Profesor Challenger

Arthur Conan Doyle to jeden z klasyków fantastyki. Nie tej spod znaku SF, ale raczej przygody, tajemnicy, zjawisk nadprzyrodzonych etc.

Jedną z najbardziej popularnych postaci, jakie stworzył (nie obrażając Sherlocka Holmesa i Watsona, bo oni z innej bajki) jest profesor George Challenger. Gruboskórny troglodyta o umyśle geniusza, pomiatający wszystkimi wokół i za nic mając tzw. naukowe autorytety zyskał sobie wielu zwolenników, jak i przeciwników. Taka postać dzisiaj byłaby natychmiast ocenzurowana i izolowana społecznie.

Challenger ma umysł naukowy, sprzeciwia się pseudonaukowcom, empiria jest dlań najważniejsza. I dlatego w powieści, która w wydaniu książkowym po raz pierwszy ukaże się w Polsce – „Krainie mgieł” – następuje zaskakujący zwrot paradygmatu, bo Challenger musi uznać zjawiska paranormalne, rozmowy i wizyty duchów i cały świat po tamtej stronie. W sumie to nie dziwne, bo Doyle był zagorzałym zwolennikiem badania tych zjawisk, przyjaźnił się z wieloma mediami, brał udział w pokazach i nie dopuszczał do siebie myśli, że były sfingowane (nawet wtedy, gdy sami organizatorzy przyznawali się do manipulacji).

Challengerowi towarzyszy reporter Malone, myśliwy i podróżnik Roxton. W dwóch tomach znajdą się powieści „Świat zaginiony”, „Trujące pasmo”, „Kraina mgieł” oraz opowiadania: „Eksperyment profesora Challengera” i „Groźna maszyna”.

Oba tomy w marcu, przedsprzedaż ruszy 1 marca. Seria Narodziny sf.

6 odpowiedzi na „Profesor Challenger”

  1. Awatar Konrado
    Konrado

    Panie Wojtku – jak najwięcej pozycji z serii Narodziny SF poproszę!

  2. Awatar paweu
    paweu

    Również, byle trzymały jakość.

  3. Awatar Grzegorz
    Grzegorz

    Kapitalnie! Sherlocka przeczytałem w całości z wydawnictwa Rea (zabójcza kniga swoją drogą), a teraz będzie okazja na kolejny cykl. Marzec-kwiecień zapowiada się wybornie, bo jeszcze Rebis wyda „Rękopis Hopkinsa”, a Mag – „Luna to surowa pani”.

  4. Awatar Marcin
    Marcin

    Panie Wojtku, czy książki będą w nowych czy starych przekładach ?

  5. Awatar Wojtek Sedeńko

    Kraina mgieł – Tadeusz Markowski, pozostałe to przekłady stare – ale proszę mi wierzyć, nie pozostało nic spolszczonego.

  6. Awatar Maciej
    Maciej

    Świetna wiadomość! Mam nadzieję, że będziemy doświadczać coraz to „nowych autorów” w tej serii. Dziękuję za te książkowe ramoty! Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *