  11. Awatar Krathor
    Krathor

    Jeśli ktoś nie ma Rakietowych Szlaków a licencje pozwalają, to może trzeba reedycję? Szukałem ostatnio drugiego zestawu dla syna jak się wyprowadził i zauważyłem że na Allegro ceny są dość zaporowe. Ale bez względu na wszystko – robić kontynuację RSz bo to fajne było i kontynuacja jest ze wszech miar pożądana.

  12. Awatar Kerszi
    Kerszi

    fajnie byłoby poczytać jakieś nowe opowiadania, a nie ciągle z XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *