Strugaccy w drodze

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 3 sierpień 2022

strugaccy_maszyna-zyczen k-2 strugaccy-maszyna-zyczen_frontNa wrzesień zaplanowana premiera Maszyny życzeń Arkadija i Borysa Strugackich. Kończę redakcję i jak zawsze czytanie ABS sprawia mi ogromną przyjemność. Byli i pozostaną klasą dla siebie, znacznie ponad poziom pozostałych fantastów radzieckich – język, problemy, pomysły – czuje się od razu, że mamy do czynienia z mistrzami.

Znajdą się w tomie wszystkie niepublikowane dotąd opowiadania Strugackich (w liczbie 9), bardzo dobrze czytający się scenariusz do „Pikniku…” – pierwsza wersja, z pewną fabularną dziurą pod koniec, bo nie były jeszcze ustalone wszystkie wątki z Tarkowskim. I 17 innych tekstów, już tłumaczonych, znanych w Polsce z antologii, zbiorów, czy z Południa XXII wiek. Ten tom wyszedł w Amberze niekompletny, teraz w naszej antologii krótkiej formy – w całości.

Jest też jeden kawałek odrzucony – mowa w nim o pijaństwie kosmonautów. Cóż, rzecz normalna, po co to ukrywać?

Praca nad tekstami  jest przyjemna, ale i wymagająca. Muszę pilnować nazw własnych, nazwisk – w różnych przekładach bywały drobne różnice, teraz trzeba to skompilować, ujednolicić. Wielu bohaterów w twórczości braci pojawia się w rozmaitych ich książkach, czasem są tylko wspomnieni, czasem grają niewielką rólkę. Ale to wszystko w jednym tomie musi zagrać.

Mam bardzo długi tekst o Strugackich od Pawła Laudańskiego, ale pomyślałem, że oprócz przedmowy może warto dać też zstępniak. Mam wielką ochotę go napisać.

Przedsprzedaż 1 września.

Komentarze (5)

WOJCIECH:

3 sie 2022 o 20:55.

Kto jest tłumaczem ?

Wojtek Sedeńko:

4 sie 2022 o 7:04.

Wielu. Lewandowska, Skórska, Jabłoński, Litwiński, Jęczmyk

Janusz Szewczyk:

5 sie 2022 o 21:59.

To najbardziej oczekiwana przeze mnie książka w tym roku.

Wojtek Sedeńko:

6 sie 2022 o 8:19.

Cieszę się. A będzie jeszcze antologia ukraińska i Złoty Wiek.

ASX76:

7 sie 2022 o 11:05.

Niecierpliwie czekamy i kolejnych, nie tylko rosyjskich antologii tęskno wyglądamy. 🙂

Zostaw komentarz