Antologia ukraińskiej fantastyki „Język Babilonu”

Dzisiaj, 24 sierpnia, jest Dzień Niepodległości Ukrainy. Z tej okazji chciałbym wrzucić pierwszą informację na temat przygotowywanej przez nas od prawie pół roku antologii ukraińskiej fantastyki – Język Babilonu.

Projekt ten pokaże nie tylko współczesną ale i retro fantastykę z Ukrainy (i będzie to pierwsze w ogóle opracowanie tego tematu w naszym kraju), będzie opatrzony fachowym komentarzem Wołodymyra Arieniewa i Michajło Nazarenki, ale oprócz czysto merytorycznej satysfakcji daje nam możliwość zrobienia czegoś dobrego. Mianowicie wspomożenia walczącej z ruskimi barbarzyńcami Ukrainy. Bo cały zysk ze sprzedaży antologii przeznaczymy na pomoc humanitarną.

AU-13Pomysł przyszedł mi do głowy w lutym. Wszyscy wtedy rzucali pomysłami wspomożenia walczących Ukraińców, Polacy wykazali się tutaj wielkim hartem ducha. My dobrze wiemy, co to jest ruski mir.

Ale antologia taka wymaga dużo pracy. Zwłaszcza, jeśli chcemy – w zamian za kupno humanitarnej cegiełki – dać czytelnikowi dużo satysfakcji z lektury i zapoznać go z nieznaną prawie w Polsce ukraińską fantastyką. Pomógł Paweł Laudański, a Wołodzia Arieniew zapalił się do pracy, choć mieszkając w bombardowanym w marcu Kijowie nie miał za dużo czasu, by o tym myśleć.

Dużo osób dołączyło do pracy nad antologią jako wolontariusze: tłumacze, redaktorzy, korektorzy, graficy, sami autorzy podarowali te opowiadania, skład, w dużej części drukarnia, moje wydawnictwo i ja osobiście, bo pokryłem część tłumaczeń z prywatnej kiesy.

Wkrótce więcej szczegółów: kiedy i jak będzie antologia wyglądać (w każdym razie twarda szyta oprawa, format antologii Stalker Books), kiedy przedsprzedaż, czy komu przekażemy fundusze. Te sprawy dopiero dogrywam. Ale celuję w październik.

Antologia jest po redakcji. To 18 tekstów, retro to parę bardzo sympatycznych i klimatycznych tekstów, poczynając od Gogola, a współczesne opowiadania bardzo wam się spodobają. Mieszanina fantasy, science fiction, mitów, grozy i niesamowitości.

Zapewniam, że ta antologia bardzo pozytywnie Was zaskoczy. A ja już się zastanawiam, książki których autorów zakupić do wydania w Polsce. Wyobraźcie sobie, że na Ukrainie nadal ukazują się nowe książki, księgarnie pracują. Mimo inwazji i niebezpieczeństw Ukraińcy próbują żyć normalnie. My, Polacy, dobrze to rozumiemy, kiedyś to my robiliśmy za Przedmurze.

 

14 odpowiedzi na „Antologia ukraińskiej fantastyki „Język Babilonu””

  1. Awatar Nelson
    Nelson

    Czy myśleliście może o sprzedaży książek stalker books na platformie shopeee?

  2. Awatar Pawel.M.

    Dopiero agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że zaczynam sprawdzać pochodzenie autorów i ku swojemu zdziwieniu dowiedziałem się, że Bułhakow, czy Siergiej Sniegow (pierwotnie: Siergiej Kozieriuk) to Ukraińcy. I tak sobie myślę, że może potrzebne byłyby dwie antologie: „Ukraińska fantastyka rosyjskojęzyczna” i „Ukraińska fantastyka ukraińskojęzyczna”…

    W każdym razie czekam 🙂

  3. Awatar Wojtek Sedeńko

    Rosjanie zaliczają do swojej literatury wielu pisarzy, którzy urodzili się w Imperium, vide Ossendowski, Grin itd.

  4. Awatar Wojtek Sedeńko

    Nie, podobnie jak na razie, choć mamy konto rezygnujemy z Amazona. Warunki są janosikowe.

  5. Awatar warcabowicz
    warcabowicz

    Świetnie sie zapowiada ta antologia, akurat przesunąłem 2 książki Łukjanienki do ciemnej piwnicy (wiadomo z jakiego powodu), więc z przyjemnością wypełnię tę lukę

  6. Awatar Sebek
    Sebek

    Okładka to strzał w 10!

  7. Awatar Paskud
    Paskud

    Bezwstydnie skopiowałem z tylnej okładki 🙂
    Wołodymyr Arieniew
    Iwan Franko
    Oleksij Gedeonow
    Nikołaj Gogol
    Maks Kidruk
    Wasil Koroliw-Staryj
    Wołodymyr Kuzniecow
    Siergiej Legieza
    Natalia Matoliniec
    Oleksandr Miched
    Iwan Naumowycz
    Michajło Nazarenko
    Oleksa Storożenko
    Boris Sztern
    Swietłana Taratonina
    Ostap Ukrainec
    Oleksij Żupański

  8. Awatar ASX76
    ASX76

    Panie Warcabowicz, książki są niewinne! 😉 Jeśli już wtrącać do lochu, to Łukjanienkę! 😉

    Okładka fajna, cel szlachetny, kniga zapowiada się nader ciekawie! 🙂

  9. Awatar Wojtek Sedeńko

    Ten tył to próba, tekst będzie inny, utworów też więcej. Listę podał już Arieniew na swoim profilu.

  10. Awatar Paskud
    Paskud

    Tak się nieszczęśliwie składa, że nie każdy może zobaczyć profil facebookowy Pana Arieniewa ;p Dla mnie na ten przykład, jest on niedostępny 🙂

  11. Awatar Wojtek Sedeńko

    Dokładny spis treści pojawi się we wrześniu, jak wprowadzimy tytuł do przedsprzedaży.

  12. Awatar Lodzermensch
    Lodzermensch

    A co z zapowiadanymi już dawno książkami Burroughsa ? Miał być zbiór opowiadań „John Carter z Marsa” i cykl Księżyc. Doczekamy się ? Do tego „Tumitak z Loru”

  13. Awatar Wojtek Sedeńko

    Barsoom 11 w przekładzie, podobnie Moon 1. Ale tłumacz, który pracował nad ERB jest dość mocno obłożony zawodowymi obowiązkami, przekłada też króciaki do nowej antologii, właśnie skończył też Watsona – dajmy mu czas 🙂
    Na koniec października szykujemy nowy katalog wydawniczy.

  14. Awatar ciekawy
    ciekawy

    A coś wiadomo o wznowieniach Bułyczowa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *