SFinks #58

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 8 Luty 2018

Na początku marca powinien ukazać się kolejny numer SFinksa. Jak zawsze felietony literackie, naukowe i popularnonaukowe, omówienia nowości, informacje ze świata fantastyki. A także trochę prozy – a w niej ciekawostka i wielka gratka dla miłośników Kuttnera i Moore – opowiadanie „Nie ma jak w wojsku” z cyklu o Hogbenach. Dotąd w Polsce niepublikowane, premierowe.

Seria o Hogbenach to najlepsze, co Kuttnerowie dali fantastyce. Pełne ciepła i humoru, a także satyry na Amerykę, opowieści o klanie nieśmiertelnych mutantów z Atlantydy, co żyją na uboczu wielkich spraw tego świata, gdzieś w Kentucky. Ale czasem wielki świat przychodzi do nich. I ma się z pyszna. W tym opowiadaniu Saunk trafia do wojska. Na nieszczęście dla armii Stanów Zjednoczonych. To opowiadanie powstało sześć lat przed głównym cyklem i Hogbenowie nie ujawniają w nim swoich ponadnaturalnych umiejętności. Ale nie gryzie się z resztą cyklu. Raczej jest to historia czerwonego karku z Kentucky, który ma swój rozum i własny sposób patrzenia na świat.

Komentarze (5)

tp:

9 Lut 2018 o 11:33.

Jeśli mowa o opowiadaniach, to czy jest szansa w GG na Tannera i jego pełny cykl o Tumitaku?

Wojtek Sedeńko:

14 Lut 2018 o 20:40.

Może… Jestem w trakcie poszukiwań. 4 części.

tp:

14 Lut 2018 o 22:52.

Wszystkie utwory Tannera (także Tumithak and the Ancient Word) są tu: tumithak.com/index.htm

Wojtek Sedeńko:

15 Lut 2018 o 9:31.

Teksty mam, ale kwestie praw pozostają. To, że są udostępnione w sieci, nie znaczy, że można je drukować.

freynir:

4 Mar 2018 o 13:18.

Witam. Strona jest prowadzona przez spadkobierców Tannerz, więc wypadałoby zapytać ich o zdanie. Z drugiej strony, większość utworów pozostaje obecnie w sferze Public Domain (upłynęło 75 lat od pierwszej publikacji). Głównym problemem pozostają więc prawa do polskich tłumaczeń i/lub ewentualne zlecenie ponownego tłumaczenia.

Zostaw komentarz