Wytrwałość na Barsoom

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 19 Luty 2021

Pewnie tak jak ja i miliony innych pasjonatów oglądaliście wczoraj transmisję z NASA z lądowania kolejnego automatycznego eksploratora na Marsie. Bezproblemowo – jak dotąd i oby do końca – wyhamowanie z olbrzymiej prędkości i spokojne osadzenie w wyznaczonym punkcie, a za chwilę zdjęcie podłoża pod lądownikiem. Cudo.

Mars to przecierka technologiczna i logistyczna przed poważniejszymi wyzwaniami. Na powierzchni planety są dwa wcześniejsze lądowniki, na orbicie na początku lutego zameldował się arabski pojazd (choć wystrzelili go Japończycy, a pomagali Amerykanie), a w maju lądować ma chiński Tianwen-1.

Na orbicie Marsa robi się ciasno. To nie przypadek, to niezwykle interesująca planeta, okno transferowe pozwala dolecieć do niej w kilka miesięcy.

A czy przypadkiem jest, że w maju ukaże się antologia polskich autorów Mars, na którą złoży się osiemnaście oryginalnych, prapremierowych historii? Musicie sobie odpowiedzieć sami, ale nie ukrywam, że trochę kalkulacji było 🙂 Do tego książka będzie ilustrowana muzycznie, instrumentalnymi kompozycjami Przemysława Rudzia.

Po lądowaniu Wytrwałości podnieceni naukowcy – a w NASA pracuje sporo Polaków – opowiadali o korzyściach, kolejnych technologicznych cudeńkach, które w trakcie przygotowań się wyłoniły. I namawiali Polskę i Polaków, by wzięli w marsjańskich projektach udział.

Oby, bo mnie z tyłu głowy kołatała się uporczywa myśl: jak? Wszak minister edukacji całkiem dużego kraju położonego w środku Europy w XXI wieku – rozmawia z episkopatem na temat religii na maturze, a jego zastępca od treści podręczników otwarcie mówi, że celem głównym jest życie wieczne, a wszystkie cele edukacyjne mają prowadzić do celu głównego. Nauczyciele zaś mają prowadzić uczniów ku Prawdzie, a ta jest tylko jedna. Argh!!

marsWS marsplaneta

Komentarze (26)

bin_laudan:

19 Lut 2021 o 11:16.

Mamy kolejny powód, by to szemrane towarzystwo pogonić. Im szybciej to się stanie, tym lepiej.

Grzegorz:

19 Lut 2021 o 12:21.

Rozumiem, że Panowie woleliby w Polsce wojujący Islam, jak we Francji albo w Szwecji?

Krathor:

19 Lut 2021 o 12:42.

Miałem się nie wypowiadać, bo autor bloga pisze swoje opinie i takie jego prawo. Ale skoro ktoś postanowił pokazać poparcie w komentarzach, jednej stronie to wypada żeby była reprezentacja i drugiej. 🙂 Ja mam nadzieję, że „to towarzystwo” nie będzie przegonione. A poza tym chciałem przypomnieć że przez setki lat największe osiągnięcia naukowe miał miejsce w Kościele.

Wojtek Sedeńko:

19 Lut 2021 o 17:30.

A który okres historyczny ma pan na myśli? Chodzi mi o te osiągnięcia naukowe. Zawsze chętnie poszerzę swoje horyzonty i wiedzę. Mam nadzieję, że nie chodzi o ten czas palenia ksiąg, Giordano Bruno, Galileusza, negowania dzieła Kopernika (który był scholastykiem, ale za swoją pracę chyba wyklętym :))
Dyskutować trzeba – ta umiejętność jest ostatnio w zaniku, bo okopanych w swoich przekonaniach stron nie sposób przekonać. Będzie o tym w opowiadaniu Inglota w następnym numerze SFinksa.

Wojtek Sedeńko:

19 Lut 2021 o 17:32.

Formuła logiczna tego pytania (retorycznego?) jest tak pokrętna jak w powiedzeniu, że jechały dwa tramwaje, jeden skręcił w lewo, a drugi był czerwony. Uznaję, że to jakaś licha prowokacja 🙂

Grzegorz:

19 Lut 2021 o 18:13.

To zapytam inaczej. W świetle nagrań z „Sowy i przyjaciół” które towarzystwo jest bardziej szemrane? Dodatkowo przypominam, że religię do szkół wprowadził Mazowiecki – jeden z „ojców założycieli” III RP (obok Michnika, Geremka, Kuronia i innych protoplastów dzisiejszej PO).

holophagus:

19 Lut 2021 o 19:54.

Zastanawia to ciągłe ustawianie opozycji religia-nauka. Kościół (przynajmniej katolicki) nie ma tu żadnego problemu. Duży pociąg do pseudonauki i wiary w mity widać natomiast po stronie laickiej lewicy. Bardzo są w cenie również argumenty numerologiczne („XXI wiek”).
P.S. Prawda jest jedna. Kłamstw jest wiele.

bin_laudan:

20 Lut 2021 o 11:23.

Grzegorzu, chciałbym żyć w normalnym kraju. Bez pogonienia PiSui KK to się nie uda.

