Tarzan

Kiedy byłem dzieckiem otrzymałem dwa tomy przygód Tarzana wydanych przed wojną. Szybko pochłonąłem przygody dziecka wychowanego przez małpy, początkowo myślałem, że imię wymawia się Tażan. Potem pożyczałem komiksy od kolegi, który zbierał obrazkowe opowieści (w Polsce były rzadkością, chyba jeszcze nie było nawet Żbika, ale tata kolegi pracował w dyplomacji i bywał za ferrytową kurtyną). Tego co w dymkach nie rozumiałem, ale rysunki były tak realistyczne, że wyobraźnia chłopca dopowiadała resztę.

Kiedy Andrzej Bałakirew (wydawca moich pierwszych „Wizji alternatywnych”) opoblikował kilka tomów przygód Tarzana – we mnie nie było już wiele z tego chłopca, ale kartkowałem te opowieści. Potem przyszedł czas na Barsoom, Pellucidar, Wenus, Moon (zaraz ukaże się tom 1 dylogii, tom drugi składający się z dwóch nowel zapewne koło lutego), które spotkały się z dobrym, niespodziewanym przeze mnie przyjęciem przez czytelników.

A jak się powiedziało A, B, C i D, to zależałoby dokończyć uniwersum Burroughsa wydając Tarzana. Zwłaszcza, że Tarzan występuje w jednym z tomów Pellucidaru i akcja powieści tych serii toczy się właściwie równolegle. Jest to też chyba pierwsze tak złożone uniwersum w literaturze popularnej, rozgrywające się na Ziemi i w jej wnętrzu, na Marsie i jego księżycu, na Wenus, Księżycu (i wewnątrz niego).

Tak więc Tarzan pojawia się w naszych planach. Pierwsze tomy już w redakcji, wydania przedwojenne, nad których przekładami pracujemy mocno, by je uwspółcześnić językowo, tomy 11 i 12 są w przekładzie. Nie nastąpi to wydawanie szybko, sprawa rozłożona na parę lat, bo tomów są dwa tuziny (uwzględniając dwa zbiory opowiadań). Nie wiem jaki będzie odzew czytelniczy, ale komplet Burroughsa będzie na półce prezentował się imponująco.

Gośka Lewandowska, która jest autorką okładek czterech serii fantastycznych ERB tym razem odmówiła nam rysowania Tarzana, zajęta własną twórczością literacką, której postanowiła się w pełni poświęcić. Sięgnęliśmy więc po umiejętności Tadka Meszki w operowaniu SI. Mamy już wszystkie okładki, które będzie można zobaczyć na ulotce reklamujacej uniwersum ERB, jaką zaczynamy rozsyłać do naszych czytelników w paczkach z zamówionymi książkami. Będą też w katalogu wydawniczym, ale ten planujemy dopiero koło wiosny, bo jeszcze krystalizują się pewne plany wydawnicze i chcielibyśmy, by był jak najbardziej kompletny.

Uwaga – Tytuły nie wydanych dotąd tomów są robocze.

8 odpowiedzi na „Tarzan”

  1. Awatar Konrado
    Konrado

    Super wiadomość. Kiedy premiera pierwszego tomu?

  2. Awatar Wojtek Sedeńko

    Po Nowym Roku, przełom I/II, od razu 2 tomy

  3. Awatar Piotr
    Piotr

    Szkoda, że nie można zebrać poszczególnych części Tarzana w omnibusy (skoro pojedyncze egzemplarze mają po od ok.150 do ok.350 stron). Wtedy kilka takich omnibusów w twardych oprawach pięknie by się prezentowało na półkach, podobnie zresztą inne dzieła Burroughsa (Barsoom czy Pellusidar). Może kiedyś doczekam takich zbiorczych wydań…

  4. Awatar Jaro
    Jaro

    I to mi się podoba, ile tego było? 24 tomy bodajże. Potem była rzesza autorów piszących książki o Tarzanie, które zakwalifikowano do oficjalnej serii. A nie było to łatwe, żeby się tam załapać. Nie każdy dostał taką możliwość od prawników spadkobierców autora. Znalazłem ok. 20-23 tytułów, choć 4 książki Bartona Werpera nie były dopuszczone do oficjalek, ale miały rzesze fanów i sprzedawane były chałupniczo. Ale najciekawsze z nich wydają się 2 książki P.J.Farmera ,,Adventures of the Peerless Peer, gdzie Tarzan spotyka Sherlocka Holmesa, Feast Unknown gdzie spotyka Doc Savage, dalej Tarzan w Pellcucidarze Scotta Eckerta, King Kong vs Tarzan Willa Murraya i tego samego autora Tarzan na Marsie. Ale wracając do Burroughsa, Cykl Caspak. Warto. I jeszcze o filmach Tarzan. Jestem w trakcie oglądania tych starych filmow na podstawie jego ksiazek o Tarzanie. Jak bedziecie wydawac poszczególne ksiazki, będę wrzucał u siebie na stronie zdjęcia z filmów do danego tytułu…

  5. Awatar Selenita
    Selenita

    Nie spodziewałem się, że tego doczekam 🙂 Zapowiedź z gatunku bezcennych 🙂

  6. Awatar Wojtek Sedenko
    Wojtek Sedenko

    Czekałem na taką wiadomość ok 50 lat całość 24 tomu aż mi serce mocniej bije – kiedyś jak w latach 60- tych nie każdego było stać na telewizor to tata zamiast bajki na dobranoc opowiadał co wieczór przed snem o przygodach Tarzana – był wielkim miłośnikiem pamiętam jak kupiliśmy za ” grube ” pieniądze 9 tomów przedwojennego wydania zeszytowego oprawionego w dwa tomy – miałem wtedy chyba z 13-14 lat i czytaliśmy na zmianę ja miałem lepiej bo jak ojciec był w pracy to miałem praktycznie ok 10 godzin i czas do czytanie ( nawet wstyd to przyznać ale tydzień chorobowego mialem- takiego ” lewego ” aby czytać )- dlatego jestem zachwycony o tej świetnej decyzji – teraz tylko się ” modlę w duchu ” abym doczekał wydania całości i miał czas na przeczytanie tych nie tłumaczonych bo te wydane przed wojną znam praktycznie na pamięc czytając przez długi okres w kóko ( skończone Ludzie z pieczar i od nowa )- Ale cudny prezent na zimę życia – cykle Wenus , Barsoom , Pelucidar otrzywiscie przeczytane i to narazie dwukrotnie – czekam za chwilę kurier przywiezie pierwszy tom cyklu Księżyc i mocno myslę o miejscu gdzie tu by zrobić miejsce na honorowym miejscu do cyklu Tarzan to przecież 24 tomu 👍👋👋🤠- Reginald miłośnik wszystkiego co napisał ERB a zwłaszcza cyklu Tarzan 💐💐💐🥳

  7. Awatar Selenita
    Selenita

    Zamiescilem projekt okladki pierwszego tomu na jednej z anglojezycznych grup na ,,Feniu” poswieconej tworczosci ERB. Odbior zdobiacej jej ilustracji jest bardzo pozytywny. Choc pojawilo sie tez obiekcje co do jasnego koloru wlosow ,,Tażana” 😄

  8. Awatar Wojtek Sedeńko

    Tak, w powieści Greystoke jest czarnowłosy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *