Nowe książki o fantastyce

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 26 Lipiec 2017

Awans fantastyki do grona poważnej literatury chyba stał się faktem. Nie zgadzam się co prawda z tymi, którzy mówią, że to mainstream zszedł do getta, bo fantastyka jest dziś wszędzie, ale faktem jest, że w tym miejscu mogę coraz częściej pisać o książkach o fantastyce. Mam cichą nadzieję, że nie jest tak, iż badacze literatury zabierają się za nasz ukochany gatunek widząc zmierzch jego ery i możliwość literaturoznawczego podsumowania i syntezy. Sam myślę o napisaniu popularnej historii science fiction, czynię notatki, układam w głowie plany… może coś jest na rzeczy. Dzisiaj wspomniałem o tym Maćkowi Parowskiemu, przyznał mi rację.

Właśnie – Maciej Parowski wydał trzecią odsłonę Małp Pana Boga – która nosi tytuł Kukułka na koniu trojańskim. Tom ma podtytuł Retrospekcje, bo traktuje o o czterech dekadach pracy Maćka w fantastycznym światku. Maciek wspomina ludzi, rozmowy, polemiki i wydarzenia. Był w ich centrum, w jego otoczeniu rodziła się moc polskiej fantastyki. W książce tej spotkamy mnóstwo autorów, komiksiarzy, redaktorów, wydawców, popularyzatorów fantastyki, fanów. Potężny tom zawiera ok. 300 zdjęć z archiwum Maćka, wielu z was znajdzie się w tym wspominkowym tomie.

Jedynym mankamentem książki wydaje się trudna jej dostępność – wydawca zdecydował się na wersję elektroniczną (przy tej liczbie zdjęć książka aż prosi się o papierową edycję). Autor przywiózł kilkadziesiąt egz na Nidzicę, rozeszły się na pniu, wszystkie podpisane (na e-booku raczej trudno się podpisać, chociaż pamiętam jak na festiwalu jakiś czytelnik pokazał czytnik Jarkowi Grzędowiczowi, a na nim spiraconą wersję jego książki – Jarek podpisał mu się na ekranie niezmywalnym markerem). Ale nie martwcie się – na solarisnet.pl będzie można po Polconie nabyć kilkanaście sztuk. Podpisanych. (PS. Podobno u Prószyńskiego można zamówić papierową, ale trzeba poczekać na druk cyfrowy)

Drugą ciekawą książką podsumowującą pewne zjawisko jest praca Artura Nowakowskiego Fanzin SF. Prac o fanzinie, ale tylko o zasięgu akademickim i nie wyczerpujących tematu, było w Polsce sporo. Ta stara się ogarnąć radosną twórczość fanów kompleksowo. Od powstania fandomu do czasów współczesnych (choć dzisiaj dominują e-ziny) fanzinów wydano bez liku. Doskonałych, dobrych bądź złych, wydawanych profesjonalnie i w dużym nakładzie po kseroodbitki lub powielaczowe kopie. Na fanzinowym materiale uczyli się roboty późniejsi znani autorzy, wydawcy, redaktorzy i tłumacze. Nie da się pisać o fandomie i świecie fantastyki bez tego zjawiska. Tym bardziej chętnie witam tę pozycję. Ukaże się w sierpniu, na solarisnet.pl już można wrzucać ją do schowka.

I na koniec wybór tekstów o fantastyce współczesnej pod red. Macieja Wróblewskiego, pod wiele mówiącym tytułem Nie tylko Lem. Wewnątrz eseje i prace, m.in. Dariusza Brzostka, Adama Mazurkiewicza, Antoniego Smuszkiewicza, Edyty Rudolf, Wojciecha Kajtocha, Jerzego Szeji, Macieja Parowskiego. Polecam.

kukulka1fanzinSF nietylkolem

Komentarze (1)

Grzegorz:

26 Lip 2017 o 19:30.

Warto też dodać, że 2 sierpnia w Wydawnictwie Czarne ukaże się biografia Stanisława Lema autorstwa Wojciecha Orlińskiego

Zostaw komentarz