Opowieści ze świata Wiedźmina – hołd dla ASa

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 24 Sierpień 2012

I wszystko już wiadomo. Tajemniczą antologią, którą mniej więcej od wiosny tak skrycie przygotowuję razem z Pawłem Laudańskim, jest antologia rosyjskich pisarzy – Opowieści ze świata wiedźmina, będąca swoistym hołdem dla autora bardzo popularnej w Rosji sagi wiedźmińskiej. Myślę nawet, że jest tam ona bardziej popularna niż nad Wisłą.

Kilku autorów, w tym Nik Pierumow, już wcześniej napisało wiedźmińskie opowiadania, nigdzie jednak ich nie publikowali. Razem z Pawłem postanowiłem wykorzystać ten potencjał i zwrócić się o takie opowiadania do absolutnie najlepszych pisarzy rosyjskiej fantasy. Odpowiedziało na apel 90% pisarzy z naszej listy. Wśród autorów m.in.: Nik Pierumow, Maria Galina, Michaił Uspienskij, Olesandr Zołotko, Władimir Arieniew, Wocha Wasiljew, Leonid Kudriawcew,

Opowiadania są bardzo zróżnicowane, ale trzymają wysoki poziom. Umiejscowione są w świecie Wiedźmina, ich bohaterami są znane z tego świata postaci: Jaskier, Geralt, czarodziejki. Jest też opowiadanie współczesne, bardzo przewrotne, gdzie pojawia się postać pisarza, pana Andrzeja. Są teksty nostalgiczne, poetyczne i przesycone akcją i humorem, tak jak to w prozie Sapkowskiego bywa.

Wstępny projekt okładki, choć nam się bardzo on podoba, przygotował Tomek Maroński. Z dużą satysfakcją go prezentuję. Opowiadania są już w przekładzie, wśród tłumaczy Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Iwona Czapla, Witold Jabłoński i Paweł Laudański. Chcielibyśmy zdążyć z tytułem na koniec roku, czy się uda – zobaczymy.

Czy Was zaskoczyłem? Nikt się takiej książki chyba nie spodziewał, nikt nie odgadł tematyki tajemniczej antologii. Ale, jak tu już pisałem, nie interesują mnie antologie gotowe, kupowane od agentów. Najlepiej skomponować coś ze swoich składników, pobudzić do działania pisarzy. W tym przypadku się udało.

Komentarze (31)

Fenrir:

24 Sie 2012 o 15:49.

Zgadłem! 😛

tommyreadalot:

24 Sie 2012 o 15:56.

WOW!!!SZACUN!!!:)Czekamy z niecierpliwością.

Paulo:

24 Sie 2012 o 17:49.

Kiedy przewidywana premiera?

Paulo:

24 Sie 2012 o 17:54.

Ah widzę koniec roku 🙂

Leszek Błaszkiewicz:

24 Sie 2012 o 18:50.

Fajna okładka. Czy AS napisze wstęp do antologii?

Wojtek Sedeńko:

24 Sie 2012 o 18:59.

Obiecał, ale zobaczymy potem.

ketiv:

25 Sie 2012 o 10:18.

Super! Nie mogę się doczekać 🙂

Michał:

25 Sie 2012 o 12:57.

Nie zaskoczyłeś 😛
Nik w Nidzicy wspominał o tym projekcie. Myślałem tylko, że to jakieś dalsze bliżej nieokreślone plany i tu jednak niespodzianka.

M.S.:

25 Sie 2012 o 15:18.

Dobra wiadomość, acz okładka jest obrzydliwa. Kojarzy się z grą komputerową.

Wojtek Sedeńko:

27 Sie 2012 o 8:29.

To ciekawe, bo grafik na pewno nie gra w Witchera. Ja zresztą też. Nie gram w ogóle.

Wojtek Sedeńko:

27 Sie 2012 o 8:31.

W Nidzicy nic nie było pewne, nie miałem jeszcze aprobaty Andrzeja Sapkowskiego. Bez niej książka nie pojawiłaby się na rynku.

Erskine:

1 Wrz 2012 o 13:33.

To to ja czekam, co też Rosjanie wymyślili. 🙂

Tishaia:

9 Paź 2012 o 19:58.

Fantastycznie! To takie prawie fanfiction pisane przez zawodowców. Nie mogę się doczekać! A okładka mnie się akurat bardzo podoba, ciepła kolorystyka całości ale mroźne okno na wiedźmiński świat :). Postać rozpoznawalna na pierwszy rzut oka, a chyba tez o to chodzi.

