Sowiecka sci fi

W rozmowach ze starszymi fanami science fiction wynikło, że chętnie powitaliby wznowienia starych opowiadań sowieckiej fantastyki naukowej, z lat 50. i 60. W Polsce te opowiadania ukazywały się w zbiorach: Biały stożek Ałaidu; W pogoni za wężem morskim; Alfa Eridana i Zagadka liliowej planety – książki te często są już w stanie słabo nadającym się do czytania. Pomyślałem, że można to zrobić, sporo tych tekstów jest już ogólnie dostępnych w rosyjskiej przestrzeni. Z tych czterech antologii, a także z tekstów publikowanych w periodyku Kraj Rad czy Literatura Radziecka dałoby się zebrać ze trzy tomy przyzwoitej science fiction. Wcale nie nawołującej do budowy komunizmu i nie trącącej myszką. Przypomniałem sobie niedawno opowiadania Dnieprowa, Żurawlowej, Altowa czy Saparina i są tam przykłady przyzwoitej naukowej fantastyki: kontaktu z obcą cywilizacją, cudownego wynalazku, sztucznej inteligencji, praw robotyki (choć nie Asmova), samotności w trakcie długich wypraw, błędów w nawigacji, terraformowania itp. Przyznam się, że nie pamiętałem już tych tekstów, ale mnie wciągnęły i ujęły. Warto je przypomnieć.

A zrobimy to, wykorzystując obrazki ze starych egzemplarzy pisma „Technika Mołodzioży”, ruskiego odpowiednika naszego „Młodego Technika”, gdzie fantastów drukowało się często. Pierwszy tom już nawet w grudniu. Co wy na to?

dziwna-planeta-cover-front-1-1000gwiazdy-i-ludzie-cover-front-1000

12 odpowiedzi na „Sowiecka sci fi”

  1. Awatar kowal
    kowal

    Może konsekwentnie na okładce tez dać tytuł Sowiecka sci fi 😉

  2. Awatar Wojtek Sedeńko

    Tak mówił mój dziadek (a ja za nim), tak mówi się na świecie, u nas przyjęła się – od nazwy kraju – Kraju Rad i ZSRR – nazwa Związek Radziecki, człowiek radziecki, radziecka literatura. I niech już tak zostanie. Sowiecki ma bardziej pejoratywny wydźwięk niż radziecki.A musiałem te antologie jakoś wyróżnić wobec antologii Klasyka rosyjskiej SF, które zebrał Paweł Laudański. Nie jestem zachwycony, ale cóż…

  3. Awatar Ziuta

    Miałem na tegorocznym Polconie prelekcję o komunistycznej fantastyce (naszej i radzieckiej), którą przyozdobiłem ilustracjami z epoki. Niektóre – jak chociażby okładka numeru TM zawierającego pierwszy odcinek „Mgławicy Andromedy” – są wybitne. Inne ciekawe, jeśli porównać je z odpowiednikami amerykańskimi.
    I tu mam pytanie: czy jest szansa, żeby w którejś z tych antologii znalazły się dwa brakujące utwory Jefremowa o Wielkim Pierścieniu?

  4. Awatar Wojtek Sedeńko

    Oba są już w przekładzie, u Witka Jabłońskiego. Ukażą się w jednym tomie, w 2017.
    A te grafiki nasi ilustratorzy mają za znakomite.

  5. Awatar Ziuta

    Tylko dziękować 🙂

  6. Awatar WaldemarC
    WaldemarC

    Zadam klasyczne pytanie:
    Panie Wojtku, a e-booki będą 🙂

  7. Awatar IwoX
    IwoX

    Czekam:-)

  8. Awatar Agnes
    Agnes

    Brawo! No to czekam.

  9. Awatar tp
    tp

    Trochę nie w temacie wątku, ale w sprawie GG. Czy będzie wydana Planeta śmierci 3?

  10. Awatar andre
    andre

    Biere

  11. Awatar Wojtek Sedeńko

    Jeszcze nie mam zgody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *