Niższy vat na ebooki

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 20 Lipiec 2019

To już kolejne podejście do zmiany stawki vat na elektroniczne książki i prasę. Podobno od 1 listopada mają być zrównane podatki do stawek papierowych, odpowiednio 5 i 8 procent. Nie podniecam się szczególnie z wielu powodów. Podejść do zmian było już wiele. Uwierzę, jak zobaczę przepisy wykonawcze. Miłośnicy ebooków raczej na tym nie zyskają, może poza większą ofertą – bo wydawcy śmielej zaczną je produkować. Ebook to w sumie usługa, nie towar. Ceny w dół nie pójdą, na pewno nie u mnie, bo i tak mam je bardzo tanie.  Sprzedaż usługi też nie pofrunie – podział na zwolenników czytników i makulatury jest właściwie od dawna ustalony, obie grupy trochę się przenikają. Np. jak komuś książka przeczytana w czytniku się spodoba, to kupuje papierową.  Zresztą, książka w Polsce przechodzi z dawna oczekiwaną przemianę, podobną do Zachodu – chcemy mieć na półkach ładne edycje w twardej oprawie, wolimy dać dziesięć złociszy więcej, bo już nas to stać. Biblioteka w domu to piękny mebel, dużo mówiący o właścicielach. Domy i mieszkania bez książek są puste, nie uduchowione. Problemem, stałym, także u mnie, jest brak miejsca. Ja jednak mam na to sposób – stałą rotację tytułami. Od lat trzymam poziom woluminów na podobnym pułapie, 3-3,5 tysiąca. A kiedyś miałem 12 tysięcy, bazę itd. Jak do czegoś nie wracam, sprzedaję, daję prezent, oddaję do biblioteki. Mam stałych odbiorców.

Komentarze (7)

marcin:

20 Lip 2019 o 10:18.

Dzień dobry,Panie Wojtku. A propos wpisu, nie ma Pan przypadkiem do sprzedania „Niezwyciężonego” lub „Zagadki” Lema w edycji dzieł zebranych Wydawnictwa Literackiego? Jedyne dwa tomy, jakich mi jeszcze brakuje , a od dawna nie mogę na nie trafić w Internecie. Cena jest kwestią drugorzędną.

dk:

20 Lip 2019 o 18:48.

Dla mnie najlepiej sprawdza się wariant ebook w podróży – cegła w domu. Czyli idealna byłaby książka z kodem na ebooka w środku 🙂

Wojtek Sedeńko:

21 Lip 2019 o 11:35.

Ale która to z edycji? Rok?

marcin:

21 Lip 2019 o 15:58.

Niezwyciężony – z 2002r., Zagadka – z 2003r. (dane za encyklopediafantastyki.pl). Chodzi o pełną, bodaj 33-tomową ukończoną edycję dzieł zebranych w twardej oprawie z obwolutą z Wydawnictwa Literackiego, zakończoną w 2005r. – sam Lem wziął jeszcze udział w spotkaniu publicznym z racji końca tej edycji (nie mylić z nieukończoną edycją dzieł z wydawnictwa „Interart” z połowy lat dziewięćdziesiątych oraz z edycją dzieł zebranych w wydaniu Agory już po śmierci Lema w 2006r.). A może ktoś z Pana znajomych dysponuje tymi egzemplarzami i byłby zainteresowany sprzedażą „w dobre ręce” ? Jak wspomniałem, cena nie jest dla mnie najistotniejsza, a książki z pewnością spotkają się z szacunkiem, na jaki zasługują.

marcin:

21 Lip 2019 o 16:04.

PS. Jest to także ta sama edycja dzieł zebranych, na której bazują artykuły M.Oramusa poświęcone poszczególnym tytułom, zawarte w drugim, rozszerzonym wydaniu książki „Bogowie Lema”.

lufarudego:

25 Lip 2019 o 2:52.

adres do strony Lema ponizej. ze strony mozna przejsc na forum. prosze sie tam zapytac o brakujace ksiazki…

https://solaris.lem.pl/

powodzenia

marcin:

25 Lip 2019 o 20:31.

Lufarudego – dziękuję za podpowiedź. Wstrzymam się do czasu odpowiedzi od Gospodarza strony, jeżeli jednak okaże się negatywna – skorzystam z pomysłu. PS. Znalazłem w Internecie ostatnio informację, że są planowane wydania Lema w Bibliotece Narodowej (być może w związku ze zbliżającą się setną rocznicą urodzin) – ciekawe, jakie tytuły się załapią…

Zostaw komentarz