Krytycy o fantastyce

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 1 styczeń 2022

Seria powstała jeszcze w Solaris, teraz w tej samej szacie graficznej (dla zachowania ciągłości) kontynuowana w Stalker Books. Nie jest to seria wielkich nakładów, raczej symbolicznych, ale moim zdaniem wielce potrzebna dla dziejów fantastyki, literaturoznawców, filologów. Seria dla chwały domu, jak to się mówi.

Planuję tu może nawet trzy tytuły w obecnym, 2022 roku. Tylko jedna z nich znalazła się w katalogu, bo o dwóch dopiero dyskutuję.

SOBOTA Filozoficzne aspekty fantastyki [krytycy]Pierwsza to Jacka Soboty  Filozoficzne aspekty fantastyki- książka oparta na jego akademickim podręczniku, ale odmieniona, poszerzona. Powinna być w tym półroczu. Druga będzie wznowieniem poszerzonym – Lista nieobecnych Marka Żelkowskiego. Cykl świetnych wywiadów z tuzami polskiej fantastyki, którzy – kiedyś – dla polskiej fantastyki znaczyli wiele. Kilku z nich już odeszło do krainy wiecznych łowów, inni zamilkli twórczo. Kilka wywiadów dojdzie do nowego wydania, wkrótce o tej książce więcej.

I ostatnia – rozmawiam z wdową po Maćku Parowskim o wyborze jego najlepszych tekstów o fantastyce. Publicystyka Maćka była niezwykle celna i wciąż jest aktualna, a było jej naprawdę wiele. Wybór pod odpowiednim kątem, mógłby być bardzo interesujący.

Komentarze (3)

marcin:

1 sty 2022 o 17:12.

Mam wydanie „Listy…” z 2014 r. Warto rozważyć, czy oprócz dodania nowych wywiadów nie zaktualizować i rozszerzyć wywiadu z Wiktorem Żwikiewiczem ? Jak dla mnie, to najciekawsza część książki, a od 2014 minęło już sporo lat…
Ewentualnie podsuwam inny pomysł, chyba nawet lepszy: odrębna książka w formie tzw. wywiadu – rzeki z WŻ…

xan4:

3 sty 2022 o 22:20.

A ja ciągle proszę o wspomnienia Lecha Jęczmyka z czasów jak był redaktorem.

Wojtek Sedeńko:

5 sty 2022 o 18:32.

Pytałem się w twoim imieniu, odpowiedź brzmi niezmiennie, że niczego nie pamięta 😀

Zostaw komentarz