Aleks:

12 Paź 2012 o 11:57.

Pomysł fajny, ale strasznie nie podoba mi się okładka. Kojarzy mi się z grą World of Warcraft. Nawet nigdy w to nie grałam, ale kolorystyka jest tak podobna że pierwsza myśl to właśnie Wow. Brązowe brzegi i żółty napis.

SMiki55:

15 Paź 2012 o 18:12.

Pomysł ciekawy, ale okładka mi się nie podoba. W przeciwieństwie do M.S. podobają mi się grafiki CD Projectu (Geralt w grze Wiedźmin 2 wygląda dość dobrze), ale ta okładka jest… za japońska. Uniwersum Wieśka staje się zbyt japońskie. Najpierw te nieszczęsne filmowe katan, a teraz geralt ze skośnymi brwiami. Brrr…
Czy zbiór jest wierny geografi świata wiedźmina? Istnieje pewna nieoficjalna mapa wiedźminlandii, zwana Mapą Orteliusa. Jest najdokładniejszą i prawie bezbłędną mapą wiedźmińskiego świata (a już niebo lepszą od tej z gry!). Więcej o niej tu: http://wiedzmin.wikia.com/wiki/Mapa_Orteliusa. Kontakt z ekipą: http://pl.thewitcher.com/forum/index.php?/topic/15918-mapa-orteliusa/
Sugeruję porozmawiać z przedstawicielami Ortelius Team’u, może zgodzą się na dołączenie mapy do książki…

Tilluviel:

18 Paź 2012 o 13:16.

Serio w Rosji Wiedźmin jest bardziej popularny niż u nas? 😐

Wojtek Sedeńko:

18 Paź 2012 o 13:41.

AS jest tam jak gwiazdor rocka, potrafią wysłać po niego limuzynę, na spotkaniach są setki ludzi, sale wypchane po brzegi, a pisarz rozmawia z czytelnikami w ich ojczystym języku. Nakłady nieporównywalne do polskich. Większe ma zresztą też w Hiszpanii i chyba w Niemczech.

SMiki55:

18 Paź 2012 o 14:46.

Ponawiam propozycję dotyczącą mapy. Pomijając już wygodę pozwalającą na studiowaniu mapy podczas czytania, informacja z tyłu okładki, że w książce znajduje się najdokładniejsza mapa Wiedźminlandii, na pewno przyciągnęłaby paru czytelników więcej.

SMiki55:

10 Lis 2012 o 10:26.

Czemu antologia będzie wydana przez wydawnictwo Solaris, a nie, jak wszystkie dotychczasowe książki o Geracie, przez SuperNOWĄ?

Wojtek Sedeńko:

21 Lis 2012 o 9:10.

Bo to pomysł Solaris, a nie Supernowej.

SMiki55:

29 Lis 2012 o 17:43.

Znana jest dokładniejsza data premiery? To znaczy, czy książka wyjdzie przed świętami:)?

Wojtek Sedeńko:

30 Lis 2012 o 9:11.

Nie, zaplanowana jest na 2013

kenaz:

17 Gru 2012 o 22:46.

pomysł fajny, ale okładka… tandetna. przypomina zwykły render z gry. może nie taki zwykły, bo rendery z wiedzmina 2 były dużo lepsze.. Ja to raczej widziałbym na okładce zwykly obrazek.

Erskine:

14 Sty 2013 o 11:51.

Czy wiadomo już może coś więcej na temat terminu wydania? Cokolwiek?

Wojtek Sedeńko:

14 Sty 2013 o 12:14.

Pierwsze dni marca

RoXwellPL:

30 Sty 2013 o 14:58.

No to czekam z niecierpliwością na ten zbiór opowiadań. :3
Mi osobiście okładka się nie podoba… Taka bez klimatu, no, ale to dopiero wstępny projekt, a poza tym to nie okładka jest najważniejsza, tylko treść. ;>

knossu:

15 maja 2013 o 12:39.

Superos, ale okładka jest naprawdę paskudna, wstydziłbym się za nią na półce. Mam nadzieje, że naprawdę jest „wstępna”.

Mr Alkochochlik:

17 Wrz 2016 o 11:43.

Mam pytanie – czemu Pierumow do zbioru w ostateczności nie trafił? Tekstu nie dostarczył, czy był kiepski, czy za długi, czy może z innego powodu?

Wojtek Sedeńko:

18 Wrz 2016 o 21:09.

Już nie pamiętam. Dawno było.

TheDarkMax2:

30 Lis 2016 o 11:18.

A czy budutj jeszcze podobny antologii w majbutnemu?

Wojtek Sedeńko:

30 Lis 2016 o 15:31.

Nie, więcej nie będzie. Jednorazowy projekt.