Stany splątane

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 24 Luty 2020

Mamy na rynku nową książkę Dominiki Oramus – Stany splątane. Fizyka a literatura współczesna. Dopiero czekam na książkę, jestem przed lekturą, ale rozmawiałem o niej z Oramusami w trakcie tworzenia. Nie jest to książka stricte o fantastyce lecz o – pogłębiającym się w ostatnich latach – zjawisku odmiennego widzenia świata i rzeczywistości przez naukowców (nauki ścisłe) i humanistów.

Na razie więc tylko blurb i smutna konstatacja – cena książki, wydanej wszak z dofinansowań, jest horrendalnie wysoka, 70 zł za 320 stron; nawet przy małym nakładzie, nie powinna tyle kosztować. Już jest na esefie: https://esef.com.pl/pl/p/Stany-splatane/5971

stanysplataneDr hab. Dominika Oramus, tłumaczka, profesor nadzwyczajny Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego w swojej najnowszej książce postanowiła, idąc śladem C.P. Snowa, angielskiego fizyka i powieściopisarza, wyjaśnić brak porozumienia między sferami nauk ścisłych a humanistyką.
Jak sama twierdzi: „Termin „stany splątane” w tej książce należy rozumieć jako metaforę określającą współzależność między fizyką a literaturą. Książka ma na celu prześledzenie fascynacji i strachu, jakie rozwój fizyki w ostatnim stuleciu wzbudzał u humanistów, oraz jak fizycy odwoływali się do literatury i filozofii, by pojąć implikacje własnych odkryć. W tym sensie zajmuje się właśnie „splątaniem” kilku dyskursów. Moim celem jest pokazanie, że nauki ścisłe (których sztandarowym przedstawicielem jest fizyka) i humanistyka (reprezentowana przez literaturoznawstwo) rozwijają się tylko pozornie niezależnie, a naprawdę pozostają w pewnej od siebie zależności.”
Wspomniany wyżej Snow upatrywał przyczyn kryzysu intelektualnego w kulturze Zachodu w Liczne głosy wskazują dziś na pogłębienie się przepaści między dwoma sposobami opisu rzeczywistości, stworzonymi w odpowiedzi na te zjawiska: analizą zjawisk świata zewnętrznego metodą naukową a systemową analizą wytworów kultury ludzkiej. Mówi się też o braku porozumienia między ich przedstawicielami. Warto więc zadać pytanie odwrotne – jak bardzo te sfery cywilizacji zależą od siebie nawzajem?

Komentarze (4)

Lodzermensch:

4 Mar 2020 o 9:57.

Czy jest szansa w księgarni na taką książkę https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4837748/grajac-przeszloscia-i-przyszloscia-rosyjska-fantastyka-alternatywna-i-socjologiczna . Chodzi mi o wersję papierową.

Wojtek Sedeńko:

4 Mar 2020 o 10:02.

Ta książka nie trafiła jeszcze do obiegu. Mam ją na oku. Są dwie interesujące książki Andrzeja Polaka. Działam w tym kierunku, wkrótce wyniki.

asymon:

7 Mar 2020 o 18:12.

Niestety, Copernicus Center ma taką ciekawą politykę cenową. Książki popularnonaukowe kosztują absurdalnie drogo, za to tanio mają książki z pogranicza nauki i religii.

Jak zobaczyłem cenę, to szczęka mi nawet nie drgnęła, polecam sprawdzić cenę książek Daniela Dennetta czy takich klasyków jak „Elementy” Euklidesa czy „Principia” Newtona. Boli zwłaszcza cena ebooków.

Wojtek Sedeńko:

9 Mar 2020 o 7:47.

Dwie książki Polaka można już zamawiać na Esefie. W sprzedaży w ciągu 7-9 dni.

Zostaw komentarz