Złoty Wiek amerykańskiej science fiction

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 20 listopad 2022

No to właśnie ruszyła przedsprzedaż. Łącznie 1440 stron samego dobra. Twarda, szyta oprawa. Premiera 8 XII.

Moc pracy. Ale satysfakcja jest.

Później napiszę więcej, jak już będę miał w ręku, bo dzisiaj poszła książka do drukarni.

Cena początkowa była wyliczona na 89,99, ale jest parę stron mniej, zapiąłem pas, ścisnąłem i wyszło 79,99. A od dzisiaj, do 4 grudnia oba tomy razem można zamówić za 149 zł. Tutaj: https://esef.com.pl/pl/p/Zestaw-Zloty-wiek-amerykanskiej-SF%2C-tomy-1-2/7688

zloty-wiek-sedenko-1 front zloty-wiek-sedenko-2 front ZW1-2

Ze wstępu:

Oddaję do rąk Czytelników antologię podsumowującą okres amerykańskiego Złotego Wieku science fiction. Dla czytelnika młodego, wchodzącego dopiero w szeroki i bogaty świat fantastyki będzie to wyprawa wehikułem czasu w okres, kiedy Science Fiction tworzyła ramy gatunku, wyznaczała tematyczne granice eksploracji, kiedy nazywała nowe gadżety i wynalazki, które stały się potem wspólną rekwizytornią chwytów i pomysłów gatunku. Kiedy wszystko było pierwsze lub po raz pierwszy. Kiedy zachwycano się nowymi pomysłami i natychmiast je kopiowano, modyfikowano i adaptowano, wciąż dalej i dalej.

Dla młodego czytelnika taka antologia to wizyta w muzeum, gdzie może poznać korzenie i inspiracje młodej, mającej wtedy tyle lat co on sam dzisiaj, literatury science fiction. To prawdziwe lata początków sf, ale ta wiedza łatwiej pozwoli mu rozpoznać we współczesnej science fiction dawne motywy i idee, znacznie poszerzy mu kontekst literacki.

Dla starszego czytelnika, oczytanego w klasyce, będzie to spotkanie z czymś dobrze znanym i lubianym. Jeśli kupi tę antologię, to po to, by przeczytać poniższy szkic, sięgnąć po kilka premierowych opowiadań, może przypomnieć sobie ulubione teksty i… odstawi tomy na półkę. Dla wnuków. 

Komentarze (2)

ws195:

26 lis 2022 o 20:19.

a tak z ciekawosci, jaka antologia jest w kolejności po tej? 🙂

Wojtek Sedeńko:

27 lis 2022 o 9:43.

Praca trwa nad kilkoma. Epidemia – tu wiele zależy od autorów. Tłumaczone są opowiadania do pulp, Hitler wins i dwójki postapo.
Prawie ukończone prace nad ZW tom 12 i Pierwszym lądowaniem. Na pewno obie będą w I półroczu.

Zostaw komentarz