Czas fantastyki

Czfspecjalny1 Czf2_2014Spotkanie z Maciejem Parowskim wydawnictwie to zawsze okazja do otrzymania aktualnych numerów jego kwartalnika dla zaawansowanych – Czasu fantastyki. A Maciej chętnie się nimi dzieli. Jako że nie bywam dziś na wielu zlotach, imprezach NCK, nie mam innej możliwości zapoznania się z tym pismem. W CzF ukazuje się dzisiaj to, od czego zawsze zaczynałem czytanie „Nowej Fantastyki”, kiedy jeszcze czytałem ją od początku do końca – branżowe artykuły o fantastyce. Co w kinie, co w literaturze, felietony/recenzje (nie recki!), eseje. Dziwny sposób dystrybucji i to, że pisemko po dziesięciu latach trwa dzięki dotacjom – powodują, że jest to wydawniczy rarytas. Który, gdyby nie zacięcie i praca Macieja Parowskiego, dawno by przestał istnieć. Otrzymałem – i przeczytałem w weekend – bezpłatny numer 2 z 2014 roku (czyli jest to już półrocznik) oraz numer specjalny z podtytułem „Seria filmowa”, który trafi do kiosków, ale w zaporowej cenie 45 zł. Bo zawiera film „Kongres”Ari Folmana, na podstawie Kongresu futurologicznego Lema. Obsada znakomita: Robin Wright i Harvey Keitel. Reszta numeru też jest Lemowa – bo i mija właśnie dziesiąta rocznica śmierci Mistrza.

Z kolei w numerze 2/14 kilka wspaniałych artykułów (przy okazji dziękuję za miłe słowa o zeszłorocznym festiwalu) – Jęczmyka, Ostromęckiego i Zembatego. Doskonałe felietony. I tu konstatacja – wychodzi w Polsce jedno pismo z wielkimi tradycjami, płatne, do kupienia również w prenumeracie, a najciekawsi felietoniści pisują do pism, które są bezpłatne – Czasu fantastyki i SFinksa. Maciej zebrał w CzF: Jacka Dukaja, Jacka Sobotę (obaj pisywali długo i dla SFinksa), Piotra Górskiego, Sławomira Grabowskiego. Mnie udało się przytulić w SFinksie Marka Oramusa, Krzyśka Sokołowskiego, Andrzeja Zimniaka. Paweł Laudański i Lech Jęczmyk pisują do obu czasopism. Co za czasy! Fantastyczne!

12 odpowiedzi na „Czas fantastyki”

  1. Awatar akd
    akd

    Kolejna dobra wiadomość. Czy numer specjalny będzie dostępny także w księgarni Solaris? Kiedy ma się ukazać?

  2. Awatar Wojtek Sedeńko

    Kiedy – tego nie wiem, dystrybucja NCK jest – najkrócej – dziwna. Ja czynię starania, by część egz. bezpłatnych zwykłego CzF szła przez nas.

  3. Awatar akd
    akd

    Dystrybucja jest „fantastyczna”. Dosłownie. Niczym poczta lampionowa u Oramusa. Tylko nie działa na czas.

  4. Awatar kowal
    kowal

    No i nie widać e-wydania.

  5. Awatar ajdak
    ajdak

    ostatnie numery były do ściągniećia jako e-booki z nexto.pl. Teraz cisza-nawet na stronie NCK nie przyznają się, że CzF wydają i mają z nim coś wspólnego.

  6. Awatar Tomek
    Tomek

    Kiedy jeszcze można było dostać to pismo w Empiku, kupiwałem każdy numer. Teraz nie potrafię go nawet znaleźć. Próbowałem na stronie NCK, ale odsyłało mnie do jakichś stron, nie wiedziałem w ogóle o co chodziło z, pogubiłem się i efekt jest taki, że straciłem z czasopismem zupełny kontakt. Dlatego Wojtku jeśli coś zdziałasz, byłoby przepięknie. Swoją drogą, ostatnio pisałeś o problemach z wydawaniem książek w serii „zwrotnice czasu” , teraz to. NCK – kolejna państwowa instytucja, która w tym kraju nie działa, jak powinna.

  7. Awatar Wojtek Sedeńko

    Tak, wyszukiwarka w NCK pokazuje stare numery, ani słowa o nowych.

  8. Awatar Nagakura
    Nagakura

    Ja dostaję każdy numer po wysłaniu zaadresowanej koperty zwrotnej na adres Prószyńskiego. Przyznam, że jest to dość kłopotliwe – najpierw trzeba się dowiedzieć, że jest już nowy numer, no i cały korowód z wysyłaniem kopert i znaczków…
    Nie sądzę, by w tym kształcie pismo to utrzymało się zbyt długo przy życiu. Byłaby wielka szkoda…

  9. Awatar akd
    akd

    Ja, zapobiegliwie, wysłałem więcej ofrankowanych kopert. Działa taki sposób dystrybucji, ale faktycznie jest kłopotliwy. Niektóre numery można otrzymać na konwentach. Zresztą to tej pory pismo było kwartalnikiem. Nie wiem w jaki sposób zmieniło tryb wydawania w półroczny. Chyba, że tytułem faktów dokonanych…

  10. Awatar niepco
    niepco

    Ja natomiast wysłałem od razu 4 koperty ofrankowane (jak w poprzednim roku) i dostaję pismo bez problemu. Numer 2/2014 dostałem już dość dawno, czekam na kolejny.

  11. Awatar KrzysiekS
    KrzysiekS

    Ofrankowana koperta… o jak rany, od jak dawna nie słyszałem tego cudownego określenia! Od razu przypominają się młode lata! No i od razu człowiek czuje się młodszy.

  12. Awatar Rob69
    Rob69

    Przede wszystkim dziękuję za ten artykuł!!! Co miesiąc szukam bowiem z uporem graniczącym z fanatyzmem wieści o kolejnych numerach „CZF” Od czasu, gdy pismo przeszło do „konspiracji” rzeczywiście ciężko być z nim na bieżąco. Jestem jednym z tych obdarowywanych numerami drogą korespondencyjną i mam wszystkie do 1/2014 włącznie. Zdążyłem już zmienić region zamieszkania i teraz duszą na ramieniu (bo przecież mogły się już skończyć!) wyślę w poniedziałek oblepioną znaczkami kopertę.” Wydawnictwo Specjalne” i tak kupię (o ile wypatrzę je gdzieś na półkach w Gdańsku), jak robiłem to wcześniej czytając „wieki temu”:”Relax”,”Alfę”,”Fantastykę”,SFinksa” i parę innych tytułów, robiąc to z radością w sercu od momentu, gdy tylko nauczyłem się czytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *