Parę książek do czytania w Święta

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 5 Grudzień 2020

Czas polecić kilka lektur na nadchodzące dni Świąt i Sylwestra. Taki przyszedł bowiem czas, że szampańskich zabaw na zakończenie roku raczej nie będzie. Przynajmniej ja nie polecam.

Wigilia to czas szczególny, rodzinny. Fantaści od zawsze pisali opowiadania związane ze świętami. W grudniowych numerach periodyków SF ukazywały się opowiadania wigiljne, nie raz te teksty zbierano w antologie. Sporo, a nawet wyjątkowo dużo tych opowiadań – może ze względu na temat właśnie – jest bardzo dobrych. W Polsce ukazała się właśnie antologia Fantastyczne opowieści wigilijne. Wyboru dokonał Piotr Gociek. Oparł się na swojej znajomości fantastyki i dobrze, bo efekt wyszedł lepszy, niż gdyby wydawca zakupił gotową antologię zagraniczną. Mamy tu m.in. opowiadania Connie Willis, Joe Haldemana, Janet Kagan, czy Davida Gerrolda i Orsona Scotta Carda, ale także polskie: Mirosławy Sędzikowskiej, Marka Oramusa, Krzysztofa Kochańskiego Łukasza Orbitowskiego (plus autora wyboru). Polecam.

Inna bardzo ciekawa antologia, tego samego wydawcy, to Z duchami przy wigilijnym stole to wybór Tadeusza Zyska – ucieszył mnie osobisty wkład właściciela oficyny w tę książkę, bo mam go za znawcę tematu. Klasyka literatury anglojęzycznej i polskiej, m.in. Sir Walter Scott, Ellen Wood, Stefan Grabiński, Bolesław Leśmian, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Henry James. Warto przeczytać. Obie książki pięknie wydane, twarde oprawy, obwoluty.

Jeśli ktoś chciałby przeczytać krótką, ale chwytliwą i pomysłową starą SF, polecam Powrót do gwiazd spółki Kornbluth i Pohl. A z polskiej SF środkową (a właściwie połowę środkowej części) powieść cyklu o Mutantach – Marka Żelkowskiego i Tadeusza Markowskiego Dzieci Hildora. Kolonizacja obcej planety przez grupę nadludzi, którzy uciekli z Ziemi, gdzie groziła im eksterminacja. Mają ze sobą ludzkie zarodki i chcą stworzyć nowy, wspaniały świat. Ale jak coś ma pójść nie tak, to pójdzie. Ich plany stworzenia kolonii i nowoczesnego społeczeństwa nadludzkich mutantów napotykają na trudności. Czyta się bardzo dobrze, miejscami trąci nawiązaniami do najlepszych rzeczy Zajdla, szkoda, że na tom kolejny przyjdzie poczekać jeszcze rok.

Wydaje się, że od jakiegoś czasu autorzy USA i Anglii, liderzy w światowej fantastyce gonią w piętkę. Mało powstaje dzieł ważkich, nowatorskich, interesujących. Dlatego warto dziś sięgać po klasykę bądź fantastykę egzotyczną np. chińską, by spojrzeć na ulubiony gatunek „obcym” okiem. Wędrująca Ziemia Liu Cixina to ciekawy zbiór opowiadań, w tym tytułowy, znany z Kroków w nieznane i sfilmowany sporym kosztem (ale niezbyt udanie) przez Chińczyków.

Miłośników fantastyki katastroficznej namawiam do zapoznania się z powieścią Jany Wagner Pandemia. Powieść czytałem kilka lat temu i mi się spodobała, teraz ma podtytuł Ku jezioru, jak serial Netflixa, który powstał na jej podstawie. Rosjanie sporo w Netflixie mieszają, przyzwoity jest ten serial, podobnie jak asimovowskie Lepsi niż my.

I na koniec (wszak trzeba też usiąść z rodziną przy stole) space opera, zakończenie trylogii The Interdependency Johna Scalziego  Ostatnia Imperoks. Porządna SF z dobrymi pomysłami, bohaterami, trzymająca w napięciu.

Dzieci Hildora powrotdogwiazd02 3 05 7

Komentarze (4)

Prowler71:

6 Gru 2020 o 10:20.

A może taki mało znany pisarz angielski Eric Frank Russell ??

WaldemarC:

7 Gru 2020 o 12:46.

Ja bym jeszcze dorzucił „Droga donikąd Tom 1: Księga Bezimiennej Akuszerki” Meg Elison. Książka na czasie.

Katrina:

7 Gru 2020 o 15:56.

Do mnie niedługo mają przyjść „Fantastyczne opowieści wigilijne” – trochę się ich boję, bo antologie różnie wypadają, ale właśnie słyszałam już wiele pozytywnych opinii. 🙂 Te duchowe opowieści mnie jednak nie zainteresowały jakoś szczególnie. Nie przepadam za horrorem, a to chyba teksty na wolnej licencji? Nie mam obecnie ochoty na takie rzeczy.

Wojtek Sedeńko:

7 Gru 2020 o 18:53.

Oramus poleca, ja jeszcze nie przeczytałem 🙂 Nie chcę być tym krytykiem, co napisał relację ze sztuki, której premierę odwołano.

Zostaw komentarz