Uniwersum Burroughsa

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 18 Luty 2021

Wraz z wydaniem 4 tomu Wenus uniwersum stworzone przez Edgara Rice Burroughsa zaczyna być kompletne. Mamy już zakończoną serię Barsoom (10 tomów, w przygotowaniu tomik opowiadań o Johnie Carterze), Pellucidar (6 tomów) i Wenus (4 tomy).

Pozostaje cykl księżycowy, na który złożą się trzy tomiki. Jest też Tarzan, który wbrew powszechnej opinii, jednak w sferę fantastyki wchodzi – rozmowa ze zwierzętami, zaginione cywilizacje, magia, starożytne artefakty, w końcu zejście Tarzana do wymyślonego podziemnego świata Pellucidar (4 tom cyklu podziemnego) – czysta fantastyka. Ale ponieważ na Tarzana nie było chętnych, czy może trzeba powiedzieć – entuzjastów, to na razie temat odpuszczę. Zresztą, dwadzieścia kilka tomów, to nie przelewki.

A tak możemy się już cieszyć przygodami bohaterów na fantastycznych światach. ERB to ikona popkultury, literatura niezbyt może wysokich lotów, ale czegóż oczekiwać od takiej prozy jak nie przygód, awantur, wojen i miłości? A tego Burroughs dostarcza w nadmiarze.

bogowie                                                          BURROUGHS W4 Uciekinierzy na Wenus [NE] carsonzwenusbogowie

Komentarze (6)

verbat:

18 Lut 2021 o 10:32.

A może tak w Archiwum Polskiej Fantastyki kiedyś przyjdzie czas na zbiorczego Huberatha ?
Starsze pozycje, w tym opowiadania są praktycznie niedostępne a jak się pojawiają we wtórnym obiegu to z chorymi cenami.

Pawel.M.:

18 Lut 2021 o 22:44.

verbat
Huberatha popieram – wydać jak Kresa na twardo!

ASX76:

23 Lut 2021 o 9:19.

Huberath na twardo to byłoby coś! 😉 „So Say We All!”

Jaro:

7 Mar 2021 o 13:02.

Cieszę się że mam wszystkie książeczki tych cykli od Was. Dla mnie Burroughs oprócz Haggarda to żelazna klasyka. Tarzana mi trochę szkoda, bo jest tam kilka perełek. Może by tak wydawać 2 tomiki w 1 książce? Ostatnio dopadło mnie to draństwo światowe i byłem blisko doczytania reszty książek w innej krainie, wyszedłem z tego jednak a dziś głód czytelniczy jest olbrzymi.

Jaro:

7 Mar 2021 o 13:06.

aha zapomniałem napisać, czy dość spore opowiadanie Wizard of Venus już nie podchodzi pod Uniwersum?

Olej:

15 Mar 2021 o 9:52.

ja bym Tarzana bral, przynajmniej do crossoverow 🙂 ale ze nie ma w planach to lykam w oryginale bo mam troche faze na ERB ostatnio 🙂

Zostaw komentarz