Festiwal w dobie pandemii

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 17 Wrzesień 2020

Jak widzimy, koronka nie odpuszcza. Właśnie zrezygnował z organizacji Nordconu klub z Gdańska, po raz pierwszy od 1985 roku. Czuję, że przyszły rok będzie także bezlitosny dla organizatorów wielkich imprez, jak Pyrkon czy Falkon. Małe konwenty może się odbędą. Nie ukrywam, że brakuje nam spotkań, rozmów o fantastyce. Zdalne nie spełniają swojej roli.

28. Festiwal Fantastyki, zwany SedeńConem ma termin 3-6 czerwca 2021. 

Konwent jest mały, nietypowy, organizowany głównie na świeżym powietrzu. W tym roku miał ograniczoną do 150 osób publikę, maseczki, dezynfekcja – ale się odbył. Z ciekawymi prelekcjami. Trochę było dziwnie, ale pewnie konwent pozostanie nam w pamięci.

Długo kombinowałem, jak to zrobić w roku przyszłym. Jak napisałem, nie sądzę, by wirus odpuścił i pewnie spotkamy się w mniejszym gronie. Ale Mierki – miejsce festiwalu w ostatnich 3 latach – jest ośrodkiem dużym. Kiedy my nie zapełniamy całego hotelu, wpuszczane są inne grupy. Tego chciałem uniknąć – ze względów epidemiologicznych. Dlatego postanowiłem powrocić do lubianej przez festiwalowiczów Kalborni. To ośrodek niewielki, na 220 miejsc, goście są rozlokowani po rozległym obszarze leśnym, w domkach. Miejsce biesiadne jest duże, pod niebem. Wiele spotkań można organizować na świeżym powietrzu. Kalbornia to znakomita kuchnia i świetna obsługa, a także klimat. Dla mnie, jako organizatora kłopotliwa, bo nie ma tam typowych sal konferencyjnych, ale temu jakoś zaradzimy. W każdym razie mamy cały ośrodek do swojej dyspozycji, z lasem, jeziorem, boiskami.

A ja już myślę o programie. Pojawią się polscy pisarze nigdzie nie spotykani na konwentach, pojawią się pisarze bardzo dawno nie widziani na fandomowych salonach. Będzie literacko, filmowo, muzycznie. I biesiadnie.

Komentarze (6)

SeGo:

18 Wrz 2020 o 12:32.

Szanowny Wydawco czy jest szansa na jerkies wznowienia Hubertha czy nawet stare rzeczy Przewodasa? A byc moze Zajdla w nowym wydaniu.

Wojtek Sedeńko:

18 Wrz 2020 o 14:54.

Specyfika rynku. Wszyscy ci autorzy i prawa do starych tytułów są zaklepane przez wydawców. Zajdel w Supernowej (wciąż dodrukowują), Huberath w Nowej i WL, Lewandowski – nie wiem, nie jestem zainteresowany. Ale jakaś jego nowa powieść ma się ukazać pod koniec września, w przyszłym tygodniu damy zapowiedź.

Krzysztof:

18 Wrz 2020 o 15:53.

A Strugaccy? Warto ich wydać w jakiejś pięknej edytorsko serii. Powoli są zapominani.

Tomasz Bochiński:

20 Wrz 2020 o 9:03.

Dla mnie to dobry termin i miejsce. Kto wie, może zaczniemy tam wraz z Agnieszką urlop?

Wojtek Sedeńko:

21 Wrz 2020 o 7:37.

Tak trzymaj!

Wojtek Sedeńko:

21 Wrz 2020 o 7:38.

Parę po9stów wcześniej była na ten temat dyskusja.

Zostaw komentarz