Wojtek Sedeńko:

22 Lut 2021 o 16:37.

Nie jestem opozycjonistą, choć moje preferencje wyborcze wiszą w martwym punkcie od wielu lat. Jestem konserwatystą, z niepokojem patrzącym, co się dzieje z moją ojczyzną. To wszystko.

Wojtek Sedeńko:

22 Lut 2021 o 16:38.

A Kwaśniewski podpisał konkordat. Powinni mu się w pas kłaniać. Dla mnie szemrani i umoczeni są wszyscy. I to jest polska tragedia. Pisana wciąż i wciąż od nowa.

Pawel.M.:

22 Lut 2021 o 18:41.

A ja byłem liberałem, tak gospodarczym, jak i światopoglądowym. Gdzieś do czerwca/lipca, aż niejaka Fedyk wyskoczyła z zapędami cenzorskimi wobec fantastyki (komudagate) – dotarło do mnie, że temu środowisku trzeba postawić tamę, bo to recydywa komuny.

Krathor:

23 Lut 2021 o 9:21.

Parę dni mnie nie było i widzę że wsadziłem kij w mrowisko. 🙂 A nie było to moim zamiarem. Podoba mi się propozycja nie stawiania w opozycji religia – nauka. Bo przypomnę że wspomniany Kopernik był duchownym, doktorem prawa kanonicznego i swoją edukację zawdzięcza instytucjom Kościoła. Jak wielu innych. Jeśli zaś chodzi o „szemrane środowisko” to obecna władza nie ma na koncie takich przewał jakie robili lub próbowali robić przedstawiciele poprzednich rządów. Rozumiem że zaraz ktoś powie że „na razie” ale poczekajmy może aż coś grubego wyjdzie z ocenami.
A jeśli chodzi o Konkordat to Kwaśniewski nie miał wyjścia bo to jego decyzja nie była i wykonywał wolę Narodu, w postaci decyzji jego reprezentacji. I podobnie było z NATO, co nie było wielką łaską czy dobrą wolą SLD ale koniecznością, wymaganą poza tym przez nastroje społeczne. Żadna zasługa Millera, a jedynie działanie polityka który ma wykonywać wolę Narodu. Rozumiem że 8 lat rządów PO nastawiło wielu do polityki, że politycy robią co chcą i mają w d… opinię wyborców, ale tak ma działać demokracja. Co Miller i inni komuniści rozumieli, kręcąc na boku swoje, ale wypełniając niezbędne minimum PR’owskie. A że PO tego nie rozumie i na dodatek nie chce przyjąć że wcale nie są lepsi od wyborców, to mamy taką sytuację w polityce jaką mamy a PO ma takie poparcie jakie ma.

Grzegorz:

23 Lut 2021 o 13:27.

Panie Wojciechu (Wojtek jakoś do konserwatysty mi nie pasuje), wydawał Pan Lecha Jęczmyka, ale chyba nie czytał uważnie. To nie PiS zatapia w Polsce naszą cywilizację.

Wojtek Sedeńko:

23 Lut 2021 o 15:36.

Jako byt niezależny, niekoniecznie miewam poglądy zbieżne bądź identyczne z moimi przyjaciółmi. Dlatego nasze spotkania są ciekawe. Dwubiegunowość jest nudna.

Grzegorz:

23 Lut 2021 o 15:56.

Katolicki ksiądz prof. Michał Heller, laureat nagrody Templetona, pisze doskonałe książki popularnonaukowe z zakresu kosmologii, filozofii nauki i teologii; uważa że nauka i religia uzupełniają się wzajemnie, podobnie uważał św. Jan Paweł II. Antyklerykalizm jest modny wśród dojrzewających nastolatek, tzw. „Julek” oraz skrajnie lewicowych aktywistek feministycznych i ekologicznych.

bin_laudan:

23 Lut 2021 o 18:10.

Obecna władza „na razie” nie ma? Zabawne. Lipne chińskie maseczki, nieistniejące respiratory od handlarza bronią, 70 milionów wywalonych na nie-wybory… A ile afer wypłynie gdy pisiorki trafią na śmietnik historii!

