Miesiąc: październik 2011
-
Już od dzisiaj wysyłamy tom 3 antologii klasycznej fantastyki Rakietowe szlaki. Tom ma premierę 31 X, ale że wiele instytucji tego dnia zrobiło sobie wolne, to pewnie w księgarniach pojawi się on najwcześniej w środę 2 listopada. Do tego czasu na pewno wysyłka dotrze do naszych klientów. A już w sobotę 5 XI czytelnicy z…
-
Kilka lat temu zapytałem Andrzeja Sapkowskiego, czy widzi jakiś nowy talent w zachodniej fantasy. Odparł od razu, bez mrugnięcia okiem – Patrick Rothfuss. I zaledwie parę miesięcy później książka ukazała się w Polsce debiutancka powieść Rothfussa, Imię wiatru. Agent literacki uznał, że jest to debiut na tyle interesujący, że na kampanię wydano spore pieniądze, praktycznie…
-
W sobotę 5 listopada, o godzinie 15, w warszawskim azylu sf i fantasy, Paradox Cafe (ul. Jezierskiego 3/5 a) odbędzie się spotkanie z Lechem Jęczmykiem, wybornym tłumaczem, redaktorem i znawcą science fiction. Okazją będzie premiera trzeciego tomu Rakietowych szlaków. Poprowadzę to spotkanie osobiście, będzie można kupić w atrakcyjnych cenach trzy tomy antologii, koszulki, a także…
-
Mirek Obarski zdradził tytuł trzeciego opowiadania, jakie znajdzie się w Krokach w nieznane 2011. Jest to dłuższa nowela K.J. Parker (lub Parkera – to pseudonim i płeć autora jest nieznana), pod tytułem „Błękit i złoto”. Bardzo zakręcona, alchemiczna opowieść, skrząca się od czarnego humoru. Z całą pewnością jedna z perełek zbioru. Więcej na www.krokiwnieznane.pl
-
Pragnę wszystkich zaprosić na wernisaż Wystawy Ilustracji Komiksowej Nigredo, Krzysztofa Chalika. Wernisaż odbędzie się w kawiarni Traffic Clubu w Warszawie, przy ul. Brackiej 25, 26 października 2011 roku. Wernisaż będzie ilustrowany muzyka Roberta Letkiewicza, występami tanecznymi, a poprowadzi go Marcin Przybyłek, autor Gamedeca. Samą wystawę będzie można podziwiać przez cały listopad. Zapraszam serdecznie, naprawdę warto.
-
Mam wreszcie od Tomka Marońskiego ostateczną wersję okładki najnowszego tomu almanachu Kroki w nieznane. Tom ukaże się pod koniec listopada, objętościowo będzie podobny do poprzedników, ale wewnątrz znajdzie się tylko 11 opowiadań i nowel. Tylko albo aż, bo kilka tekstów jest długich i nazwalibyśmy je raczej krótkimi powieściami. Tom – tak myślę – interesujący, bo…
-
Kończę prace nad SFinksem. Najwięcej w numerze zajmie wywiad z Lechem Jęczmykiem, tekst dzisiaj idzie do autoryzacji. Tytuł mówi sam za siebie – Zezwolenie na wydanie „Fantastyki” wydał agent amerykański. Oddaje on klimat wielu wypowiedzi wybitnego redaktora i tłumacza. Do tego „trójstronna” rozmowa cywilizacyjna w trójkącie Błaszkiewicz-Sedeńko-Zimniak, pięć felietonów stałych (Krzysztof Sokołowski, Leszek Błaszkiewicz, Marek…
-
Ogłoszono laureatów Nagrody im. Żuławskiego za rok 2010. Oto werdykt Jury: • Główną Nagrodę otrzymał Wit Szostak za powieść „Chochoły” • Złote Wyróżnienie przypadło Jackowi Dukajowi za powieść „Linia oporu” • Srebrnym Wyróżnieniem uhonorowano Marka Huberatha za powieść „Vatran Auraio” Powyższe dzieła wybrało Jury złożone z literaturoznawców w składzie (w porządku alfabetycznym): dr Dariusz Brzostek,…
-
Mirek Obarski na blogu www.krokiwnieznane.pl zaprezentował drugie opowiadanie, jakie wejdzie do tegorocznego almanachu. Będzie to „Superbohater trzeciej kategorii” Charlesa Yu. To nowa twarz amerykańskiej fantastyki, najpierw dostrzeżona przez główny nurt. Jego powieść Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie jest jedną z najbardziej pokręconych i niesamowitych powieści SF ostatnich lat. W ogóle nadchodzi czas krótkich nazwisk z…
-
Robert Silverberg nie publikuje ostatnio wiele, jego aktywność na polu science fiction ogranicza się raczej do redagowania różnych antologii, z których seria Legendy jest najbardziej znana. Składa się z opowiadań pisanych przez sławnych pisarzy SF i fantasy, a umiejscowionych w najsłynniejszych cyklach powieściowych. To tu na przykład można przeczytać opowieści z Pieśni Lodu i Ognia…