Miesiąc: styczeń 2024
-
Jestem po lekturze pierwszej części ostatniego tomu Księgi Całości, Feliksa W. Kresa. I dopadło mnie, znowu, poczucie wielkiej straty. Nie tylko utraty człowieka, którego bardzo lubiłem za poczucie humoru, otwartość i uśmiech, wiecznie błąkający się na twarzy, ale pisarza, którego wielkość i jakość były wartością samą w sobie. Mieliśmy z Witkiem to wydać jako jeden,…
-
Mogę już zaprezentować okładkę powieści Switłany Taratoriny Dom soli, o tematyce postapokaliptycznej. Czytelnicy Lazarusa nie mogą się już doczekać tej książki. Autorka nie pisze dużo, więcej czasu poświęca na kwerendę, przygotowania – ale jak zapewnia w wywiadzie do najnowszego SFinks (numer 75, ukaże się 15 lutego) prace nad nową powieścią trwają. Trwa i przekład Domu…
-
Sporo tytułów, głównie z Archiwum polskiej fantastyki, zyskuje nowe okładki. Na początku lutego pojawią się m.in. nowe odsłony książek Oszubskiego, Żwikiewicza, Szydy. Nie zawsze byłem zadowolony z pracy naszych artystów, a przy druku cyfrowym zmiana jest bardzo łatwa. I myślę, że teraz książki będą się prezentowały korzystniej, bardziej efektownie.
-
Wybrałem się do kiosku, czy raczej do jakiegoś salonu prasy, gdzie obok prasy sprzedaje się mydło i powidło. Nie byłem w takim przybytku od wielu lat. Ze zdumieniem odkryłem, kartkując, zmiany formatów, grzbiety, w takim piśmie jak „Przekrój”, którego zadeklarowanym czytelnikiem byłem w młodości (w domu rodzinnym do dzisiaj kurzą się oprawione roczniki „Przekroju”, „Filmu”,…
-
Już za chwilę trafią do druku aż trzy książki Edgara Rice Burroughsa. Obejmą w sumie 4 powieści, a wszystkie ukażą się w lutym. Wraz z kilkoma dodrukami Barsoom, który to cykl sprzedaje się wciąż w dobrym tempie. Ponad 10 lat od premiery w naszej edycji. Coś w tym jest, i w tym, że czytelnicy dobierają…
-
Już teraz mogę zapowiedzieć na czerwcowy festiwal drugą odsłonę antologii króciaków, czyli króciutkich, do 10 stron, opowiadań sf. Pisałem już, że zbieranie tych opowiadań jest czasochłonne, ale trafiają się czasem przypadki, które pomagają sprawie. Tak było i teraz. Ciułałem teksty, podrzucając tłumaczom w przerwach między dłuższymi opowiadaniami te króciaki, ale w tym tempie trwałoby to…
-
Już mogę podać więcej szczegółów dotyczących pierwszych dwóch spotkań księgarni Esef, wydawnictwa Stalker Books i mnie osobiście, z czytelnikami w wybranych miastach, gdzie klientów mamy sporo. W dodatku w obu pierwszych ośrodkach mamy zaprzyjaźnionych i sprzyjających nam ludzi. 2 marca 2024 roku odbędzie się pierwsze spotkanie, w Poznaniu, w Osiedlowym Domu Kultury ORBITA, na osiedlu…
-
Ruszyły prace nad nowym numerem SFinksa. To 75 numer, a pierwszy w 2024 roku. Pod koniec miesiąca trafi do druku, a ukaże się w lutym, około 15. Dla wydawnictwa będzie to miesiąc pod znakiem powieści Edgara Rice Burroughsa. Dlaczego? O tym wkrótce. W tym numerze wywiad ze Switłaną Taratoriną, uzupełniony obszerną analizą i recenzją „Lazarusa”…
-
W czerwcu Polskę odwiedzi Ian Watson. Będzie gościem Pyrkonu, który odbywa się zaledwie dwa dni przed naszym festiwalem. Ian bardzo by chciał odwiedzić i nas, ale jeszcze w czerwcu organizuje konwent w Hiszpanii i obowiązki go wzywają. Ja z kolei, z racji obowiązków festiwalowych, a także z powodu rezygnacji z jeżdżenia na konwenty, na Pyrkonie…
-
Minął kolejny rok, Stalker Books wkracza w 6 rok działalności. Powiedzieć, że czas szybko biegnie, to jakby nic nie powiedzieć. W styczniu 3 nowości. Po jednej z trzech sztandarowych serii. W Klasyce radzieckiej SF – W meandrach Dal-Geju, Jurija Tupicyna, w Krytykach o fantastyce – Stare i nowe szkice o fantastyce, Wojciech Kajtocha, a w…