Zysk i S-ka w ofensywie

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 7 Marzec 2019

Przez ostatnie dwa – trzy lata oficyna Zysk i S-ka nie rozpieszczała fanów sf. Za to miłośnicy fantasy mogli przebierać w książkach i rozmaitych edycjach GRR Martina.

Ten rok zapowiada się inaczej, i ta zmiana bardzo mnie cieszy, bo nakładem tego wydawnictwa ukażą się książki, które już znam i cenię, albo chciałbym przeczytać. Pod koniec ubiegłego roku spodobała mi się Proxima Stephena Baxtera o locie pozaukładowym i wtedy jeszcze nic nie zapowiadało wysypu ciekawych książek od tego wydawcy. Ciekawych dla mnie i miłośników sf.

Każda samodzielna powieść sf Petera F. Hamiltona wprowadza mnie w podniecenie, byleby nie należała do jakiejś trylogii, bo to dla mnie za dużo 🙂 Tom Noc bez gwiazd spełnia te kryteria. Dobra SF osadzona w odległej przyszłości. Zaraz po niej ukazała się powieść SF Cena szczęścia o pierwszym kontakcie Stevena Eriksona, znanego do tej pory z sagi fantasy Malazańska Księga Umarłych. A tu proszę, przedstawiciel potężnej cywilizacji przybywa na Ziemię. Na dniach ukaże się Masakra ludzkości Stephena Baxtera, kontynuująca wątki Wojny światów Wellsa, pierwszej powieści o inwazji Obcych na Ziemię. Pod koniec marca zapowiedziana jest space opera Brandona SandersonaDo gwiazd.

Do tego trzeba liczyć wznowienia SF Martina – znakomity Tuf Wędrowiec, nagrodzona Hugo Award Przystań wiatrów czy zbiór nagrodzonych opowiadań Żeglarze nocy. Nic, tylko wypatrywać nowości i czytać.

A swoją drogą, ciekawy jest ten skok w bok znanych marek fantasy – Sandersona i Eriksona – w stronę problemowej science fiction. Można to tłumaczyć na kilka sposobów. Co o tym sądzicie?

I ZAPRASZAM NA ESEF!!!

cenaszczescia dogwiazd nocbezgwiazd proxima przystanwiatrow tuf zeglarze nocy  masakraludzkosci

Komentarze (6)

Edek:

7 Mar 2019 o 21:56.

Czy Zysk planuje też wydać Ultimę, kontynuację Proximy? Nie znalazłem w zapowiedziach na ten rok.

Wojtek Sedeńko:

8 Mar 2019 o 10:14.

Myślę, że tak. Ale u nich jak u mnie, pewna zapowiedź to taka, co już w produkcji. Wiem z grubsza jakie mają plany, ale potrafią je dość dowolnie zmieniać, tasować, przesuwać.

Krzysztof:

8 Mar 2019 o 10:38.

Dobrze, że wracają do wydawania sf. Ostatnio bacznie śledzę ich poczynania. Również Rebis startuje z ciekawą seria pod względem edytorskim i zawartości. No i oczywiście nowe serie Stalker books 😀 braknie czasu na sen żeby to wszystko przeczytać 😉

Lodzermensch:

17 Mar 2019 o 12:08.

Taka mała informacja dla miłośników staroci. Hachette w kolekcji literatury rosyjskiej wydało Kobietę o błękitnej twarzy Aleksego Tołstoja. Bardziej znany tytuł tej książki to Aelita. Ciekawe czym nas jeszcze zaskoczy Hachette ? Może wznowią Eksperyment inżyniera Garina ?

Wojtek Sedeńko:

17 Mar 2019 o 17:07.

Ubiegli mnie. Myślałem o wydaniu w Narodzinach SF 🙂

Lodzermensch:

17 Mar 2019 o 20:03.

W Narodzinach SF proponowałbym
Thea von Harbou – Metropolis
Edward Bellamy – W roku 2000
Čech Svatopluk -Wyprawa pana Brouczka w XV stulecie
Olaf Stapledon – Ostatni i pierwsi ludzie.

Zostaw komentarz