aBcde

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 24 Luty 2018

aBcde – Asimov, Bradbury, Clarke, Dick, Ellison. Pierwsze litery fantastycznego alfabetu.  O ile Asimova i Clarke’a nie darzę wielką estymą – byli dobrymi popularyzatorami nauki, ich fantastyka była głównie science, ale mało literacka – to pozostali autorzy są mi bardzo bliscy. O Dicku bywało tu sporo, i będzie wciąż, o Ellisonie wkrótce – bo wreszcie ktoś się podjął (po Solaris) trudu wydania twórczości. Właśnie ukazała się pierwsza część tomiszcza retrospekcyjnego, nie widzę nigdzie porządnej recenzji, więc trzeba to zrobić.

Chciałem parę słów o Bradburym, który jest wielce szanowany przez czytelników, ale przez wydawców już niekoniecznie. Młode pokolenie nie zna jego twórczości, a przecież to był mistrz nad mistrze. Mag zapowiada książki Bradbury’ego, ale kiedy się ukażą? 451 Fahrenheita to antyutopia, po lekturze której długo nie można się otrząsnąć. Kroniki marsjańskie, to zbiór genialnych opowiadań opowiadających historię kontaktów Ziemi i Marsa. Piękne, czasem wręcz poetyckie opowieści, niekiedy ocierające się o grozę, w której RB się lubował – opisują kolejne wyprawy na czerwoną planetę. Nieudane, nieoczekiwane przez wysoce rozwiniętą tubylczą rasę, przywożą jednak wirusy, które jak u Wellsa są gwoździem do trumny Marsjan. Po niezamierzonym ksenocydzie Ziemianie powoli kolonizują Marsa, wprowadzają swoje porządki, czasem spotykają niedobitki pierwotnych mieszkańców. I tak, opowiadanie po opowiadaniu poznajemy prawdę głównie o ludziach, ich licznych przywarach i nielicznych zaletach. Pędzie do władzy, potrzebie przestrzeni, narzucania innym swojej woli, chciwości, zakłamaniu. To w sumie niezły paszkwil na Amerykę, rasizm. Kilka opowiadań zbioru byłoby ozdobą niejednej antologii, choćby „Usher II” czy „Droga w przestworzach”.

Człowiek ilustrowany to także zbiór opowiadań, które łączy tytułowa postać mężczyzny, obdarzonego w niewyjaśniony sposób żywym tatuażem na całym ciele. Tatuaże zmieniają się, są niczym film opowiadający różne historie. Dziejące się na Ziemi, Marsie (czasem kontynuujące wątki z Kronik marsjańskich) lub w kosmosie. Co najmniej połowa tekstów znajduje się w moim prywatnym kanonie. Taka na przykład „Sawanna” o zautomatyzowanym domu. Cudeńko.

I jeszcze ciekawostka, jeśli ktoś nie widział tego teledysku znanej parodystki Racheli Bloom: https://www.youtube.com/watch?v=e1IxOS4VzKM

Utwór doczekał się kilku parodii, był też wykonywany na gali amerykańskiego ComiConu.

brad1 brad2

Zostaw komentarz