Najlepsze opowiadania Henry’ego Kuttnera

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 6 lipiec 2011

Już za miesiąc ukażą się na rynku najlepsze opowiadania Henry’ego Kuttnera. Tom zatytułowany Próżny robot będzie zawierał 14 tekstów, pogrupowanych na trzy bloki: ROBOTY I PODRÓŻE W CZASIE (tu znakomity tekst „Tubylerczykom spełły fajle” nawiązujący do Alicji w krainie czarów, „Twonk” i „Gdy się przebierze miarka”), GALLEGHER (opowiadania słynnym wynalazcy, co tworzy swe niezrównane urządzenia wyłącznie na wielkim gazie) i HOGBENOWIE (opowiadania o zwariowanej rodzince mutantów).

Trudno sobie wyobrazić cudowniejsze opowiadania ze Złotego Wieku SF, które mogłyby przyciągnąć do science fiction młodszego czytelnika. Opowiadania nie były wznawiane od blisko 20 lat, a wciąż skrzą się wspaniałym humorem. Czyż można sobie wyobrazić lepsze otwarcie opowiadania niż poniższy fragment:
Nazywaliśmy Lemuela Kulasem, bo miał trzy nogi. Kiedy dorósł, co przypadło mniej więcej w okresie wojny Północy z Południem, wolał raczej tę trzecią nogę trzymać za sobą w spodniach, tak żeby jej nie było widać i żeby ludzie nie gadali. Oczywiście w ten sposób przypominał trochę wielbłąda jednogarbnego, ale ostatecznie Lemuel nigdy nie był próżny. Całe szczęście, że miał w tej nodze dwa kolana, boby dostał kurczy.

Książka pojawi się w twardej i broszurowej oprawie. Twardą przygotował Tomek Maroński. Poniżej efekt.

Komentarze (8)

vanrad:

6 lip 2011 o 11:33.

Rewelacyjna okładka! Czy to już teraz stanie się normą, że klasyka sf będzie miała 2 warianty oprawy (twarda i miękka)? I co się stało z „Beyond apollo” Malzberga? Ukazę się w serii?

Wojtek Sedeńko:

6 lip 2011 o 11:48.

Nam też ta okładka się podoba. Podwójne okładki nie będą regułą – raczej te najbardziej klasyczne teksty, aby zachęcić młodsze pokolenie do sięgnięcia po starsze teksty. Bo stare jest piękne. Niven na przykład będzie wyłącznie w twardej.

Thrindiel:

7 lip 2011 o 5:23.

Prezentacja okładki identyczna jak na stronie DarkCrayon, w pierwszej chwili myślałem że to stamtąd okładka, choć zupełnie nie w ich stylu. Celowo tak?

Wojtek Sedeńko:

7 lip 2011 o 7:06.

To standardowa prezentacja, takie idą do hurtowni, empików czy księgarń.

toto:

7 lip 2011 o 14:22.

Na stronie wymienione są tytuły tylko 12 opowiadań. Co z pozostałymi dwoma tekstami? Czy jednym z nich jest „The Old Army Game”?

Wojtek Sedeńko:

8 lip 2011 o 8:08.

Będzie 12 tekstów.

Thrindiel:

10 lip 2011 o 9:27.

Nie chcę się czepiać, ale biorąc pod uwagę resztę bloga oraz stronę Solarisu, to ta prezentacja 3d w identycznym układzie jak na DarkCrayon jest tutaj „standardowa” od 6 lipca 2011 🙂

Wojtek Sedeńko:

10 lip 2011 o 14:15.

Nie chcę się również czepiać, choć szanownego kolegi i zaczepki kompletnie nie rozumiem. Zwykle tego typu 3D prezentację wykorzystujemy wyłącznie na cele empikowe, teraz nie miałem co pokazać poza frontem, więc wziąłem empikową prezentację. Z Piotrkiem Cieślińskim nie współpracujemy, choć przyszła współpraca nie jest wykluczona. Podobne prezentacje widziałem w wykonaniu także Prószyńskiego – Empik chce widzieć grzbiet i tył okładki jednocześnie, nasi graficy używają podobnego układu od 3 lat. Czy wyjaśnienie jest wystarczające?

Zostaw komentarz