Nowe tytuły w serii Krytycy o fantastyce

Kontynuuję dzieło, które jest właściwie działaniem dla chwały, bo takie książki nie stają się bestsellerami. A szkoda.

Seria Krytycy o fantastyce powstała, by zebrać i usystematyzować materiały o fantastyce, pisane przez filologów, krytyków, pisarzy. Inaczej, publicystykę o naszym ulubionym gatunku: recenzje, eseje, szkice, felietony, wywiady. Ma też za zadanie ocalić od zapomnienia obszerny materiał krytyczny. W serii ukazują się (od 8 lat) arcyciekawe książki, które – taką mam nadzieję – dla najbardziej zagorzałych fanów, kolekcjonerów, tych, którzy swoją wiedzę chcą pogłębiać  – są cennymi pozycjami. Bardzo pozytywnie wypowiadają się o niej środowiska akademickie. Chociaż, akademickimi książkami nie są. Brak tu wywodów typowo naukowych, są to książki napisane lekko.

Historia polskiej fantastyki profesora Smuszkiewicza (poszerzona w stosunku do wydania z lat 80.; zebrana publicystyka Maćka Parowskiego, Marka Oramusa, Jacka Inglota i Jacka Soboty. Książki Lecha Jęczmyka, Dominiki Oramus, Marka Żelkowskiego i Wojciecha Kajtocha oraz niżej podpisanego, mają swoją grupę odbiorców. Niedużą, ale wierną.

W tym roku ukażą się cztery nowe książki w serii. Dwie z nich to mocno poszerzone edycje starych wydań.

Wojciech Kajtoch „Stare i nowe szkice o fantastyce” to właśnie takie wznowienie dawno nie dodrukowywanego wydania sprzed kilku lat. Nie dodrukowywałem, bo wiedziałem, że powstanie wersja mocno poszerzona.

Marek Żelkowski „Lista nieobecnych” seria wywiadów z polskimi pisarzami sf, którzy zamilkli twórczo, a byli znaczącymi autorami swoich czasów (Filar, Petecki, Żwikiewicz i inni). Obecna edycja jest uzupełniona o kilka ważnych rozmów.

Marek Oramus „Matka paranoja”. Szósta książka MO w serii. Zawiera kilka rozmów i wywiadów, słynną ekspertyzę nt. Snerga i braci/sióstr Wachowskich, dziewięć ostatnich felietonów z legendarnego cyklu Piąte piwo itd. Na temat tej książki będę rozmawiał z autorem w wiosennym numerze SFinksa.

Kir Bułyczow „Pasierbica epoki” – znana już z odcinków w SFinksie opowieść wyśmienitego autora o początkach sowieckiej fantastyki. Bez cenzury, otwarcie, przytaczając szereg anegdot.

lista-nieobecnych-2

KAJTOCH Stare i nowe szkice o fantastyce okladka ORAMUS Matka paranoja okladka Pasierbica epoki

4 odpowiedzi na „Nowe tytuły w serii Krytycy o fantastyce”

 1. Awatar Konrado
  Konrado

  A Pasierbica epoki kiedy?

 2. Awatar Wojtek Sedeńko

  Słusznie. Już edytuję

 3. Awatar Sebek
  Sebek

  Ksiazka Iglota jest swietna.

 4. Awatar corso
  corso

  świetna seria, świetne książki. wielkie dzięki za nią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *