Strugaccy w drodze

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 3 sierpień 2022

strugaccy_maszyna-zyczen k-2 strugaccy-maszyna-zyczen_frontNa wrzesień zaplanowana premiera Maszyny życzeń Arkadija i Borysa Strugackich. Kończę redakcję i jak zawsze czytanie ABS sprawia mi ogromną przyjemność. Byli i pozostaną klasą dla siebie, znacznie ponad poziom pozostałych fantastów radzieckich - język, problemy, pomysły - czuje się od razu, że mamy do czynienia z mistrzami. Znajdą się w tomie wszystkie niepublikowane dotąd opowiadania Strugackich (w liczbie 9), bardzo dobrze czytający się scenariusz do "Pikniku..." - pierwsza wersja, z pewną fabularną dziurą pod koniec, bo nie były jeszcze ustalone wszystkie wątki z Tarkowskim. I 17 innych tekstów, już tłumaczonych, znanych w Polsce z antologii, zbiorów, czy z Południa XXII wiek. Ten tom wyszedł w Amberze niekompletny, teraz w naszej antologii krótkiej formy - w całości. Jest też jeden kawałek odrzucony - mowa w nim o pijaństwie kosmonautów. Cóż, rzecz normalna, po co to ukrywać? Praca nad tekstami  jest przyjemna, ale i wymagająca. Muszę pilnować nazw własnych, nazwisk - w różnych przekładach bywały drobne różnice, teraz trzeba to skompilować, ujednolicić. Wielu bohaterów w twórczości braci pojawia się w rozmaitych ich książkach, czasem są tylko wspomnieni, czasem grają niewielką rólkę. Ale to wszystko w jednym tomie musi zagrać. Mam bardzo długi tekst o Strugackich od Pawła Laudańskiego, ale pomyślałem, że oprócz przedmowy może warto dać też zstępniak. Mam wielką ochotę go napisać. Przedsprzedaż 1 września.

10 komentarzy

WOJCIECH:

3 sie 2022 o 20:55.

Kto jest tłumaczem ?

Wojtek Sedeńko:

4 sie 2022 o 7:04.

Wielu. Lewandowska, Skórska, Jabłoński, Litwiński, Jęczmyk

Janusz Szewczyk:

5 sie 2022 o 21:59.

To najbardziej oczekiwana przeze mnie książka w tym roku.

Wojtek Sedeńko:

6 sie 2022 o 8:19.

Cieszę się. A będzie jeszcze antologia ukraińska i Złoty Wiek.

ASX76:

7 sie 2022 o 11:05.

Niecierpliwie czekamy i kolejnych, nie tylko rosyjskich antologii tęskno wyglądamy. 🙂

ws195:

26 sie 2022 o 9:22.

super czekam z niecierpliwoscia, poza klasykami sf na ta ksiazke czekam najbardziej
pytanko, czy jakies opowiadania pokrywaja sie z omnibusami (łącznie z tym właśnie zapowiedzianum) wydawanym przez prószyńskiego?

Wojtek Sedeńko:

26 sie 2022 o 9:44.

Omnibusy z Prószka to powieści. Tutaj tylko opowiadania. Lista jest na stronie księgarni w karcie książki.

Janusz Szewczyk:

31 sie 2022 o 14:04.

Panie Wojtku,
przejrzałem spis treści na stronie księgarni i czegoś nie rozumiem. Napisał Pan, że „Południa XXII wiek. Ten tom wyszedł w Amberze niekompletny, teraz w naszej antologii krótkiej formy – w całości.”. I tu się pogubiłem, bo wydanie Amberu zawiera 19 tekstów, z których (o ile poprawnie rozpoznałem zmienione tytuły i niczego nie zgubiłem) w „Maszynie życzeń” będzie zawartych 11 (nie wszystkie są w spisie treści zbioru przypisane do sekcji Południe XXII wiek w wersji Amberu) + 3 oznaczone jako premierowe, który w wersji Amberu nie występują. A co z resztą, która była w zbiorze Amberu? Bo chyba nie chodzi o zmienione tytuły?

Wojtek Sedeńko:

31 sie 2022 o 15:02.

Chyba źle się wyraziłem.
Maszyna życzeń nie zawiera wszystkich opowiadań – zawiera wszystkie niepublikowane w Polsce plus ciekawostki, scenariusz do filmu, odnalezione po latach. O tym pisze PL w długim wstępniaku. Tak naprawdę, opieraliśmy się na jego wyborze i podziale krótkiej formy na działy. Nie będzie więc całego Południa – bo to byłoby bez sensu, ale sporo opowiadań reprezentatywnych dla cyklu, w tym nieznane. To samo z przedpołudniowym.

Jutro rusza przedsprzedaż z rabatem na książkę, pokażemy na stronie dokładny spis treści.

Janusz Szewczyk:

31 sie 2022 o 19:23.

Dziękuję, to wyjaśnia sprawę.

Zostaw komentarz