„Lazarus” Svitłany Taratoriny

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 13 grudzień 2022

Zapowiadałem, że zamiast książek od Moskali (poza radziecka klasyką) zwrócę uwagę na twórców ukraińskich. Piszących po ukraińsku. Antologia Język Babilonu uświadomiła mi jasno, że jest w czym przebierać. Już w trakcie pracy nad antologią wypytywałem się, szukałem recenzji, opinii. Tytułowe opowiadanie wspomnianej antologii zwróciło moją uwagę na Svitłanę Taratorinę – dobry warsztat, ciekawe spojrzenie. Bardzo świeży głos w tamtejszej fantastyce.

Miło mi więc ogłosić, że bodaj najlepsza jej powieść, a jednocześnie jedna z najciekawszych powieści ukraińskiej fantastyki ostatnich lat – ukaże się nakładem Stalker Books. Chcemy zdążyć na czerwcowy festiwal, bo zaprosiłem autorkę do odwiedzenia naszej imprezy. Nota bene, na festiwalu pojawi się więcej autorów z Ukrainy, wkrótce o tym więcej.

Lazarus to stylowa urban fantasy. Łazarz rozgrywa się w 1913 roku w Kijowie, gdzie we względnym pokoju współmieszkają ludzie i nieczyści: upiory, duchy leśne, wilkołaki i inne istoty z demonologii ukraińskiej. Znakomicie opisana i przywrócona do życia panorama Kijowa sprzed Wielkiej Wojny. Nieczyści czekają na powrót legendarnego przywódcy, Smoka. Fabuła osnuta wokół śledztwa, dużo smaczków i świetnie narysowanych postaci. Ta powieść Wam się spodoba, i – mam nadzieję – Svitłana zdobędzie wiernych fanów.

W tej chwili uzupełnia tekst dla polskiego przekładu, pisze objaśnienia do kilku polskich postaci w książce.

lazarus1 taratorina

 

Komentarze (4)

ciekawy:

13 gru 2022 o 18:08.

Świetna wiadomość!!! 🙂

Paweł.M:

14 gru 2022 o 18:38.

Bierę 🙂

asx76:

15 gru 2022 o 11:17.

O knigi Moskali też prosimy! 🙂

Sebek:

15 gru 2022 o 12:03.

Zainteresowany. W dodatku piękna Pani

Zostaw komentarz