Krytycy o fantastyce – zapowiedzi

bracia_strugaccyOstatnie tygodnie minęły mi na rozmowach z polskimi krytykami, pod kątem serii Krytycy o fantastyce. Nie jest to seria obliczona na zysk – raczej robiona „dla chwały domu”. Zainteresowanych pozycjami krytycznymi o fantastyce liczymy w tym kraju na kilkadziesiąt osób plus środowiska akademickie. Moim zdaniem, są to jednak książki bardzo potrzebne dla kultury .

Jakich tytułów możecie oczekiwać w roku 2015? Będzie ich kilka.

Dwie książki Wojciecha Kajtocha – wznowienie znakomitej monografii Bracia Strugaccy,  mocno rozszerzone o nowe materiały, zwłaszcza opracowania ze strony rosyjskiej. Do tego druga książka Kajtocha, w której zebrane są teksty publicystyczne autora na temat fantastyki. Jako że to krakowianin, to i twórczości krakowskich pisarzy dotyczy – Lema, Orbitowskiego.

Skoro już o Lemie mowa, to rozmawiam z Andrzejem Stoffem, znanym lemologiem, chciałbym opublikować jego książkę o Mistrzu.

Do tego po jednej książce Marka Oramusa i Macieja Parowskiego. Pierwszy przygotował, i mam to już na biurku, zbiór publicystyki często ocierającej się o SF, ale nie tylko – Człowiek idzie z dymem.

Drugi opracowuje książkę Fantaści w kulturze, opartą na swoich felietonach i publicystyce jeszcze z „Politechnika” i z początków miesięcznika „Fantastyka”. Główną część oparto na książce Bez dubbingu.

Pracuje też nad książką Lech Jęczmyk. U niego zbieranie materiałów trwa nieco dłużej, ale jestem – po dzisiejszej z nim rozmowie – dobrej myśli. Jest też w planach publicystyka Michała Cetnarowskiego.

Całkiem sporo, moim zdaniem.

9 odpowiedzi na „Krytycy o fantastyce – zapowiedzi”

  1. Awatar corso
    corso

    super, jak wypali choć połowa, to już rewelacja! wielkie dzięki!

  2. Awatar Kot_Teofil
    Kot_Teofil

    Zachwyt. Moja ulubiona seria 🙂

  3. Awatar xan4
    xan4

    Bardzo dobrze 🙂

  4. Awatar vattghern76
    vattghern76

    Świetnie!

  5. Awatar Waldemar
    Waldemar

    Wojtku,nie zastanawiałeś się nad zachodnimi pozycjami w serii? Chciałbym poczytać o Złotym Wieku w SF amerykańskiej, Nowej Fali, Weird Fiction widzialnych oczami ich twórców. Tylko Wy możecie zapewnić w niskich nakładach te pozycje. Bo jak nie Wy to kto?

  6. Awatar Wojtek Sedeńko

    Koszt olbrzymi, przy nikłym zainteresowaniu, tłumaczy, czemu nikt tego nie wydaje… Pozostaje czytanie w oryginale, niestety. Ale i na Zachodzie są to książki o bardzo małych nakładach.

  7. Awatar Waldemar
    Waldemar

    Nie wiem ile to kosztuje w Stanach czy w zachodniej Europie, ale na pewno są to niskonakladowe pozycje nie nastawione na zarobek dla autorów, a przynajmniej nie w takiej skali jak beletrystyka. A przy Waszych znajomościach wsród autorów może dałoby się wynegocjować jakieś tytuły za przysłowiowe grosze ( ojoj… Silverberg, Wolfe ) ?!

  8. Awatar xan4
    xan4

    Najbardziej czekam na książkę Lecha. Z tego co mi wiadomo, to ma być jako suplement tego, co nie dał Zysk i tego, czego właśnie brakowało mi w książce Zyska. Wspomnień z pracy w wydawnictwach, ze spotkań z autorami, z walką o wydanie poszczególnych książek. Tak Jęczmyk fantastyczny i okołofantastyczny.
    Bardzo czekam na taką książkę.

    Tak samo czekałbym na to co teraz próbuje spisać Maciek w NF, takie wspomnienia z redaktorowania, myślę, że byłby to bardzo ciekawy pomysł…

  9. Awatar Raziel
    Raziel

    Biorę wszystkie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *