Festiwal pomnożony

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 1 Grudzień 2020

W ubiegłym roku, na festiwalowym forum, tłumnie i głośno zastanawialiśmy się nad przyszłością festiwalu. A dokładniej nad jego usytuowaniem. Głos ludu festiwalowego był za pozostawieniem imprezy nad jeziorem, w jakimś ośrodku wypoczynkowym, by połączyć wypoczynek z fantastyką i programem wykładów, filmów i happeningów.  Nikt już nie chce tłuc się autobusami rano i wieczorem na zamek.

Dla mnie, jako organizatora był to wybór i dobry i zły. Dobry, bo transport rzeczywiście był kłopotliwy, a odkąd odpadła agencja Wieśka Alflińskiego, która woziła nas przez ponad dekadę (Wiesiek miał ciężki udar kilka lat temu), to z autobusami jest kłopot. No i rosły koszty imprezy i tak od lat będącej na własnym rozliczeniu, bez dofinansowań. To znaczy starałem się o sponsorat, moje projekty zyskiwały 95-100 procent punktów, ale w ministerstwie i tak przegrywały ostatecznie z orkiestrami dętymi straży pożarnej w Kurzym Dołku gdzieś tam albo chórem kościelnym gdzieś obok. Jaki kraj taka kultura. Bajerful tego przykładem.

Zły wybór dlatego, że lubię zamek i jego klimat. Spokojnie mogę powiedzieć, że nie ma w Europie imprezy fantastycznej rozgrywającej się w takim otoczeniu i wnętrzach. W dodatku jest załoga zamkowa, jest sprzęt audiowizualny, jest scena itd. Aktualnie kończy się remont sal, będzie winda dla niepełnosprawnych, nowe posadzki, wyremontowane wucety, klimatyzacja w sali widokowej pod powałą zamkową. Rewitalizowano na dziedzińcu studnię.

Ale Nidzica nie ma bazy hotelowej. W sumie może uda się położyć w Nidzicy około 80 osób w znośnych warunkach hotelowych, z tego ca 50 na samym zamku.

Ale że nie lubię rezygnować, to pomyślałem o dwóch festiwalach w ciągu roku. Edycja SedeńConu w czerwcu (przypominam 3-6 czerwca w Kalborni) i edycja jesienna, na początku października. Mam ustalone z dyrektorem zamku dwa wstępne terminy: 1-3, 8-10 X. Jak widzicie, byłby to festiwal 3-dniowy, piątek/niedziela. Z wykładami, promocjami, koncertem, biesiadą na zamku, happeningiem. Impreza ograniczona do ca 80 osób, taka – można by powiedzieć – kameralno-elitarna.

A jesienią mam w planach współorganizatorski udział w dużej imprezie z okazji 100 urodzin Stanisława Lema. Co na moje plany pandemia? Zobaczymy.

IMG_2532 IMG_2535 IMG_2540 IMG_2544 IMG_2546https://festiwalfantastyki.com.pl/

 

Komentarze (1)

WaldemarC:

5 Gru 2020 o 22:03.

Ha, co jest lepsze od zmywarki do naczyń? DWIE zmywarki 🙂

Pomysł przedni :), nie będzie się czas dłużył pomiędzy SedeńConami 🙂

Zostaw komentarz