Tarzan – co o tym sądzicie?

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 28 Styczeń 2019

tarzan1Od roku przeszło męczy mnie tłumacz, Robert Lipski, by wydać wreszcie w Polsce całość Tarzana. Całość liczy sobie 23 tomiki plus opowiadania, z czego wydano w Polsce tomów 10. Ostatni – Tarzan i ludzie mrówki (jako Tarzan wśród Pigmejów) to połówka dylogii. Przekłady, także te wznowione w latach 90. przez Białowieżę, są przekładami przedwojennymi i wymagają uwspółcześnienia. Zysk i S-ka wznowiło w ładnej edycji tom 1 w przekładzie Łozińskiego, ale nie myśli o kontynuowaniu.

Co o tym sądzicie? Jest grono osób, wcale nie małe, zachwyconych twórczością ojca popkultury, bo za takiego mam ERB. Ja nie jestem do końca przekonany, choć tomik 13 tarzanowskiej serii, krzyżujący się z cyklem podziemny – Tarzan w Pellucidarze – właśnie wydałem. Ale to Pellucidar, zupełnie fantastyczny cykl, z pomysłami rodem z SF.

Cykl o Tarzanie miewa sporo elementów fantastyki i fantasy, ale to jednak powieści awanturniczo-przygodowe.

Gdybym miał zaczynać, to wziąłbym się za to od środka, czyli ruszył z nowym przekładem Tarzana i ludzi mrówki plus Tarzan, król dżungli (tomy 10 i 11) i ciągnął do końca niewydane rzeczy, a dopiero potem wznowił w nowym przekładzie resztę. Proces wydawniczy czteroletni. Jednolita szata graficzna.

Co wy na to? Burroughsa zresztą pojawią się w nowej serii książki z cyklów: Caspak, Mucker i Moon Sequence.

 

Komentarze (12)

tp:

28 Sty 2019 o 19:29.

Serce mówi tak (mimo coraz większej siwizny na coraz mniejszej ilości włosów), rozum ma duże wątpliwości (z tych samych powodów). Jest duża szansa, ze po książki sięgnę, gdy je Pan wyda, aczkolwiek cena musi być sensowna (niezależnie, czy to będzie nakład 200 czy 2000 egzemplarzy) – proszę zwrócić uwagę, że Zysk dał na okładce twardej i z obwolutą 39,90. W dużych księgarniach spokojnie to można było kupić z rabatem 30%.

lufarudego:

29 Sty 2019 o 3:54.

odpowiedz jest prosta, jezeli sie sprzeda to czemu nie wydac. z drugiej strony probowalem te rzeczy czytac i szkoda mi na to czasu.

marcin:

29 Sty 2019 o 22:33.

A czy nie rozważał Pan wznowienia cyklu Feliksa W. Kresa o Szerni? Mam zamiar go przeczytać, gdyż podobno śmiało może konkurować z Sapkowskim, a wedle niektórych jest wręcz znacznie lepszy, niemniej zebranie tego w sensownych wydaniach (MAG-u) to mordęga. Od dawna nie mogę wypatrzyć I-szego tomu „Grombelardzkiej legendy” i zwłaszcza I-szego tomu „Tarczy Szerni”. Niewykluczone że nowa edycja w ładnej jednolitej szacie graficznej miałaby rynkowe szanse.

Wojtek Sedeńko:

30 Sty 2019 o 8:58.

Wydaje się, że samemu autorowi nie zależy. Przerwał współpracę z Magiem w trakcie wydawania serii, zwrócił zaliczki.

Jaro:

30 Sty 2019 o 22:10.

Ja bym po Tarzana sięgnął, zwłaszcza tego mocno awanturniczo-przygodowego, kiedyś oglądałem nawet kilka starych filmów z tym bohaterem (kręconych w latach 40-tych i 50-tych). Może wydać dwa tomiki w jednym? Chyba i tak nie są zbyt obszerne. Jak dla mnie taka seria książek byłaby kilka lat po wydaniu trudno dostępna na rynku i na pewno bardzo poszukiwana. Ale cieszę się na Moon i Caspak, no i liczę na całość Wenus.

Paweł:

1 Lut 2019 o 10:58.

ŚWIETNY POMYSŁ, byleby zrobić jednak fajne tłumaczenie. Takie „jędrne” jakie REBIS zaserwował w kanonicznych wersjach Conana Howarda. Ja bardzo chętnie będę kupował

Krzysztof:

21 Lut 2019 o 10:34.

Chyba się na Tarzana nie skuszę. Czekam na „Kane” Wagnera. Od 20 lat jakoś nikt nie chce go wznowić a ja gdzieś posiałem stare wydania. Jest jakaś szansa?

Krzysztof:

21 Lut 2019 o 10:43.

Ciekawie zapowiadają się nowe serie. Zmartwiła mnie zapowiedź zamknięcia GG więc cieszę się, ze jest jakaś kontynuacja wydawania klasyki SF. Przydała by się również seria Klasyka Europejskiej SF:)

Wojtek Sedeńko:

21 Lut 2019 o 10:46.

Będziesz na festiwalu w Nidzicy?

Krzysztof:

21 Lut 2019 o 11:04.

Jestem z Wami prawie od początku istnienia księgarni, wtedy jeszcze Verbum:) ale jakoś nigdy nie miałem okazji wybrać się na festiwal. Zawsze coś mi przeszkadzało… praca, sprawy rodzinne teraz własna działalność… a może to tylko takie wymówki?;) Są jeszcze miejsca? Muszę sprawdzić swoje zobowiązania czasowe i może się skuszę. Link do akredytacji coś nie działa. Wyświetla: Właściciel witryny festiwal.solarisnet.pl niepoprawnie ją skonfigurował. Firefox nie połączył się z nią, aby chronić użytkownika przed kradzieżą informacji.

Wojtek Sedeńko:

21 Lut 2019 o 11:11.

Przyjedź, a wtedy pogadamy o starociach 🙂
Strona na mozilli otwiera się bez problemu, akredytacje tutaj:
http://festiwal.solarisnet.pl/?page_id=18

Krzysztof:

21 Lut 2019 o 11:23.

Teraz wchodzi. Mam nadzieję, ze zorganizuję czas na wyjazd. Dziękuję za informacje i pozdrawiam:)