Niszowe wydawnictwa

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 6 Czerwiec 2019

Niszowe wydawnictwa są w ofensywie. Coraz więcej wydawców schodzi do Internetu, odpuszczając sobie dystrybucję przez empiki, hurtownie, księgarnie stacjonarne. A często oferują bardzo wartościowe książki. Z jednej strony dobrze, bo monopol wielkich graczy na rynku książki jest za dużym ciężarem i nie ma co z nimi wchodzić w konszachty, z drugiej – źle, bo książka i tak będąc produktem niszowym, schodzi jeszcze głębiej w podziemia. Ale wciąż potrafią te tytuły odnaleźć czytelnicy. Ja do takich łowców się zaliczam.

Wydawnictwo IX istnieje od jakiegoś czasu i w swojej, niewielkiej jeszcze ofercie, oferuje kilka książek, na które chciałbym zwrócić uwagę. Wydawcę interesuje wczesna fantastyka (pisałem już tu o Nadchodzącej rasie), groza i horror, literatura okultystyczna.

Spójrzmy na Mené-Mené-Thekel-Upharisim Tadeusza Micińskiego. Autor Młodej Polski, obdarzony niezwykłą wyobraźnią, sięgał po motywy diabelskie, okultystyczne. Za gnostykami twierdził, że świat jest szatańską parodystyczną kreacją Nieba. Był prekursorem surrealizmu w literaturze.

Wydawało się, że Lovecrafta wydano już w Polsce wszystko, często w parokrotnych przekładach. Tymczasem w tomie Wyzwanie z innego świata znajdziemy kilka utworów niepublikowanych dotąd w Polsce (Lovecraft jest tu głównie współautorem, choć lepiej byłoby powiedzieć – dawał wskazówki autorom, komentował, opiniował – taki był jego udział w tych nowelkach). Ale dla miłośników prozy samotnika z Providence – na pewno warta zakupu.

Wydawca wyszukuje też perełki literatury grozy – np. przedstawia polskiemu czytelnikowi wybór opowiadań Roberta Aickmana – Ukryty pokój. Nieznany w Polsce pisarz (zm. 1981) miał wpływ na takich pisarzy jak Clive Barker, Neil Gaiman.

I ja te książki polecam waszej uwadze. Są do nabycia wyłącznie na stronie wydawcy i na esefie. Przypominam o Nadchodzącej rasie, Edwarda Bulwera-Lyttona.

mene rasa ukryty wyzwanie

Komentarze (2)

Lodzermensch:

4 Wrz 2019 o 17:58.

Wydawnictwo Jamakasz w serii Szlakiem przygody wydało powieść Arnolda Galopina :”Doktor Omega – Fantastyczne przygody trzech Francuzów na Marsie” https://jamakasz.pl/szlakiem-przygody—tomy-1-15#sekcja-670e-9

Wojtek Sedeńko:

5 Wrz 2019 o 6:33.

Dziękuję. Kolejny wydawca dostępny tylko w sieci. A kiedy pisałem przed laty, że rynek polski się wali zarzucono mi czarnowidztwo. Przecież empiki są pełne pięknych książek 🙂

Zostaw komentarz