A we wrześniu…

Skończyłem prace redakcyjne nad książkami września. Teraz korekty, skład i do druku, aby na koniec kalendarzowego lata wypuścić trzy nowe tytuły.

Archiwum polskiej fantastyki – Piotr Witold Lech Cieć swojego software’u – zebrane nowele i opowiadania z cyklu CWM, wydawanego jeszcze przez Maćka Parowskiego w NF i w dodatku, około 1/3 to teksty nowe.

Klasycy amerykańskiej sf – antologia Złoty Wiek SF tom 8 – same premiery, wśród autorów Wallace, Schmitz, Lafferty i Sheckley.

Klasycy radzieckiej sf – Jewgienij Gulakowski Kroniki inpsektora Rotanowa, trzeci i ostatni tom przygód inspektora od kolonii pozaziemskich.

Ta ostatnia pozycja jest bardzo ciekawa. Chronologicznie dla fabuły, to pierwsza część trylogii (tomy można spokojnie czytać osobno), ale napisana została najpóźniej, bo ponad 20 lat od poprzednich. Na jej przykładzie widać, jak zmieniło się postrzeganie świata przez autora. Pora mgieł i Długi wschód na Ennie powstały w 1979 i 1984 roku, w najgorszych czasach komunizmu i świat przyszłości jest w nich zaprezentowany tak, jak życzono sobie w ZSRR. Zwycięski komunizm w kosmosie, dalekie loty, pewne kłopoty kolonii, ale od czego są tacy inspektorzy jak Rotanow… Gulakowski nie był zwolennikiem komunizmu, ledwie szkicował tło, skupiając się na przygodach inspektora. A nawet szedł pod prąd decydentom, bo w Porze mgieł opisał zbuntowaną wobec centrali kolonię.

W Kronikach też szkicuje tylko tło, ale powieść napisana w 2006 pokazuje prawdziwe przewidywania Rotanowa co do przyszłości Ziemi. Korporacje gotowe dla zysku na każdą podłość, wyzysk, zniszczona natura, miasta molochy na pół kontynentu, powszechna bieda. Ziemianie marzą o ucieczce z kolebki ludzkości, ale w koloniach też nie jest różowo, korporacje robią co chcą. Rząd centralny niewiele może – mamy więc odbicie dzisiejszego świata. Czyta się.

4 odpowiedzi na „A we wrześniu…”

  1. Awatar drwalrabarbar
    drwalrabarbar

    Ech, poczytałby znowu człowiek Wizje Alternatywne, albo inną polską antologię.

  2. Awatar Wojtek Sedeńko

    W przyszłym roku – jak się uda – antologia marsjańska.

  3. Awatar Pawel.M.

    Kroki w nieznane przywróćcie…

  4. Awatar jachu
    jachu

    Właśnie… Nieodżałowane „Kroki w nieznane” 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *