Tom nowel Marii Galiny, „Przesilenie”

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: DZIAŁALNOŚĆ; WIEŚCI, utworzono: 5 kwiecień 2022

Do druku trafił, zapowiadany od zeszłego roku, tom czterech nowel Marii Galiny Przesilenie.

Tom powinien trafić do czytelników około 23-25 kwietnia, przedsprzedaż uruchomię w tym tygodniu. Oprawa twarda, szyta, seria Ciekawa fantastyka.

GALINA Przesilenie x 3-1Maria Galina jest Rosjanką, ale o jasno określonych sympatiach politycznych, które nie wiążą jej już z ojczyzną. Obecnie mieszka i pracuje na Ukrainie, chociaż w Moskwie zostawiła mieszkanie. Ale jak sama pisze, jej dom jest tam, gdzie ona sama. Z wykształcenia biolog, pracowała m.in. w instytucie w Bergen. Potem zajęła się literaturą, pracowała dla wielu gazet literackich. Tłumaczyła prozę i poezję z angielskiego. Prywatnie partnerka poety, Arkadija Sztypla. Napisała wiele opowiadań i powieści. Patrzący z ciemności, którego opublikowałem jeszcze w Solaris, został bardzo ciepło przyjęty przez polskich czytelników. Potem, była Wilcza gwiazda i Ekspedycja. Laureatka licznych nagród rosyjskich (kolejne już przed nią pewnie zamknięte) i ukraińskich.

Jej proza oscyluje na granicach tego co nazywamy fantastyką. To proza subtelna, poetycka, której blisko do dokonań Le Guin czy Carolla.  Jest to proza erudycyjna, zapadająca w pamięć. Opisuje w tych czterech nowelach różne światy, czasem jest to obca planeta z kolonią ziemską (Bard), czasem kraina Nigdzie Nigdzie, ale z wyraźnymi wątkami odesskimi i zapożyczeniami od Agathy Christie (W poszukiwaniu Anastazji), czasem weird fiction z wyraźną inspiracją Lovecrafta i Haggarda (Dagor) lub cudowne, poetyckie fantasy (Przesilenie słoneczne)

Książkę przełożył Witold Jabłoński.

Bardzo mocno polecam.

Komentarze (2)

Paweł.M.:

5 kw. 2022 o 14:10.

Hmmm… Miałem tę Galinę i Maszczyszyna wziąc później, razem z Kresem (bo rozumiem, że „Żeglarze i jeźdźcy” w czerwcu?), ale chyba nie wytrzymam i kupię w kwietniu.

Galina to jedna z moich ulubionych pisarek od czasu, kiedy przeczytałem jej opowiadanie w solarisowej antologii wiedźmińskiej – moim zdaniem, jej opowiadanie było najlepsze, wcale nie gorsze od dzieł Sapkowskiego. A do tego nie naśladujące Sapka – bardzo kobiece. Aż by się chciało, żeby Sapek pozwolił jej napisać powieść ze świata Wiedźmina…

Wojtek Sedeńko:

5 kw. 2022 o 14:15.

Kresa będzie na koniec maja, tak jak edycja FB, ale ponieważ chcemy ją podpisać, to ci co zechcą z autografem – w czerwcu dostaną.
Zgadzam się, że opow Galiny było w tamtym zbiorze najlepsze. Jej styl jest bardzo charakterystyczny.

Zostaw komentarz