antologie

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 26 maj 2022

Trzeba wrócić na bloga i do życia, ale jest to ogromnie trudne. Tragedia, jaka spotkała Maję śni mi się po nocach, co noc pożar, koty i Maja. Myślę, że jeszcze długo nie będę  mógł się z tego otrząsnąć, ale zbliża się festiwal (na którym zaplanowałem już wieczór wspomnieniowy), ukazują się książki, więc trzeba zakasać rękawy.

Ukazała się właśnie antologia Klasyka radzieckiej fantastyki, ponad 830 stron, oprawa twarda, szyta, książka wygląda wspaniale, co widzą odbiorcy, bo pierwszy nakład znika szybko i już w czerwcu będę musiał zamawiać dodruk.

Miały być dwie antologie, drugą miał już przygotowaną Paweł Laudański, ale wojna wykreśliła 3/4 współczesnych autorów rosyjskich z tego spisu (przekłady były już gotowe). I ci autorzy na pewno nie będą już przeze mnie drukowani w wydawnictwie. Ale Paweł marzył o tej antologii, zaczął pisać wstęp – postanowiliśmy rzecz przeredagować, zrobić od nowa. Jest w Rosji i poza nią pewna liczba pisarzy fantastyki otwarcie potępiających Putina i agresję  Rosji na Ukrainę. Są w mniejszości, to prawda, ale tym bardziej powinniśmy ich wspierać. Tak narodził się pomysł antologii antyputinowskiej, nie wiemy jeszcze jak ją nazwiemy, ale postaramy, by ukazała się jak najszybciej.

Podobnie antologia ukraińska. Nie mogę pokazać okładki, bo przygotowuje ją ukraiński grafik, antologia będzie opatrzona obszernym (to w NF to był skrót) szkicem o historii ukraińskiej fantastyki. Będą autorzy od Gogola po współczesnych. Cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla Ukrainy, poprzez PAH.

Tak rodzą się kolejne antologie, a z nich powstaje powoli bardzo ciekawa niby seria – każda pozycja jest inna, opatrzona szkicami historycznymi. Pod koniec roku dwa tomy Złotego Wieku SF, w przyszłym roku Epidemia, spływają pierwsze teksty i przekłady do Po katastrofie 2.  Kilka projektów innych przedstawię na festiwalu, może będę miał robocze okładki.

20220525_160548 20220525_160441

Komentarze (1)

Sebek:

21 cze 2022 o 10:16.

Program na temat rosyjskiej fantastyki znalazłem. https://vod.tvp.pl/video/co-dalej,fantastyczne-imaginarium-imperialne-21052022,59934050

Zostaw komentarz