„Annopolis” Jerzego Grundkowskiego

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 25 Lipiec 2019

Jurek Grundkowski zmarł w 2016 roku. Jego szczytowym osiągnięciem literackim, jako historyka i fantasty, była fikcja historyczno-fantastyczna o wymyślonym mieście i krainie, podbitej przez barbarzyńców – Annopolis. Wydawnictwo Literackie na początku lat 80. wydało dwa tomy opowiadań o Annopolis – Annopolis – miasto moich snów i Annopolis – świat mojej wyobraźni. Książki zostały dostrzeżone przez główną krytykę, przez fantastów jakby mniej, obie pozycje dzisiaj są trudno dostępne. Za pierwszy tom Grundkowski otrzymał nagrodę im. Natalii Gall.

Zapożyczając epizody z historii starożytnej lub powszechnej Grundkowski stworzył oryginalny świat fikcji, którego bohaterowie poddani zostali zmiennym wpływom starej kultury Annopolis i nowej kultury barbarzyńskiej Tlusculan. Dzieje Annopolis są opowiadane z różnych punktów widzenia, oczami jego mieszkańców: kupca podejrzanego o szpiegostwo, który spędził lata wśród prymitywnych mieszkańców Japonii, przewrotnie lojalny urzędnik państwowy, policjant wplątany w skomplikowane dzieje przełomowych wydarzeń rewolucyjnych, literat dokonujący rzekomej zbrodni, nieszczęsny wizjoner. Groteska, ironia i wyraźne lub zakamuflowane aluzje do rzeczywistości. Przypomina mi to trochę dzieje Ambergis Jeffa VanderMeera.

Teraz w Stalker Books, jako jedna z ostatnich książek serii Archiwum polskiej fantastyki, ukaże się – w przyszłym tygodniu – zbiór Annopolis, zawierający wszystkie opowiadania powyższych tomów oraz odnalezione w biurku pisarza, opowiadanie „Bitwa nad rzeką Icinus”.

GRUNDKOWSKI Annopolis okladka grzbiet 41 mm 2 kopia.indd

Zostaw komentarz