Stany splątane

Mamy na rynku nową książkę Dominiki Oramus – Stany splątane. Fizyka a literatura współczesna. Dopiero czekam na książkę, jestem przed lekturą, ale rozmawiałem o niej z Oramusami w trakcie tworzenia. Nie jest to książka stricte o fantastyce lecz o – pogłębiającym się w ostatnich latach – zjawisku odmiennego widzenia świata i rzeczywistości przez naukowców (nauki ścisłe) i humanistów.

Na razie więc tylko blurb i smutna konstatacja – cena książki, wydanej wszak z dofinansowań, jest horrendalnie wysoka, 70 zł za 320 stron; nawet przy małym nakładzie, nie powinna tyle kosztować. Już jest na esefie: https://esef.com.pl/pl/p/Stany-splatane/5971

stanysplataneDr hab. Dominika Oramus, tłumaczka, profesor nadzwyczajny Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego w swojej najnowszej książce postanowiła, idąc śladem C.P. Snowa, angielskiego fizyka i powieściopisarza, wyjaśnić brak porozumienia między sferami nauk ścisłych a humanistyką.
Jak sama twierdzi: „Termin „stany splątane” w tej książce należy rozumieć jako metaforę określającą współzależność między fizyką a literaturą. Książka ma na celu prześledzenie fascynacji i strachu, jakie rozwój fizyki w ostatnim stuleciu wzbudzał u humanistów, oraz jak fizycy odwoływali się do literatury i filozofii, by pojąć implikacje własnych odkryć. W tym sensie zajmuje się właśnie „splątaniem” kilku dyskursów. Moim celem jest pokazanie, że nauki ścisłe (których sztandarowym przedstawicielem jest fizyka) i humanistyka (reprezentowana przez literaturoznawstwo) rozwijają się tylko pozornie niezależnie, a naprawdę pozostają w pewnej od siebie zależności.”
Wspomniany wyżej Snow upatrywał przyczyn kryzysu intelektualnego w kulturze Zachodu w Liczne głosy wskazują dziś na pogłębienie się przepaści między dwoma sposobami opisu rzeczywistości, stworzonymi w odpowiedzi na te zjawiska: analizą zjawisk świata zewnętrznego metodą naukową a systemową analizą wytworów kultury ludzkiej. Mówi się też o braku porozumienia między ich przedstawicielami. Warto więc zadać pytanie odwrotne – jak bardzo te sfery cywilizacji zależą od siebie nawzajem?

4 odpowiedzi na „Stany splątane”

  1. Awatar Lodzermensch
    Lodzermensch

    Czy jest szansa w księgarni na taką książkę https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4837748/grajac-przeszloscia-i-przyszloscia-rosyjska-fantastyka-alternatywna-i-socjologiczna . Chodzi mi o wersję papierową.

  2. Awatar Wojtek Sedeńko

    Ta książka nie trafiła jeszcze do obiegu. Mam ją na oku. Są dwie interesujące książki Andrzeja Polaka. Działam w tym kierunku, wkrótce wyniki.

  3. Awatar asymon
    asymon

    Niestety, Copernicus Center ma taką ciekawą politykę cenową. Książki popularnonaukowe kosztują absurdalnie drogo, za to tanio mają książki z pogranicza nauki i religii.

    Jak zobaczyłem cenę, to szczęka mi nawet nie drgnęła, polecam sprawdzić cenę książek Daniela Dennetta czy takich klasyków jak „Elementy” Euklidesa czy „Principia” Newtona. Boli zwłaszcza cena ebooków.

  4. Awatar Wojtek Sedeńko

    Dwie książki Polaka można już zamawiać na Esefie. W sprzedaży w ciągu 7-9 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *