Hugo takie i owakie

Na kończącym się właśnie Lonconie rozdano nagrody Hugo. Nowe i Stare, czyli Retro. O ile te starsze śledzę z uwagą, bo znam większość nominacji z lektur, to nowe rejestruję już tylko katem oka. Już dawno przestały mnie kręcić. Wiele dobrej fantastyki wciąż powstaje, ale mam wrażenie, że funkcjonuje ona w obiegu bardzo oddalonym od Hugo Award. Odnotujmy z kronikarskiego obowiązku:

Powieść – Ancillary Justice, Ann Leckie
Mikropowieść – ‘Equoid’, Charles Stross
Opowiadanie – The Lady Astronaut of Mars, Mary Robinette Kowal
Krótkie opowiadanie – The Water That Falls on You from Nowhere, John Chu
Film – Grawitacja

Co do Retro Hugo, to jest nagroda sięgająca coraz dalej wstecz, tym razem objęła utwory wydane w 1938 roku. Za najlepsze uznano:
Powieść – Miecz dla króla, T.H. White
Mikropowieść – Kim jesteś? (lub: Coś), John W. Campbell
Opowiadanie – Rule 18, Clifford D. Simak
Krótkie opowiadanie – How We Went to Mars, Arthur C. Clarke

I od razu cieplej się zrobiło.  Swoją drogą, w Polsce pewnie by Zajdel Retro się nie przyjął, głównie z powodu nikłej liczby kandydatów literackich – bywały lata, że ledwie kilka książek się ukazywało.

12 odpowiedzi na „Hugo takie i owakie”

  1. Awatar lufarudego
    lufarudego

    Wojtku, zawsze myslalem ze przydalyby sie ,Kroki w nieznane ’ retro co by zapelnic dziure…

  2. Awatar Wojtek Sedeńko

    Lukę wypełniamy (nie zapchajdziurami) antologiami w GG – Złote lata SF 4 tomy, a teraz pójdzie ciąg sześciu antologii, pierwsza – Maszyna sukcesu już w tym miesiącu.

  3. Awatar DS
    DS

    Popieram „lufarudego”: w Krokach starej edycji było mnóstwo doskonałych tekstów (na nich m.in. się wychowałem, dlatego wspominam je z wielkim sentymentem); nie sądzę, żeby zostały powtórzone w nowych antologiach 🙁
    Przy okazji… chciałbym sprzedać pewien pomysł redakcyjny, który (oczywiste) i tak nie przejdzie. Chodzi mianowicie o to, że druk cyfrowy stwarza możliwość komponowania własnych antologii; jaka to byłaby frajda, gdyby Wydawnictwo udostępniło listę tekstów, do których ma wykupione prawa i odpowiednio przygotowanych do druku, a czytelnik – za odpowiednio wyższą opłatą niż za standardowy tom – mógłby zaproponować własny, niepowtarzalny, wybór tekstów.
    Eeeech…marzenia…

  4. Awatar Wojtek Sedeńko

    Pomysł fajny, tylko że prawa do opowiadań otrzymuje się do konkretnej książki. Do innej trzeba podpisywać kolejną umowę. Ale można pewnie zrobić – to jak z ksero (tu płaci się specjalny podatek) – swoją własną książkę, w jednym egz., na swój własny użytek.

  5. Awatar DS
    DS

    Nie chodzi o to, żeby kserować, ale właśnie o to, by mieć swoją książkę w 1 egzemplarzu…

  6. Awatar verbat
    verbat

    Stare „Kroki” są jeszcze od biedy dostępne na rynku wtórnym czy w szarostrefowej postaci elektronicznej. Natomiast zupełnym rarytasem są żółte kartki z „Problemów” na czele z genialnym opowiadaniem Lemana „Okno”, które zdaje się nigdzie indziej nie było publikowane.

  7. Awatar Wojtek Sedeńko

    Żółte kartki, jak wielu czytelników mam obłożone. Układ opowiadań w SFinksie nawiązuje do Problemów, za co dziękował mi Konrad Fiałkowski, któremu pismo się spodobało.
    Sporo opowiadań z żółtych kartek, o ile jest możliwe, pojawia się w naszych antologiach, jako uzupełnienie nowości. Chodzi mi też po głowie wybór Lemana.

  8. Awatar Wojtek Sedeńko

    Wiem, ale podobne przedsięwzięcie jest nielegalne.

  9. Awatar khsokolowski
    khsokolowski

    W każdym z nas siedzi mól (książkowy), co go męczy 🙂

    W tej chwili, prywatnie, mól we mnie męczy mnie o przypomnienie (ze starych „Kroków…”, nie do wiary, że ukazał się zaledwie raz!) „Turnieju” („Arena”) Fredericka Browna, możliwie w oprawie innych jego „poważnych” opowiadań i fenomenalnych IMHO „Wings Out of Shadow” Saberhagena w oprawie wyboru najlepszych opowiadań z cyklu o Berserkerach. Może się uda? A antologia z antologii jęczmykowych Kroków, to by było coś!

  10. Awatar Wojtek Sedeńko

    Jak dobrze wiesz, Brown jest w orbicie moich planów. A jęczmykowy z jęczmykowych to był wybór RSZ 1-2. W jego wyborze. Osobistym.

  11. Awatar khsokolowski
    khsokolowski

    „Turnieju nie było” 🙁

  12. Awatar rob
    rob

    o Problemy miałem kiedyś tego całą szafę obok młodych techników gdzie nawiasem do l90 też się opowiadania ukazywały pamiętam cudne opowiadanie o bracie sherlocka holmesa walczącego z inwazją kosmitów (weźcie mnie zastrzelcie nie pamiętam autora ) a przez prawie 30lat jak dobrze liczę wyszło tam kilkaset opowiadań od amerykańskiej klasyki po bardziej egzotyczne japońskie radzieckie z francjii czy niemiec serio powiem dałbym wiele za jakieś zbiorcze wydanie choćby nawet w gorszej jakości oprawie 🙂 pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *