Tytuły grudnia

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 10 Listopad 2020

Zwykle w grudniu, jeszcze w Solaris, zawieszałem wydawanie nowych książek – sezon handlowy praktycznie kończy się około 15 XII, potem Święta, remanent i kalendarz zaczyna się od nowa. Podobnie robili inni wydawcy i tak naprawdę w grudniu po prostu wybierało się tytuły już wydane i nie czekało na nowości. Ale ten rok jest inny, jak zapewne wiecie.

Dzieci HildoraObiecałem do końca roku jedną z książek – mowa o Dzieciach Hildora – i trzeba się wywiązać.  Powieść Tadeusza Markowskiego i Marka Żelkowskiego jest już w redakcji, ma objętość 15 arkuszy. Spółka autorska doszła do wniosku, że wątków do zamknięcia serii o Mutantach jest tyle, że aby ją definitywnie zamknąć, powinien powstać jeszcze jeden tytuł, a roboczo nazywa się Władca Hildora.

Książka i ew. tom kolejny to środkowe części serii, rozgrywające się na odległej planecie. Fabuła dwóch pozostałych – Mutanci i Umrzeć, by nie zginąć – dzieje się na Ziemi. Mam nadzieję, że czytelnicy czekający ponad 30 lat na zamknięcie serii, będą zadowoleni. I spodoba się nowym fanom fantastyki, bo to SF lekka i przyjemna w odbiorze. No i ci, co chwalili się, że przeczytali Dzieci Hildora 30 lat temu – będą mogli ją sobie przeczytać ponownie. Choć pewnie różni się od tamtej wersji 😀

powrotdogwiazdDodatkowo, nomen omen w tłumaczeniu Tadeusza Markowskiego, ukaże się tego samego dnia (czyli 12/15 grudnia) Powrót do gwiazd C.M. Kornblutha i Frederika Pohla. Ten duet napisał w latach 50. kilka wspaniałych książek, z których najsłynniejsza to Handlarze kosmosem. Powrót jest napisany podobnie, lekka przygodowa fantastyka, z pędzącą na złamanie karku akcją. Lecz niech nie zmyli was owa przygoda, bo ta powieść to także kilka ostrzeżeń dla ludzkości.

A co po Sylwestrze? Skylark tom 3, Wenus 4, Wallace i zbiór Wielki przodek, SFinks 63. W przekładach, zaawansowane, są nowe powieści Gulakowskiego i Michajłowa. W opracowaniu są okładki, sądzę że na przełomie roku albo w styczniu przygotujemy nową wersję katalogu wydawnictwa. Poprzednia się rozeszła.

Komentarze (19)

agrafek:

11 Lis 2020 o 16:10.

Pohl i Kornbluth to zawsze radość. W ogóle Pohl to zaskakująco zapomniany u nas pisarz.

PW:

12 Lis 2020 o 8:55.

Panie Wojtku, a kiedy jeśli w ogóle będzie można uruchomiona przedsprzedaż tych tytułów?
Byłoby idealnie móc złożyć na ostatnie tytuły w tym roku i czekać już tylko na przesyłkę.

Wojtek Sedeńko:

12 Lis 2020 o 13:45.

Przedsprzedaż uruchamiam zwykle 1 dnia miesiąca, w którym maja miejsce premiery. W tym przypadku 1 XII

ASX76:

12 Lis 2020 o 20:18.

Ave!
Cóż tam z Michajłowa jest w przekładzie? 🙂
Czy można liczyć na trzecią antologię króciaków? 😉

Wojtek Sedeńko:

13 Lis 2020 o 9:27.

Drzwi z tamtej strony – dobra hard sf. Króciaki – na razie kompletuję drugą antologię. To trwa. Żmudna praca, żeby uzbierać na książkę.

ASX76:

13 Lis 2020 o 16:54.

Mam nadzieję że na tym nie koniec twórczości Michajłowa w Pańskim wydawnictwie 🙂

Skoro trudno idzie skompletowanie zbioru króciaków, to może by tak zapodać trochę nieco dłuższych utworów? 😉

Czy poza „Złotym wiekiem” można liczyć na jakieś antologie z Zachodu niepoświęcone pojedynczym autorom?

Azaliż są szanse na więcej twórczości Sheckleya na wzór wydania najlepszych opowiadań Bułyczowa?

Wojtek Sedeńko:

13 Lis 2020 o 17:22.

Króciaki to króciaki. Zbiory autorskie i seria stała antologii z klasyką (ZW) to raczej wystarczy, nie ma sensu wprowadzać innych antologii.
Będzie jakieś wydanie the best tej klasyki w twardej oprawie, z dużym esejem o tym okresie.
Kroi się i wygląda coraz lepiej polska antologia marsjańska.
Co dalej, zobaczymy, wokół chorują i umierają na wirusa ludzie, nie ma co planować dalej niż na rok do przodu.

ASX76:

13 Lis 2020 o 18:05.

Dziękuję za info i pozdrawiam! 🙂

B-85:

15 Lis 2020 o 9:30.

O super pomysł z best of the best w połączeniu z takim esejem. Trzymam kciuki za przedsięwzięcie, super pasowałaby do tego jeszcze jakaś retro okładka:)

Michaił:

17 Lis 2020 o 13:38.

A kiedy można spodziewać się ebooków „Księżycowej Tęczy” Pawłowa?

Wojtek Sedeńko:

17 Lis 2020 o 15:44.

Nie znam daty, robią się, są w kolejce.

marcin:

20 Lis 2020 o 20:55.

Panie Wojtku ,
dotarł do mnie dzisiaj Parnow („Zbudź się w Famaguście”) i na okładce wyczytałem, że największe uznanie przyniosła mu trylogia o inspektorze Liusinie cyt. „w której zagadki historii w tajemniczy sposób przeplatają się z teraźniejszością”. Jako że opis brzmi intrygująco, pozwalam sobie zapytać, czy ma Pan może ową serię w planach (choćby i dalszych) ?

Wojtek Sedeńko:

23 Lis 2020 o 14:26.

Pomysłów mam wciąż wiele, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość. Mam tylko 2 tłumaczy z rosyjskiego, w pracach są nowe powieści Gulakowskiego i Michajłowa, potem Wojskunskij i kolejny Gulakowski. Po Parnowa będziemy sięgać, ale powoli. W lutym ukaże się nowy nasz katalog wydawniczy, wtedy wiele się wyjaśni.

Prowler71:

27 Lis 2020 o 18:13.

Czy jest szansa w przyszłości na antologie Po Katastrofie II ??

Wojtek Sedeńko:

30 Lis 2020 o 9:40.

Pewne tematyczne antologie się pojawią. Np. o epidemiach. Ale to jeszcze nie 2021 – teraz mam na warsztacie antologie marsjańską.

ciekawy:

2 Gru 2020 o 6:52.

Panie Wojtku, kiedy „Dzieci Hildora” będą wysyłane? Zdążymy na święta? I czy pojawią się na Allegro?

Wojtek Sedeńko:

2 Gru 2020 o 7:33.

Najpóźniej 15. Zdążymy. Na llegro wtedy, gdy będzie fizycznie w magazynie.

ciekawy:

2 Gru 2020 o 9:44.

Dziękuję za odpowiedź. Czyli bezpieczniej zamówić przez esef… szkoda, bo dochodzi kwestia kosztu przesyłki… Cóż, prezenty kupuje się raz w roku 😉

Wojtek Sedeńko:

2 Gru 2020 o 10:29.

Ale to co napisałem oznacza, że na allegro pojawi się tego samego dnia, co będzie wysyłane na esefie. Nie robimy tylko przedsprzedaży na allegro. Ale dostępność praktycznie tego samego dnia.