DK:

24 Lut 2021 o 11:21.

Katolicki ksiądz prof. Michał Heller uważa, że religia nie powinna ingerować w naukę i vice versa.
Jako chłop o słusznym wzroście nijak na dojrzewającą Julkę nie wyglądam.

bin_laudan:

24 Lut 2021 o 11:39.

Antyklerykalizm to nie jest kwestia mody. Żyjcie dalej złudzeniami, klerykałowie, wymyślajcie młodym ludziom od „julek”, te pogardzane przez was julki są już dla KK stracone, tak jak straceni są ich obecni czy przyszli partnerzy, i jak stracone będą ich dzieci. I jak straceni są dla KK inni, a tych w mojej grupie wiekowej jest w cholerę dużo. A będzie coraz więcej.

Grzegorz:

24 Lut 2021 o 13:15.

OK, likwidujemy KK i co dalej? Ponieważ natura nie znosi próżni z jednej strony zaleje nas agresywny islam, a z drugiej niemniej agresywny marksizm kulturowy (gender, poprawność polityczna, ekofaszyzm, feminofaszyzm, new age itd.). Wolę wtedy zginąć na barykadach (jak powstańcy warszawscy – wybór między brunatną, a czerwoną zarazą) niż żyć (?) w Nowym, Wspaniałym Świecie.

Grzegorz:

24 Lut 2021 o 21:14.

Antyklerykalizm to nie kwestia mody. Fakt – to czysty biznes. Szczepionka AstraZeneca została wyhodowana na komórkach ludzkich „płodów” (konkretnie nerek, jak można przeczytać w ulotce). Tak więc tzw. przemysł aborcyjny musi dostarczać duże ilości tego towaru. Również przy produkcji luksusowych kosmetyków używa się komórek „płodów”. Jak zwiększyć podaż? Poprzez „edukację” seksualną, walkę z KK, finansowanie ruchów proaborcyjnych, itd. To zaplanowana akcja. Wiem – za chwilę zostanę skrytykowany za wiarę w spiskową teorię dziejów.

Krathor:

25 Lut 2021 o 8:27.

Do wypowiedzi Grzegorza dodam że to są dane ogólnie dostępne. Wystarczy poczytać o interesach jakie prowadzi Planned Parenthood i co się dzieje z płodami, które są określane jako odpady biologiczne. Nie są utylizowane jak by można pomyśleć. Swoją drogą tu dochodzimy do ciekawego połączenia SF i Planned Parenthood w osobie Sheri S. Tepper. Znana i nagradzana autorka była przez prawie ćwierć wieku pracownikiem, a potem zarządzającą Planned Parenthood. Nie dziwi więc że tematyka jej książek była taka jaka była. Pisać zaczęła zresztą pracując PP, publikując publicystyką w wydawnictwach PP. Z tego co wiem SF zaczęła pisać później.

Marcin:

25 Lut 2021 o 9:11.

Grzegorz: to prawda, zapodałeś nam tu spiskową teorię dziejów 🙂

bin_laudan:

25 Lut 2021 o 13:51.

Zaleje? Islam? Agresywny marksizm? Barykady? Przemysł aborcyjny?
Serio?
Chciałem napisać coś złośliwego, ale po co. Napiszę tylko, że cieszę się z tego, że jestem po innej stronie barykady niż Grzegorz.

holophagus:

25 Lut 2021 o 14:23.

Piszą o ‚pogonieniu Kościoła’ (Kościół, dla nieświadomych, to ludzie – jego członkowie), ‚barykadach’, ludzi, którym zarzucają pogardę określają jako ‚pisiorów’ i ‚szemrane towarzystwo’ do pogonienia… Już zakładają kagańce myślącym odmiennie (fantastom chyba nie trzeba mówić o co chodzi). Kultura banowania i outowania kwitnie… Będą pogromy?

Grzegorz:

25 Lut 2021 o 19:05.

Bin_laudan, jest Pan naiwny, jak zachodni intelektualiści, który kwestionowali powszechną biedę i mizerię ekonomiczną w ZSRS: Orwell (potem się nawrócił), Wells, Shaw, Russel, Sartre i inni. Tow. Lenin nazywał ich „pożytecznymi idiotami”. Aczkolwiek niektóry byli po prostu agentami wpływu.

Sebek:

2 Mar 2021 o 13:44.

Panowie dajmy sobie spokoj z dyskusja polityczno swiatopogladowa. Istotne jest ze Pan Sedenko wydaje zacna fantastyke. Nie ukrywam ze apetyt na owe dzielo Mars mam duże.