Najlepsze opowiadania Henry’ego Kuttnera

Już za miesiąc ukażą się na rynku najlepsze opowiadania Henry’ego Kuttnera. Tom zatytułowany Próżny robot będzie zawierał 14 tekstów, pogrupowanych na trzy bloki: ROBOTY I PODRÓŻE W CZASIE (tu znakomity tekst „Tubylerczykom spełły fajle” nawiązujący do Alicji w krainie czarów, „Twonk” i „Gdy się przebierze miarka”), GALLEGHER (opowiadania słynnym wynalazcy, co tworzy swe niezrównane urządzenia wyłącznie na wielkim gazie) i HOGBENOWIE (opowiadania o zwariowanej rodzince mutantów).

Trudno sobie wyobrazić cudowniejsze opowiadania ze Złotego Wieku SF, które mogłyby przyciągnąć do science fiction młodszego czytelnika. Opowiadania nie były wznawiane od blisko 20 lat, a wciąż skrzą się wspaniałym humorem. Czyż można sobie wyobrazić lepsze otwarcie opowiadania niż poniższy fragment:
Nazywaliśmy Lemuela Kulasem, bo miał trzy nogi. Kiedy dorósł, co przypadło mniej więcej w okresie wojny Północy z Południem, wolał raczej tę trzecią nogę trzymać za sobą w spodniach, tak żeby jej nie było widać i żeby ludzie nie gadali. Oczywiście w ten sposób przypominał trochę wielbłąda jednogarbnego, ale ostatecznie Lemuel nigdy nie był próżny. Całe szczęście, że miał w tej nodze dwa kolana, boby dostał kurczy.

Książka pojawi się w twardej i broszurowej oprawie. Twardą przygotował Tomek Maroński. Poniżej efekt.

8 odpowiedzi na „Najlepsze opowiadania Henry’ego Kuttnera”

 1. Awatar vanrad
  vanrad

  Rewelacyjna okładka! Czy to już teraz stanie się normą, że klasyka sf będzie miała 2 warianty oprawy (twarda i miękka)? I co się stało z „Beyond apollo” Malzberga? Ukazę się w serii?

 2. Awatar Wojtek Sedeńko

  Nam też ta okładka się podoba. Podwójne okładki nie będą regułą – raczej te najbardziej klasyczne teksty, aby zachęcić młodsze pokolenie do sięgnięcia po starsze teksty. Bo stare jest piękne. Niven na przykład będzie wyłącznie w twardej.

 3. Awatar Thrindiel
  Thrindiel

  Prezentacja okładki identyczna jak na stronie DarkCrayon, w pierwszej chwili myślałem że to stamtąd okładka, choć zupełnie nie w ich stylu. Celowo tak?

 4. Awatar Wojtek Sedeńko

  To standardowa prezentacja, takie idą do hurtowni, empików czy księgarń.

 5. Awatar toto

  Na stronie wymienione są tytuły tylko 12 opowiadań. Co z pozostałymi dwoma tekstami? Czy jednym z nich jest „The Old Army Game”?

 6. Awatar Wojtek Sedeńko

  Będzie 12 tekstów.

 7. Awatar Thrindiel
  Thrindiel

  Nie chcę się czepiać, ale biorąc pod uwagę resztę bloga oraz stronę Solarisu, to ta prezentacja 3d w identycznym układzie jak na DarkCrayon jest tutaj „standardowa” od 6 lipca 2011 🙂

 8. Awatar Wojtek Sedeńko

  Nie chcę się również czepiać, choć szanownego kolegi i zaczepki kompletnie nie rozumiem. Zwykle tego typu 3D prezentację wykorzystujemy wyłącznie na cele empikowe, teraz nie miałem co pokazać poza frontem, więc wziąłem empikową prezentację. Z Piotrkiem Cieślińskim nie współpracujemy, choć przyszła współpraca nie jest wykluczona. Podobne prezentacje widziałem w wykonaniu także Prószyńskiego – Empik chce widzieć grzbiet i tył okładki jednocześnie, nasi graficy używają podobnego układu od 3 lat. Czy wyjaśnienie jest wystarczające?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *