Ostatnio dużo było opraw twardych, dzięki antologiom i serii Ciekawa fantastyka. Cóż, festiwal zbliża się wielkimi krokami, nań szykowanych jest sześć premier aż, do tego premiery wydawnictwa IX.
Ale już w wakacje wracamy z seriami książek w oprawach broszurowych. Choć jeden rodzynek się trafi – postapokaliptyczna wizja Switłany Taratoriny w „Domu Soli” – planuję ją na przełom lipca i sierpnia.
A w lipcu Burroughsy, całą serią Tarzana: tom 3 „Prawo dżungli”, tom 4 „Korak syn Tarzana”, tom 10 „Tarzan wśród ludzi mrówek”. Tutaj mamy absolutnie czystą fantastykę w stylu: Kochanie, zmniejszyłem nasze dzieciaki.
W sierpniu i wrześniu: SFinks 77, Keith Laumer „Król miasta” z dużym działem poświęconym sprytnemu dyplomacie Retiefowi, który musi zażegnywać liczne konflikty międzyrasowe na planetach pogranicza, Doskonale się to czyta i po latach. I drugi tom serii PSI Power – „Niemożliwość” duetu Laurence Janifer i Randall Garrett. Tom 3 – „Supermózg” jest już w redakcji. Podobnie jak kolejna część Tarzana, niewydany w Polsce powojennej tom 12 – „Tarzan i zaginione Imperium”.




Tarzany będą wydawane nie w kolejności, a równocześnie nowe przekłady i stare. Jak pewnie zauważyliście, jest tom 10, a po nim 12. Bo jedenastka to zbiór opowiadań. Tom 13 to „Tarzan w Pellucidarze” (już wydany w serii Pellucidar), a 14 – „Tarzan niezwyciężony” – znajduje się w przekładzie.
Trochę można się w tym pogubić, zwłaszcza, że historia jest opowiadana chronologicznie. Ale to się wyrówna, kiedy zakończymy wydawanie tomów starych – 5-9. Co nastąpi zapewne koło wiosny roku przyszłego.
W przekładzie do edycji miękkich są: „Dom Wędrowców” Mirera i dwie krótkie powieści Leinstera. Jeszcze nie wiem, czy pójdą razem, czy osobno. Plan był jeszcze na coś z polskiego Archiwum, ale nie wiem czy się uda – bo od października znowu wskoczą do produkcji twarde oprawy. A od stycznia znowu miękkie.
Dodaj komentarz