Czas na ostatnią świąteczną promocję, wystartowała dzisiaj, 8 XII i potrwa przez tydzień. Tym razem wybrane pozycje z ciekawej fantastyki, a w nich Strugaccy, Chajeckaja, Oszubski, Dębski, Lech, Maszczyszyn, Taratorina, Bochiński. Tylko tydzień. Znaleźć można tutaj: https://esef.com.pl/pl/c/Ciekawa-fantastyka-20/32
Do festiwalu jeszcze pół roku, ale mam już dużą grupę potwierdzonych gości. Ponownie liczę na sporą reprezentację z Ukrainy, póki co Vołodymyr Arieniew, Switłana Taratorina (o ile zdążymy z wydaniem „Domu soli”). Liczę na jeszcze dwójkę autorów, ale ponieważ są tylko rezydentami na Ukrainie, to muszą podziałać ze zmianą paszportów – co w tej chwili…
Grudniowe nowości już za parę dni przyjadą z drukarni i zacznie się wyścig z czasem, by zdążyć z wysyłką przed świętami. Zdążymy. A ja, redaktorzy i korekta oraz skład pracujemy nad książkami, które otworzą sezon 2024. W styczniu dwie książki z serii klasyków amerykańskiej i radzieckiej sf: Przybysz z planety Llyrdis pani Leigh Brackett (okładka…
Ziemia nieznana – to dobry tytuł dla antologii prezentującej – jak podpowiada jej podtytuł – fantastykę z obszarów nieoczywistych. Wyboru tekstów, dodatkowo sprawując pieczę nad szatą graficzną, składem, dokonał Artur Nowakowski. Historyk książki, dał się poznać jako autor książek o klubówkach, fanzinie, ilustracjach książkowych – oczywiście na polu fantastyki. W SFinksie prowadzi dział Kij w…
Dopiero po wpisach znajomych na FB dowiedziałem się o śmierci Michaela Bishopa, amerykańskiego pisarza sf i poety. Wymienialiśmy leniwą korespondencję, służył uwagami, był bardzo pomocny przy zdobywaniu dojść do autorów lub spadkobierców. Interesował się żywo, co w naszym małym kraju słychać. Był nie tylko świetnym pisarzem sf, laureatem Nebuli czy Locusa, ale eseistą i poetą,…
W przyszłym tygodniu, 1 grudnia, rozpocznie się przedsprzedaż GALAXY vol.1, pierwsze z serii antologii prezentujących opowiadania z pulp magazines. Amerykańskich magazynów groszowych. A premiera 15 grudnia. Zdążymy do świąt rozesłać. Wydając 12 tomów Złotego Wieku SF, a następnie podsumowanie – dwa tomy antologii Złoty wiek amerykańskiej sf, szukałem możliwości przedstawienia większej liczby opowiadań science fiction…
Wystartowała wczoraj promocja na najmniej liczną naszą serię w miękkiej oprawie – Narodziny science fiction. Znajduję się w niej na razie tylko 8 pozycji, ale w przyszłym roku to się zmieni, bo planujemy Doyle’a, Rosny’ego, Bielajewa. To nasza ostatnia promocja w listopadzie. A teraz możecie dostać taniej Wenbauma, Obruczewa, Tołstoja, Stapledona, Grina, Lindsaya. Zapraszam na…
Nakładem WL ukazała się właśnie wyśmienita Doskonała próżnia, Stanisława Lema, uzupełniając w ten sposób serię dzieł mistrza. Oczywiście pozostają do wydania rzeczy publicystyczne, czy monumentalna Fantastyka i futurologia, ale ta jest wciąż w sprzedaży w wydaniu Agory, a felietony, te najważniejsze już są. Czekam jeszcze na Wielkość urojoną i Obłok Magellana, by seria była kompletna.…
Dyskusja o klubach Esefu trwa w najlepsze, ale czas zająć się bieżącymi sprawami. Dzisiaj rozesłaliśmy pierwszą, przedsprzedażową transzę SFinksa jesiennego. Znajdziecie w nim wywiad z Jackiem Inglotem, dobre opowiadania zapowiadające dwie nasze grudniowe antologie (właśnie idą do druku, więc zaraz o nich napiszę), esej o space operze, stałe rubryki, filologiczny rozbiór Empuzjonu Olgi Tokarczuk, polecanki…
Przyglądam się ewolucji fandomu i konwentów od blisko 45 lat. Różnica między tym co było, a jest teraz, jest olbrzymia. Z jednej strony popularność, masowość konwentów, różnorodność, z drugiej – moja muza, literatura – została zepchnięta na pozycje, na których nie powinna się znajdować. W tym roku poczułem zmęczenie – nie fizyczne, ale psychiczne –…